upcoming events
-
19. 03. 202014.00workshopFLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1, zasedací místnost
ZRUŠENO Artificial You
Workshop o filosofických a etických aspektech nahrávání mysli
Pořádá Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice -
19. 03. 202014.30seminářCTS, Husova 4, Praha 1, seminární místnost
ZRUŠENO Jan Patočka, Negativní platonismus
Mgr. Jan Frei, Ph.D. et Ph.D.Čtvrteční odpolední semináře AJP – Jan Patočka
-
19. 03. 202013.00seminářCTS, Husova 4, Praha 1, seminární místnost
|
News
-
Záznam: IV. Atelier linguistique de Prague
16. 3. 2020Záznam z mezinárodního workshopu IV. Atelier linguistique de Prague, LA RÉFLEXION SUR LA LANGUE AU XVIIIe SIÈCLE (7 videí) - Program
-
Zrušení akcí pro veřejnost
13. 3. 2020Dovolujeme si upozornit, že v souvislosti s vládním nařízením ohledně epidemie koronaviru COVID-19 jsou do odvolání zrušeny veškeré akce FLÚ pro veřejnost. Děkujeme za pochopení.
-
Uzavření knihovny FLÚ
10. 3. 2020Dovolujeme si upozornit, že s ohledem na aktuální hygienicko-epidemiologickou situaci je knihovna Filosofického ústavu AV ČR od 10. 3. 2020 do odvolání pro veřejnost uzavřena. Děkujeme za pochopení
-
Záznam debaty K čemu potřebujeme politické strany?
9. 3. 2020Záznam debaty K čemu pořebujeme politické strany?, kterou pořádala platforma Akademické fórum 28. 11. 2019 v Teplicích.
-
Grand prix české vědy
6. 3. 2020Dr. Radim Hladík (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR) a dr. Michal H. Kolář (VŠCHT) publikovali anylýzu soutěží Grantové agentury ČR pro rok 2020. Článek přináší mj odpovědi na otázky, které instituce o granty žádají, jak jsou úspěšné či jaká témata jsou populární. Analýza je v plném znění k dispozici na webu Věda a výzkum, v kratší verzi pak v časopisu Vesmír.
Zrušení akcí pro veřejnost
Dovolujeme si upozornit, že v souvislosti s vládním nařízením ohledně epidemie koronaviru COVID-19 jsou do odvolání zrušeny veškeré akce FLÚ pro veřejnost. Děkujeme za pochopení.
Dovolujeme si upozornit, že v souvislosti s vládním nařízením ohledně epidemie koronaviru COVID-19 jsou do odvolání zrušeny veškeré akce FLÚ pro veřejnost. Děkujeme za pochopení.
Just out
-
-
The Vienna Circle in Czechoslovakia
Radek Schuster (ed.)This book explores the remarkable interconnections of the Czechoslovak environment and the work and legacy of the Vienna Circle on the philosophical, scientific and artistic level. The Czech lands and later Czechoslovakia were the living and working space for the predecessors and catalysts for Logical Empiricism, such as Bernard Bolzano, Ernst Mach and Albert Einstein, along with key figures in the Vienna Circle such as Philipp Frank and Rudolf Carnap. Moreover, Prague hosted important academic events in which Logical Empiricism was presented to the public, such as the September 1929 1st Conference on the Epistemology of the Exact Sciences, which launched the key manifesto, The Vienna Circle. The Scientific Conception of the World. In addition, this book investigates both the positive and negative receptions of Logical Empiricism within Czech and Slovak intellectual circles. The volume features a selection of contributions to the international conference, The Vienna Circle in Czechoslovakia, held in Pilsen, Czech Republic, in February 2015. These essays are supplemented by two texts of vivid personal memoirs by Nina Holton and Ladislav Tondl. The book is of interest to scholars and researchers interested in the history of philosophy and science in central Europe and the philosophy of science and the Logical Empiricism of the Vienna Circle.
Springer -
Příběhy slavných vil renesančního Říma
Ivan Chvatík, Jana MáchalováVyprávění o římských vilách z období renesance a raného baroka je pojato nejen jako zasvěcený průvodce architektonickými a výtvarnými skvosty 15. a 16. století, ale čtivou formou uvádí čtenáře do obecně kulturních a politických dějin, které předurčily moderní Evropu. Vzhledem k tomu, že zachycené vily si nechali stavět papežové či vysocí funkcionáři jejich dvorů, jde o pohled z perspektivy centra tehdejšího světa. Kniha zachybuje proměny společnosti, odhaluje, jak se renesanční životní styl vycházející ze znovuobjevené antiky, propojený s kultem přírody a rozvinutím lidské přirozenosti, postupně proměňoval směrem k barokní exaltovanosti a zbožnosti. Text je bohatě prokládán fotografickou dokumentací. Výkladem alegoricko-symbolického významu výzdoby vil poutavě zasvěcuje do renesančního myšlení.
Filosofia
-
-
-
Husitské re-formace
Pavlína Cermanová (ed.), Pavel Soukup (ed.)Podle mého mínění není žádné království, ve kterém by v naší době došlo k tolika změnám, tolika válkám, porážkám i zázrakům, kolik nám jich ukázaly Čechy, napsal v roce 1458 Enea Silvio Piccolomini. Zpětný pohled nicméně ukazuje, že leccos zůstalo nezměněno, a to i ve sféře konstrukcí smyslu, ať už individuálních, či kolektivních. V mnoha oblastech a ohledech se potvrzuje teze o revoluční vlně, tedy vzedmutý radikalismus raných dvacátých let následovaný návratem k normálu a pozvolným vyprcháváním radikálnějších přístupů po kompaktátech. Z hlediska proměny kulturního kódu jsou zajímavé zejména ty případy, kdy se nově nastolené normy udržely v platnosti až do 16. století. Znamená to, že změny v strukturách církve a společnosti dokázaly ovlivnit myšlení generací vychovaných již v porevolučních dobách...
