Nacházíte se

Pro školy a studenty

Tuto stránku jsme pro Vás připravili v souvislosti s mimořádným uzavřením škol v březnu 2020. Naleznete zde souhrn vzdělávacích materiálů, které lze využít ke vzdálené výuce či samostudiu a pocházející jak přímo z Fyzikálního ústavu a od našich zaměstnanců, tak z dalších zdrojů v ČR i ve světě. Materiály jsou vhodné převážně pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol.
Doufáme, že tato stránka Vám bude k užitku nejen v současné situaci, ale i později. V případě, že máte dotaz k obsahu, či byste rádi do přehledu něco doplnili, kontaktujte nás prosím na pratfzu [dot] cz

Rychlá navigace: Videa ( Nezkreslená vědaTýden vědy a technikyBadatelnaFyzikální čtvrtkyZvěd ) — O laserechMateriály ke stažení — Články a časopisy ( Československý časopis pro fyzikuČasopisy AV ) — Užitečné webyUčitelé & Vědci

Videa

Nezkreslená věda

Seriál Nezkreslená věda od Akademie věd ČR odpovídá nejen na fyzikální otázky - to vše vizuálně poutavou kreslenou formou s doprovodným komentářem Pavla Lišky. Níže najdete výběr videí s fyzikální tematikou.

Materiály

Co je to diamant

Vodí - nevodí polovodič?
(metodický list vč. řešení)

Svět kolem nás

O teorii relativity
(metodický list vč. řešení)

O tlaku a síle kolem nás
(metodický list vč. řešení)

Energie

Co je to světlo?
(metodický list vč. řešení)

Skladování energie
(metodický list vč. řešení)

Radioaktivita

Mikro a nano

O tajemství mikrosvěta

Kde je hranice nanosvěta?

Jak funguje

Jak funguje jaderná elektrárna
(metodický list vč. řešení)

Jak funguje počítač

3D tisk

Jak funguje elektromotor
(metodický list vč. řešení)

Vesmír

Jak vznikl vesmír

Češi ve vesmíru
(metodický list vč. řešení)

Srážky kosmických těles se Zemí
(metodický list vč. řešení)

Nezkreslená věda - všechny díly

Týden vědy a techniky

Týden vědy a techniky je největší podzimní akcí Akademie věd, na které veřejnosti představujeme práci vědců a laboratoře ústavů. Níže najdete vybrané záznamy přednášek a diskuzí s účastí vědců z FZU včetně velmi zajímavých diskuzí s diváky:

Efektivní zpracování odpadu pomocí plazmatu
Vzhledem k brzkému omezení skládkování v ČR a absenci vhodných řešení pro specifické odpady má významný potenciál jeho zpracování pomocí plazmové technologie, kde jej vystavíme teplotě panující na povrchu Slunce. Působením plazmatu dojde k rozkladu odpadu na atomy a vzniká syntézní plyn (podobný svítiplynu) a malé množství tuhého materiálu, využitelného mj. ve stavebnictví. Celý proces je čistý a energeticky soběstačný a posouvá tak naše hospodaření k odpovědnosti a dlouhodobé udržitelnosti.

Nanotechnologie – velká věda o malých věcech
Úvodní ochutnávka z oboru nanotechnogie – přednáška, ve které si povíme (a s pomocí několika experimentů také názorně ukážeme): • co vlastně je nanosvět • jak lze zkoumat nanoobjekty • které nanoprodukty nás obklopují a kde jsme pro ně vzali inspiraci. Zkrátka a dobře, podíváme se na zoubek tomu, proč se dnes tematice nanotechnologie věnuje tolik pozornosti a zda si ji vůbec zaslouží.

Aplikace laserů ve všedním i nevšedním životě
Lasery se dnes využívají při výrobě každého mobilu, auta nebo počítače. Jak ale vývoj techniky postupuje stále rychleji vpřed, je nutné se věnovat i vývoji laserových technologií, které nám umožní laserem řezat a vrtat materiál rychleji a přesněji, čemuž se věnuje centrum HiLASE. Laser nám rovněž dovoluje posouvat hranice lidského poznání, můžeme s ním urychlovat částice, generovat speciální sekundární záření i studovat hmotu v extrémních podmínkách, což bude mimo jiné úkolem centra ELI.

Panelová diskuze Energie pro budoucnost
Jedním z významných trendů směřujících k omezení emisí skleníkových plynů v současné době je přechod k nízkoemisní energetice. Pro snížení emisí je potřeba najít efektivní cesty k úsporám, ale také zvolit nízkoemisní energetický mix vhodný pro příslušný region. Diskuse se zaměří na vývoj nových technologií využitelných právě v této oblasti. Zmíníme se i o současných aktivitách AV ČR ve výzkumu v oblasti nízkoemisních zdrojů.

Týden vědy a techniky - všechny přednášky nejen z oblasti fyziky

Badatelna

Zajímá vás, jak funguje elektrická kytara, kde se v přírodě berou barvy, nebo jak si zahrát flétnou na plamenomet? Úžasné Divadlo Fyziky (ÚDiF) a Masarykova univerzita ve své Badatelně podrobně představují fyzikální jevy ve světě kolem nás s pomocí efektních ukázek.

Badatelna - všechny díly

Fyzikální čtvrtky

Podrobné přednášky pro širokou veřejnost o aktuálních tématech fyziky pořádá katedra fyziky FEL ČVUT - Fyzikální čtvrtky Nabízí témata zasahující do všech možných oborů, např. numerické modelování oceánů, Černobyl - serál a realita, biosenzory, polární záře na Marsu a mnohé další. Některé z přednášek jsou také v angličtině.

