Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Řešitel: Ing. Vlastimil Matějec, CSc.
Koordinátor: Prof. Ing. M. Vrbová, CSc.
Člen: Ing. Ondřej Podrazký, Ph.D.
Od: 2011-01-01
Do: 2014-06-30
Cílem projektu je posílení výzkumného týmu na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT (FBMI), zabývajícího se interakcí optického (OPT) a extrémního ultrafialového záření (XUV) s biologickými (BIO) objekty. Úkolem projektu řešeném na ÚFE je vytvoření skupiny dvou akademických pracovníků ústavu a studentů Mgr. a PhD. studia, FBMI, kteří tak budou moci profitovat z využívání speciálních optických vláken připravených v ústavu pro optické vláknové sensory a biosenzory. Detekční vlastnosti těchto vláknových prvků budou, zejména v první fázi projektu, charakterizovány v laboratořích ÚFE a postupně I v nově vybudováné laboratoře na pracovišti FBMI.
V rámci řešení projektu byly v ÚFE zajištěny odborné exkurze a laboratorní praktika studentů FBMI, byly presentovány přednášky zaměřené na tématiku optických chemických senzorů a biosenzorů pro medicinu. Na ústavu byla vypracována diplová práce ing. J. Zajíce “Detekce pH s vláknově optickými sondami”, která využila detekční vláknové prvky tvaru U (viz Obr. 1) z ÚFE. Tyto prvky byly připraveny ohybem křemenných vláken (0,2-0,4 mm) a byly pokryty sol-gel metodou pórézní vrstvou zachycující pH indicator metylčerveň a připravené v ÚFE.
Obr. 1 Foto připraveného detekčního U prvku; průměr ohybu 2 mm,ohyb fixován ve skleněné trubiččce
U připravených prvků byly kalibrací určeny detekční citlivosti 0,1-0,3 dB/pH jednotku v rozmezí pH 4,2-6,8. S vybraným detekčním prvkem bylo měřeno pH slin zdravého pacienta, které mělo hodnotu asi 7