Svébytnou interpretací základních křesťanských norem se husité odlišili od zbytku západního křesťanstva. Ačkoli Evropa reagovala na české kacířství z drtivé většiny odmítavě, historikům se husitství jeví jako součást širokého proudu reformních snah na přelomu středověku a novověku. Tucet badatelů z řad historiků, jazykovědců, teologů, historiků umění a muzikologů si položilo otázku, jak změny ve strukturách církve a společnosti v husitském období ovlivnily kulturní praxi, myšlení a rozumění světu. Název knihy vyjadřuje přesvědčení, že vzhledem k revizi systému hodnot a novým společenským konfiguracím byla snaha husitů o náboženskou reformu zároveň pokusem o přeskupení čili re-formaci kulturních obsahů a důrazů.
Nakladatelství Lidové noviny -
Myslet z druhého místa: k otázce performativní filosofie
Alice KoubováCo je to performativní filosofie a jakými tématy se zabývá? Jak souvisí filosofické myšlení s divadelní tvorbou? Filosofka Alice Koubová na tyto otázky odpovídá prostřednictvím různých filosofických přístupů – fenomenologie expresivity, filosofie hry, poststrukturalismu, estetiky performativity, performativní filosofie, které nabízejí pokaždé jiný důvod, proč bychom měli divadlo a performanci chápat jako klíčový fenomén umožňující „myslet člověka a svět“. Tyto přístupy ukazují člověka jako bytost, která si uvědomuje svou viditelnost pro druhé (diváky), která je schopna hry a tvořivého odstupu od sebe, vytváří svou identitu skrze citace a napodobování, tvoří smysl v rámci tělesné interakce s druhými a přitom dbá na autorství své vlastní existence. Performativní filosofie však není charakteristická pouze zaměřením na určitá témata, ale i specifickým stylem myšlení. Autorka tento styl nazývá myšlením z druhého místa a detailně popisuje jeho význam jak pro filosofii, tak pro umění a umělecký výzkum.
NAMU -
Jan Hus: The Life and Death of a Preacher
Pavel SoukupJan Hus was a late medieval Czech university master and popular preacher who was condemned at the Council of Constance and burned at the stake as a heretic in 1415. Thanks to his contemporary influence and his posthumous fame in the Hussite movement and beyond, Hus has become one of the best known figures of the Czech past and one of the most prominent reformers of medieval Europe as a whole. This definitive biography now available in English opposes the view of Hus that saw his importance primarily as a martyr, subsequently invoked by a variety of religious, national, and political groups eager to appropriate his legacy. Looking for Hus’s significance in his own time, this treatment tells a story of a late medieval intellectual who—through his dedicated pursuit of what he understood as his mission—generated conflict and eventually brought execution upon himself. By investigating the life and death of Jan Hus, one learns not only about the man, but about the church, state, and society in late medieval Europe. The story told in this book is original in structure and purpose. Each chapter takes a major event in Hus’s life as a starting point for a broader discussion of crucial problems connected to his career and the controversies he generated. How did these specific events contribute to Hus’s own convictions? By suggesting parallels to and departures from other late medieval figures and events in Europe, the book liberates Hus from a narrow and nationalist Czech historiography and places him squarely in a broader European context, showing a significance that transcended Czech borders. From a number of different vantage points, it raises a central question critical to understanding the later Middle Ages: why was a sincere ecclesiastical reformer condemned by a church council committed to reform itself?
Purdue University Press -
Filosofie Hanse Jonase
Wendy Drozenová, Vojtěch Šimek a kol.Hans Jonas (1903–1993), německý židovský filosof, patří k nejvýznamnějším myslitelům dvacátého století. Byl žákem R. Bultmanna a M. Heideggera, studoval filosofii, teologii a dějiny umění. V roce 1933 emigroval, za druhé světové války se účastnil bojů v židovské brigádě britských sil, v roce 1948 v Izraeli ve válce za nezávislost. Později přednášel na univerzitách v Kanadě a v USA. Jeho nejvýznamnější dílo Das Prinzip Verantwortung (1979) vyšlo nejdříve v němčině, avšak zahrnuje i některé texty, jež Jonas publikoval už dříve v USA. Jonasovy rané práce byly věnovány rozborům gnostického dualismu, který se stavěl nepřátelsky k hmotnému světu přírody. Ve čtyřicátých letech začíná Jonas promýšlet filosofické problémy moderní vědy, zvláště biologie, a postupně se dostává ke kritice současného zaměření technického rozvoje ohrožujícího přírodu i člověka. Člověk je podle Jonase součástí přírody, zároveň má však jako „obraz Boží“ svobodu – a tím i odpovědnost.
Autor první kapitoly této knihy D. Böhler Jonase osobně znal. V roce 1998 založil v Berlíně Centrum Hanse Jonase a v roce 2005 inicioval vydávání kritické edice jeho díla. Tato kniha kolektivu autorů vyzdvihuje aspekty Jonasova myšlení, které ani v dnešní době neztrácejí svou aktuálnost. Je určena širšímu okruhu čtenářů se zájmem o filosofii a etiku, kteří se chtějí zamýšlet nad stavem současné civilizace a nad důsledky rozvoje vědy a techniky pro společnost.
Filosofia
-