Nacházíte se

Měření multiplicit nabitých částic v pp interakcích při √s = 900 GeV v detektoru ATLAS na LHC

ATLAS Collaboration (G. Aad1, ..., M. Bazalová2, J. Bohm2, J. Chudoba2, P. Gallus2, J. Gunther2, M. Havránek2, I. Hruška2, M. Jahoda2, V. Juránek2, O. Kepka2, A. Kupčo2, V. Kús2, O. Kvasnička2, L. Lipinsky2, M. Lokajíček2, M. Marčišovský2, M. Mikeštíková2, M. Myška2, S. Němeček2, M. Panušková2, J. Popule2, P. Růžička2, J. Schovancová2, P. Šícho2, T. Sluka2, P. Staroba2, J. Šťastný2, M. Taševský2, T. Tic2, L. Tomášek2, M. Tomášek2, J. Valenta2, V. Vrba2 et al.)

Jde o první publikaci ATLAS Collaboration s využitím dat z LHC. Měřeny byly vlastnosti klasických proton-protonových interakcí při těžišťové energii √s = 900 GeV. Tato data jsou důležitá pro vylepšení modelů fyziky přenosu malých hybností. Interakce jsou základem fyziky malých vzdáleností, jež je hlavním cílem ATLASu a CMS. Porozumění těmto základům je nutné pro objasnění toho, jaký je potenciál LHC co se týče nových objevů.

Mladý postdoktorand Oldřich Kepka z FZÚ se významně podílel na analýze a je jedním z hlavních autorů článku. Prezentované výsledky dokumentují, že naši fyzici a inženýři byli aktivní nejen při stavbě a provozu detektoru ATLAS, ale i při analýze dat od samého začátku jejich sběru.

Změřené pT spektrum multiplicit nabitých částic. PP data z experimentu ATLAS (černé tečky) jsou srovnány s pp daty z UA1 (modré čtverce) a pp daty z CMS NSD (červené trojúhelníky).

1Albert-Ludwigs-Universität, Fakultät für Mathematik und Physik, Hermann-Herder Str. 3, D-79104 Freiburg i.Br., Germany
2Institute of Physics, Academy of Sciences of the Czech Republic, Na Slovance 2, CZ-18221 Praha 8, Czech Republic