Archiv akcí
Rok 2019
Pozorování úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 ráno
Zveme vás na veřejné pozorování úplného zatmění v pondělí 21. ledna ráno, od 4 do 8 hodin, samozřejmě pouze za jasného počasí. Na začátku úkazu nás najdete v historické části observatoře (Centrální a Západní kopule), později kvůli obzoru pozorování nízko nad západním obzorem z Radarové louky očima. Vždy s odborným výkladem. Zdarma.
Mimořádná komentovaná prohlídka pro veřejnost - výstava v Senátu, 28. ledna
Výstavu "100 let pod jednou oblohou", která byla otevřena pod patronací senátora Jiřího Duška vernisáží 22. ledna 2019 v Senátu Parlamentu České republiky (fotogalerie níže), si bude moci prohlédnout i veřejnost, a to pouze v pondělí 28. ledna od 14:00 do 15:00 při komentované prohlídce, kterou pronese autorka výstavy Dr. Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR. Zájemci nechť potvrdí svoji účast na suchan@astro.cz nebo sms na telefonní číslo 737 322 815. Vchod A do Senátu - ulice Valdštejnská těsně před Valdštejnským náměstím, počítejte s nějakým časem na bezpečnostní kontrolu, průkaz totožnosti s sebou. Vstup zdarma.
POZVÁNKA NA PRESTIŽNÍ PŘEDNÁŠKU - 7. března od 10:00 na Akademii věd v Praze, Národní třída 3
Hrozí nám osud dinosaurů? A jak se luští jeden z nejsložitějších genomů rostlin? Na tyto a další otázky odpoví ve čtvrtek 7. března dva význační vědci z Akademie věd ČR, rostlinný genetik Jaroslav Doležel a astronom Pavel Spurný. Oba jsou nositeli prestižního ocenění Akademická prémie (Praemium Academiae), která je spojená s finanční odměnou ve výši až 30 milionů korun rozložených na šest let. Toto období nyní končí a oba laureáti ve svých přednáškách – tak jak je u nositelů této ceny zvykem – představí výsledky svého výzkumu. Více na https://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Meteority-i-tajemstvi-rostlin.-Nositele-premie-se-ohlizeji-za-svymi-projekty/.
Jizerská oblast tmavé oblohy na EUROREGION Tour 15. a 16. března
Jizerská oblast tmavé oblohy se představí na veletrhu cestovního ruchu EUROREGION Tour 15. a 16. března 2019 v Eurocentru v Jablonci nad Nisou. Vstup zdarma. Více o veletrhu na www.euroregiontour.cz.
Výstava Pohledy do vesmíru v Kublově do konce května
Výstavu fotografií pořízených na Evropské jižní observatoři můžete navštívit v pondělí a ve středu během úředních hodin od 20. března do konce května 2019. Výstavu zapůjčil Astronomický ústav AV ČR.
Příběh astronauta: Andrew Feustel v České republice
Českou republiku navštíví pod patronací Akademie věd ČR ve dnech 4. až 15. dubna 2019 americký geofyzik a jeden z významných astronautů NASA Andrew Feustel. Svůj „Příběh astronauta“ představí na přednáškách a besedách ve čtyřech městech České republiky – v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci. Na těchto místech se uskuteční také setkání se zástupci měst či univerzit a následně i beseda s autogramiádou pro veřejnost.
Den Země - v pátek 26. 4. 2019, od 9 do 13 hodin, Praha - Spořilov
Tři ústavy Akademie věd ČR – Geofyzikální ústav, Astronomický ústav a Ústav fyziky atmosféry připravily ve spořilovském vědeckém areálu program pro základní a střední školy. Rezervujte si svou účast u Ing. Miroslavy Macháčkové z Geofyzikálního ústavu AV ČR. Jednotlivci nemusí.
Pojmenování dalekohledu po Dr. Pavlu Mayerovi
V sobotu 27. dubna 2019 v 15 hodin se na observatoři v Ondřejově uskuteční slavnostní odhalení desky k pojmenování 65 cm dalekohledu po jeho konstruktérovi RNDr. Pavlu Mayerovi, DrSc. (1932 - 2018). Desku odhalí ředitel Astronomického ústavu AV ČR profesor Vladimír Karas spolu s docentem Markem Wolfem z Astronomického ústavu UK. K jejich proslovům se přidá také Dr. Jiří Grygar.
