Česká televize - Zprávy, 15.2.2020.
Krátká reportáž České...
Pokud chcete mít nejlepší vědecký tým, který jednou bude v první linii světové vědy, musíte jeho členy začít hledat opravdu brzy. Nejlépe už mezi studenty středních škol. To vědí i laserová centra ELI Beamlines a HiLASE Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, která již třetím rokem hledají své budoucí kolegy právě mezi středoškoláky. Program Talentové akademie je unikátní v tom, že dvanácti studentům nabízí třídenní simulaci skutečného vědeckého výzkumu. Od prvotního nápadu přes mezioborovou spolupráci, experiment, zpracování dat až po prezentaci výsledků veřejnosti. Na průběh akce dohlíží více jak desítka vědců. Starají se o to, aby týmy jejich mladších kolegů měly všechny informace a materiál, který ke svému krátkému výzkumu potřebují.
„Do přípravy Talentové akademie investujeme skutečně velké množství energie a nadšení. Je důležité, aby studenti po třech dnech odešli se zážitkem z opravdového vědeckého výzkumu. Ty nejlepší účastníky Talentové akademie pak přímo zapojujeme do našich výzkumných projektů v laserových centrech, “ dodává Hana Strnadová z PR oddělení centra ELI Beamlines.
Ale věda není jen o euforii, která přichází, když na monitoru vyskočí správná data a experiment vyšel. Je to i frustrace, práce dlouho do noci a provizorní řešení velkých problémů. Své o tom ví i účastník předchozí Talentové akademie Jakub Janoušek: „Když nám byl na začátku představen vědecký úkol, tak jsem si myslel, že to nemůžeme dokázat. Rozhodně ne za 50 hodin. Ale pak jsme začali s přípravou experimentu a pracovali do noci. Mentor našeho týmu, jeden z vědců, nám pomáhal vyhodnocovat data a snažil se usměrňovat naše mnohdy nereálné nápady. Zároveň však také nosil kávu a čokoládu, abychom se mohli soustředit. A další vědci pak dokázali hodinu hledat po všech laboratořích jednu konkrétní čočku, kterou jsme do svého projektu potřebovali. Přestože se náš dokonalý plán experimentu během 50 hodin změnil k nepoznání a přibylo na něm více než hodně lepicí pásky, dokázali jsme to. A to hlavně díky tomu, že jsme s vědci byli jeden tým.“
A právě o tom Talentová akademie je. Ukazuje studentům reálnou vědu, která je plná euforie, dřiny i zklamání. A vědec, který usne uprostřed dne během Talentové akademie na podlaze vysílením, ten k tomu prostě patří. A tak i letos hledáme dalších 12 středoškoláků, kteří mají dost odvahy prožít s námi opravdovou vědu!
Základní informace:
Organizátoři: Fyzikální ústav AV ČR – Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE
Profil uchazeče: student čtyřletého gymnázia, vyšších stupňů osmiletého gymnázia (kvinta – oktáva) či odborné SŠ se zájmem o přírodovědné předměty, zejména pak fyziku.
Finalisté budou vybráni odbornou porotou do 30. července 2019. Nezávislá porota se skládá z vědců Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Z přihlášených účastníků vybere 12 finalistů. Všichni účastníci soutěže budou o výsledku informováni prostřednictvím e-mailu do konce července 2019.
Datum finále: 13. - 15. září 2019, Dolní Břežany.
Více informací:
www.fzu.cz/talentova-akademie
www.facebook.com/TalentovaAkademie
Online přihláška: www.bit.ly/TalentovaAkademie2019
Uzávěrku přihlášek prodlužujeme z 30. 6. 2019 na 14. 7. 2019
Kontakt:
HiLASE: Radka Kozáková, Radka [dot] Kozakovahilase [dot] cz, 601 560 164
ELI Beamlines: Hana Strnadová, Hana [dot] Strnadovaeli-beams [dot] eu, 601 560 333