Zahlavi

Úvodní stránka

Všem dětem, rodičům, učitelům a fanouškům vědy přinášíme aktuální tipy, jak strávit čas s vědou. Věříme, že vám naše nabídka pomůže přečkat náročné dny karantény, omezeného pohybu lidí venku a uzavření škol v době epidemie nemoci Covid-19. Vše najdete především na sociálních sítích AV ČR pod hashtagem #veda_na_doma a také zde na této stránce. Postupně budeme aktivity přidávat.

STREAMY AKTUÁLNÍCH PŘEDNÁŠEK

Milé divačky, milí diváci, fanoušci vědy! Streamy aktuálních přednášek pro vás připravujeme v „domácích“ podmínkách, vše vzniká živelně a narychlo, s velkým nadšením... s tím se ovšem pojí i určitá technická nedokonalost těchto přednášek. Moc prosíme, odpusťte nám v některých případech sníženou kvalitu zvuku, různé přeřeky a jiné mouchy a šotky. Vaše případné komentáře a připomínky si rádi přečteme na sociálních sítích, v příspěvcích pod hashtagem #veda_na_doma. Přejeme v rámci možností příjemnou podívanou!   

Pro koho jsou videa určena?

Přednášky z„obýváku“ vědců jsou určené pro všechny fanoušky vědy, pro každého, kdo se chce něco nového dozvědět. Některá videa směrují na malé děti, jiná na středoškoláky a dospělé. Pro lepší orientaci v tématech a mluvčích přijměte naše doporučení v rubrice Aktuální přednášky.

 

ZÁZNAMY DALŠÍCH PŘEDNÁŠEK A VIDEÍ

V rubrice Archiv starších videí jsme pro vás přichystali souhrn online přednášek a pořadů s vědeckou tematikou. Najdete tam například záznamy z přednášek Týdne mozku a Týdne vědy a techniky, ale i odkaz na Zvěda – alias youtubera Vojty Klingera.  Jako ochutnávku nabízíme seriál o exoplanetách.

Lovci exoplanet

Série videí o výzkumu planet mimo naši Sluneční soustavu. Kolik nových světů už známe? Odpovídá „lovec exoplanet“ Petr Kabáth z Astronomického ústavu AV ČR.

 

PODCASTY A AUDIONÁHRAVKY

Týmu českých vědců se podařilo pozorovat první řízený přenos elektronu v rámci jedné molekuly. Jejich objev zveřejnil prestižní časopis Nature Communications. Nakolik výjimečné je sledovat řízený přenos elektronu, k čemu je to dobré a jak se vědcům žije a bádá v době koronaviru? V novém podcastu Akademie věd ČR na tyto otázky odpovídá Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu AV ČR. Podcast si můžete poslechnout na Youtube, Anchor a Spotify.

 

ONLINE ZDROJE KE ČTENÍ

V rubrice Online čtení najdete odkazy na e-publikace Nakladatelství Academia, zdroje z Knihovny Akademie věd ČR a také naše časopisy. Akademie věd ČR vydává dva časopisy pro veřejnost. Pro děti, teenagery a všechny čtenáře mladé duchem píšeme AΩ / Věda pro každého. A pro ty, kteří se o vědu a výzkum zajímají hlouběji a nebojí se delších textů, nabízíme čtvrtletník A / Věda a výzkum. Oba časopisy jsou online a zdarma!  


1/2020 (verze k listování)
1/2020 (verze ke stažení)

 

POKUSY

Akademii věd ČR tvoří více než padesátka ústavů a vědeckých pracovišť. Pokusíme se pro vás seskupit zajímavé tipy na domácí pokusy z různých vědeckých oblastí. Podívejte se na rubriku Pokusy.

 

TESTY A KVÍZY

Je libo test či kvíz s vědeckou tematikou? Chcete prověřit třeba své astronomické nebo matematické schopnosti? Zkuste se podívat na rubriku Testy a kvízy.


 

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKY LABORATOŘÍ

Chcete se podívat, jak se pracuje například v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe)? Více v rubrice Virtuální prohlídky.

 

ONLINE VÝSTAVY

Fascinující svět rostlinných látek z pohledu chemika. Více v rubrice Online výstavy.

ASTRONOMOVÉ DĚTEM

Na webu Astronomického ústavu AV ČR najdete různé aktivity pro děti. Pexeso, komiks i kvízy s astronomickou tematikou. 


SLEDUJTE NÁS 

Pro další tipy prosím sledujte sítě Akademie věd pod hashtagem #veda_na_doma!

Přejeme vám pevné nervy a hodně zdraví!

PŘIDEJTE SE

Jste vědec nebo vědkyně Akademie věd ČR a chcete se zapojit? Kontaktujte nás:

Viktor Černoch (cernoch@ssc.cas.cz, 776 792 474)

Petr Cieslar (cieslar@ssc.cas.cz, 706 466 651)

Připomínky k obsahu webové stránky Věda na doma: Leona Matušková, matuskova@ssc.cas.cz

ANO
NE

Všechna pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.