Přednáška - Supermasivní černé díry v galaxii M87 a v Mléčné dráze
7. května 2019 od 18 hodin v Planetáriu Praha, přednáší vědecký pracovník Oddělení galaxií a planetárních systémů Mgr. Michal Bursa, PhD. Historicky první snímek černé díry v galaxii M87 zaplavil tištěná média, televize i Internet. Kromě vzletných slov o jeho významu a nějakých údajů o vzdálenosti a hmotnosti pozorované černé díry jsme se však mnoho detailů nedozvěděli. Pojďme se proto podívat na obě supermasivní černé díry, M87* a Sgr A*, a na Event Horizon Telescope podrobněji. Dozvíme se, co na snímku vlastně je, jak se k tomu došlo a k čemu nám to celé je.
Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 17. až 19. května
Po celé tři dny, 17. až 19. května 2019, pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer navíc doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky nebo také pro rodiny s dětmi. Vstup i doprovodný program zdarma.
Tradiční Den dětí v Ondřejově - letos v neděli 2. června 2019
Od 13 hodin na starém hřišti pod hvězdárnou v neděli 2. června 2019. Podílíme se, ukážeme Slunce dalekohledy přes filtry. Program pro nejmenší bude také probíhat na historické hvězdárně a v parku hvězdárny.
Letní koncert Říčanského komorního orchestru na hvězdárně
Koncert se uskuteční v neděli 9. června 2019 od 17 hodin v areálu ondřejovské hvězdárny - v případě hezkého počasí v exteriéru historické části hvězdárny, jinak v knihovně ústavu. Srdečně zve Astronomický ústav AV ČR a Říčanský komorní orchestr.
Astronomický ústav AV ČR na Veletrhu vědy 6. až 8. června
Zveme vás na společný stánek Astronomického ústavu AV ČR, Evropské jižní observatoře, Evropské kosmické agentury, České astronomické společnosti a programu Vesmír pro lidstvo Strategie AV21 na velmi oblíbeném a programem velmi nabitém Veletrhu vědy pořádaném Akademií věd České republiky na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech ve dnech 6. až 8. června 2019, denně od 10 do 18 hodin. Vstup zdarma. Více o Veletrhu vědy na www.veletrhvedy.cz.
Pozorování částečného zatmění Měsíce 16./17. července 2019
Zveme vás na pozorování pro veřejnost v historické části ondřejovské hvězdárny (Západní a Centrální kopule) od úterý 16. července 21:40 do středy 17. července 01:20. Pouze za jasného počasí. Vstup zdarma.
Den a noc na Jizerce 10. srpna 2019
Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR a Českou astronomickou společností vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu.
Festival vědy 4. září na Kulaťáku v Praze Dejvicích
Ve středu 4. září budeme od 8:30 do 19 hodin na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích v rámci Festivalu vědy - http://www.festival-vedy.cz/. Vstup zdarma. Program pro vás připravujeme - podívat se budete moci dalekohledy s filtry na Slunce nebo zažít pokus se stavem beztíže, ke kterému bude stačit PET láhev a GoPro kamera se zpomalenými záběry.
Ondřejovské slavnosti 7. září
V sobotu 7. září 2019 od 14 do 21 hodin proběhnou v Ondřejově na náměstí Ondřejovské slavnosti. Podílíme se tímto programem (a srdečně vás zveme): Pozorování dalekohledem (za jasného počasí Slunce, jinak pozemských objektů). Přednášky (v budově Základní školy bratří Fričů): 15:00 O naší nejbližší a zároveň nejdůležitější hvězdě - Slunci (Dr. Pavel Kotrč, Sluneční oddělení Astronomického ústavu AV ČR) 17:30 Jak se hledá druhá Země z Ondřejova (Dr. Petr Kabáth, Stelární oddělení Astronomického ústavu AV ČR)
Solarografie - fotografie nonstop. Výstava v Jihlavě s vernisáží 10. září
V úterý 10. 9. 2019 od 17 hodin se koná vernisáž výstavy Solarografie - fotografie nonstop autora Dr. Macieje Łukasze Zapióra ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR. Událost proběhne ve veřejném prostoru v Galerii Nonstrop v ulici Malá Lazebnická v Jihlavě. Výstava potrvá do konce října.
Turistický pochod "Po stopách kocoura Mikeše" 14. září
V sobotu 14. září 2019 proběhne již 16. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Pro pochodníky i návštěvníky budou v tento den prohlídky hvězdárny zdarma. Na stanovišti pochodu pak bude připraveno astronomické zpestření.
Přednáška Dr. Petra Kabátha 19. září od 17.00 v Planetáriu Praha
V sále Starvid pražského planetária přednese Dr. Petr Kabáth, vedoucí skupiny exoplanet Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR, přednášku na téma Evropská jižní observatoř aneb jak funguje nejmodernější hvězdárna světa? Pro členy ČAS je vstup zdarma, pořádá Pražská pobočka České astronomické společnosti.
