Zahlavi

Věda na doma

Všem dětem, rodičům, učitelům a fanouškům vědy přinášíme aktuální tipy, jak strávit čas s vědou. Věříme, že vám naše nabídka pomůže přečkat náročné dny karantény, omezeného pohybu lidí venku a uzavření škol v době epidemie nemoci Covid-19. Vše najdete především na sociálních sítích AV ČR pod hashtagem #veda_na_doma a také zde na této stránce. Postupně budeme aktivity přidávat.

STREAMY AKTUÁLNÍCH PŘEDNÁŠEK

Petr Brož, Geofyzikální ústav AV ČR. Přednáška o Marsu, co je planeta Mars, jak ji lidstvo poznávalo v minulosti a jak dnes. Přistane na Marsu někdy člověk a jak na něm přežije? Povídání na necelou půlhodinu je určeno dětem od 6 do 99 let. Přednáška proběhla online 16. března v 13:00.

Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR. Přednáška s názvem: S Krtkem astronautem na oběžnou dráhu. Pavel bude mluvit o cestě českého astronauta Krtka s americkým astronautem Andrewem Feustelem na oběžnou dráhu Země. Lehce interaktivní, zábavná i poučná půlhodinka je určena především dětem prvního stupně základních škol, ale i jejich rodičům a všem zájemcům. Přednáška se chystá na středu 18. března 2020.

2020_3_16_Suchan a Krtek

 

ZÁZNAMY DALŠÍCH PŘEDNÁŠEK A ZAJÍMAVÝCH VIDEÍ

Festival Týden mozku

Týden mozku se koná vždy v březnu, je součástí celosvětové kampaně Brain Awareness Week (BAW), která chce zvýšit povědomí o nejnovějším výzkumu mozku. Letos se festival bohužel s ohledem na aktuální koronavirovou nákazu neuskutečnil. K dispozici jsou ale záznamy přednášek z minulých ročníků, a to na webovkách Týdne mozku.

Festival Týden vědy a techniky

Největší vědecký festival v Česku, který zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Koná se vždy na podzim. Záznamy z minulých ročníků na Youtube kanálu Týdne vědy a techniky.

Zvěd – Youtuber Vojta Klinger

Světem vědy vás zábavnou formou provede Vojta Klinger. Více na Youtube kanálu Zvěd.

 

 

ONLINE ZDROJE KE ČTENÍ

Divize vnějších vztahů Akademie věd vydává dva zajímavé časopisy pro veřejnost. Pro děti, teenagery a všechny čtenáře mladé duchem píšeme AΩ / Věda pro každého. A pro ty, kteří se o vědu a výzkum zajímají hlouběji a nebojí se delších textů, nabízíme čtvrtletník A / Věda a výzkum. Oba časopisy jsou online a zdarma!  


1/2020 (verze k listování)
1/2020 (verze ke stažení)

 

POKUSY

Akademii věd ČR tvoří více než padesátka ústavů a vědeckých pracovišť. Pokusíme se pro vás seskupit zajímavé tipy na domácí pokusy z různých vědeckých oblastí. Jako první se zaměříme na tip z Ústavu experimentální botaniky AV ČR: postup pokusu Akční enzymy najdete na webu ústavu.

 

NEZKRESLENÁ VĚDA

Vše, co jste chtěli vědět o vědě, ale báli jste se zeptat. V podání skvělého Pavla Lišky. Všechny díly na Youtube kanálu Otevřené vědy.

 

 

ASTRONOMOVÉ DĚTEM

Na webu Astronomického ústavu AV ČR najdete různé aktivity pro děti. Pexeso, komiks i kvízy s astronomickou tematikou. 

 

SLEDUJTE NÁS 

Pro další tipy prosím sledujte sítě Akademie věd pod hashtagem #veda_na_doma!

Přejeme vám pevné nervy a hodně zdraví!

ANO
NE

Všechna pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.