Evropská noc vědců 27. září 2019
Astronomický ústav AV ČR v rámci Evropské noci vědců připravil mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a především prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Zdarma! Program proběhne v pátek 27. září 2019 na observatoři v Ondřejově od 15:00 do 24:00.
Žabotlamem a historickým autobusem na ondřejovskou hvězdárnu - 12. října 2019
V sobotu 12. října 2019 od 10 do 17 hodin se v Ladově kraji uskuteční Regionální den Pražské integrované dopravy. Centrem akce bude železniční stanice Strančice. Na benešovské trati jsou připraveny jízdy zvláštních vlaků - např. návrat legendárního panťáku. Na hvězdárnu do Ondřejova se pak dostanete historickým autobusem (zdarma), první odjíždí od železniční stanice Strančice v 10:00 (ale můžete si vybrat jiný typ autobusu v 10:30 :-)), poslední autobus z hvězdárny odjíždí v 16:22 a nebojte, pojedou dva najednou, aby odvezly všechny zájemce o vesmír.
Podzimní seminář o meziplanetární hmotě 11. až 13. října 2019
Společnost pro meziplanetární hmotu ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR pořádají tradiční seminář, který se uskuteční od 11. do 13. října 2019 v Ondřejově na Astronomickém ústavu AV ČR. Seminář je určen členům Společnosti pro meziplanetární hmotu, pracovníkům Astronomického ústavu AV ČR a také zájemcům z řad astronomů amatérů a veřejnosti.
Co nás čeká na poli výzkumu exoplanet v příští dekádě?
Zveme vás na přednášku Dr. Petra Kabátha ve čtvrtek 17. října 2019 od 17 hodin do Malovaného sálu Muzea Vysočiny, Masarykovo nám. 55, Jihlava. První exoplaneta 51 Pegasi b byla objevena u hvězdy podobné Slunci v roce 1995. Dnes máme potvrzených skoro 4000 exoplanet. Za tento pokrok vděčíme novému přístrojovému vybavení a zpřesňování pozorovacích metod. Přednáška shrne úspěchy české astronomie na poli výzkumu exoplanet a představí budoucí směřování exoplanetárního výzkumu. Čeští vědci budou u hledání druhé Země.
Kirwitzerův den v Kadani 26. října
Zveme vás na Kirwitzerův den pořádaný v Kadani v sobotu 26. října 2019, tentokrát s ředitelem Astronomického ústavu AV ČR.
Mimořádné prohlídky pro veřejnost 28. října 2019
O státním svátku v pondělí 28. října poskytneme přídavek prohlídek pro veřejnost. Bude se jednat o poslední prohlídky v tomto roce. Začátky v 10, ve 13 a v 16 hodin. Vstupné standardní. 28. říjen je pro hvězdárnu významným dnem, protože při desátém výročí vzniku samostatného Československa se Josef Jan Frič rozhodl odevzdat svoji soukromou hvězdárnu státu.
Přechod planety Merkur před Sluncem
V pondělí 11. 11. 2019 od 13:20 do západu Slunce (16:21) se uskuteční pozorování tohoto výjimečného úkazu pro veřejnost na observatoři v Ondřejově. Protože úkaz bude probíhat v době, kdy se Slunce bude sklánět k západnímu obzoru, bude se i měnit pozorovací stanoviště - od historické Západní kopule, dalekohledy Slunečního oddělení až po přenosné dalekohledy na "Radarové louce", kde bude výhled na Slunce až do západu. Vždy se od našich informátorů dozvíte, kam máte jít. Pozor - pakliže budete vybaveni i vlastními dalekohledy, na pozorování je třeba použít speciální ochranný filtr! Akce je pro návštěvníky zdarma. Uskuteční se pouze za jasného počasí.
Přednáška Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR "Tma jako ohrožený druh (aneb o světelném znečištění)"
V rámci Týdne vědy a techniky vás zveme na přednášku Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR "Tma jako ohrožený druh (aneb o světelném znečištění)" - v úterý 12. 11. 2019 od 18 hodin na Hvězdárně a planetáriu Oldřicha Kotíka ve Ždánicích, Lovecká 678.
Týden vědy a techniky a akce pro školy a pro veřejnost na pražském pracovišti 14. - 16. 11. 2019
Týden vědy a techniky a akce pro školy a pro veřejnost na pražském pracovišti 14. - 16. 11. 2019.