Fyzikální čtvrtky - záznamy více než 280 přednášek

Zvěd

YouTuber Vojta Klinger, aka Zvěd, rozebírá s vědci Akademie věd na svém kanálu aktuální otázky dnešního světa, společnosti a vědy - např. Můžou mít roboti vědomí?, Biodiverzita a motýli, Světlo a my - modré světlo, či Mars neútočí! Jak se na něj dostaneme?

Zvěd - všechny díly

Jiné

Pro pokročilé a zvídavé studenty doporučujeme přednášky excelentních vědeckých týmů Akademie věd ČR. Přednášky jsou určeny odborné i laické veřejnosti, jde ovšem o poměrně pokročilá témata.

Fyzika a chemie spolu úzce souvisí, stojí proto za to, připomenout si krásy fyzikálních a chemických dějů díky EnvisioningChemistry.com

Pro biologické nadšence doporučujeme vnitřní život buňky (v angličtině).

O laserech

Fyzikální ústav provozuje dvě světoznámá laserová centra - centrum HiLASE, zaměřené na vývoj nových laserů a laserových technologií využitelných v průmyslu, a centrum ELI Beamlines, které provozuje jedny z nejsilnějších laserů na světě. Společně provozují web CzechLasers.cz, který Vás provede všemi tajemstvími laseru. Na webu si můžete vybrat obsah přesně podle své úrovně – od menších dětí přes středoškoláky až po studenty jaderné fyziky a spřízněných oborů.

Jak funguje laser

Další videa a studijní materiály najdete na webu CzechLasers.cz

Materiály ke stažení

Domácí spektroskop - není bílá jako bílá. Sestavte si vlastní spektroskop a odhalte, jak se liší světlo, přicházející z různých světelných zdrojů! Porovnejte svítidla doma (liší se nějak světlo na záchodě a nad kuchyňskou linkou?) nebo třeba světla lamp ve vaší ulici. Čím to je, že každé vypadá jinak?

Pexesa

  • Fyzikální zákony - v tomto pexesu se setkáte s některými fyzikálními zákony ve dvou jejich formách – tak, jak se s nimi setkáváte běžně v životě a v podobě rovnic. Hodí se pro procvičení středoškolské fyziky.
  • Lasery - seznamte se s některými nezbytnými součástmi moderních laserových systémů prostřednictvím dvojjazyčného pexesa.
  • Nanosvět - plnobarevné pexeso obyčejných i neobyčejných (nano)věcí v elektronovém mikroskopu. Vydáno u příležitosti Dne nanotechnologií 2017.

Letáky k laserům

  • Pro ZŠ a menší - Eliška Liška společně s rošťákem Elisem a profesorem Eliášem prozradí, co je to laser, k čemu je užitečný a kde v České republice najdete nejintenzivnější laser světa.
  • Pro SŠ - mimo jiné stručně vysvětlí princip fungování laseru, ale i osvětlí, zda může v praxi existovat skutečný laserový meč!
  • Pro VŠ - srozumitelnou formou Vás provede základy laserové fyziky a současně i jednotlivými výzkumnými programy centra ELI Beamlines.

Články a časopisy

Československý časopis pro fyziku

Zcela zdarma je elektronické předplatné Československého časopisu pro fyziku, který Fyzikální ústav vydává. Předplatné si zřídíte vyplněním formuláře na této stránce (s volbou Pouze elektronická verze: 0 Kč/rok). Po potvrzení budete mít i přístup do elektronického archivu článků minulých čísel. Prohlédněte si ukázku z čísla 1/2020!

Časopisy A / Věda a výzkum, AΩ / Věda pro každého

Akademie věd vydává dva časopisy pro veřejnost - časopis Ω / Věda pro každého je nabitý podrobnými články ze světa vědy - z fyzikálních můžeme jmenovat Budiž (laserové) světlo, Tajemství kosmického záření, Materiály pro bezpečné využití jádra, či Jak vidět neviditelné. Na své si ale přijdete, ať máte rádi jakýkoliv obor.

Časopis AΩ / Věda pro každého je potom oddechovější verzí - věnuje se ale neméně zajímvým tématům, jako např. Pozitiva změny klimatu, Věda ve filmu a seriálech, nebo GPS navigaci v našem mozku.

Časopisy ke stažení

Užitečné weby

Bezbřehé množství kvalitních informací nabízí také specializované weby, zaměřené na fyziku. Přinášíme Vám namátkou několik z nich. Řešit úlohy na úrovni 2. stupně ZŠ a především SŠ a VŠ můžete ve Sbírce řešených úloh. Stránky Vás provedou krok po kroku také postupem. Středoškolská fyzika s mnoha zajímavostmi je uceleně podána v Encyklopedii fyziky; podobně obsahuje přehled fyziky, doplněný řadou odkazů na další weby, videa a televizní pořady i Fyzika 007. Opravdový nadšenec nebo nadšenkyně by rozhodně němel vynechat oblíbený web Aldebaran. Česká televize natočila pro žáky seriál Rande s fyzikou. Na slovenské YouTube scéně stojí za shlédnutí kanál Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Termín odevzdání domácích prací posunula Fyzikální olympiáda a mimořádné série příkladů pro žáky ZŠ zveřejňuje korespondenční seminář Výfuk.

Učitelé & Vědci

Fyzikální ústav každý měsíc pořádá setkání učitelů a vědeckých pracovníků z oblasti fyziky zaměřené na aktuální témata fyzikálního výzkumu a jejich zavedení ve výuce. Mluvili jsme například o kryoprotekci, nové definici jednotek SI, kvantové mechanice, či jak učit speciální relativitu na SŠ (a třeba i ještě trochu dříve). Na hlavní stránce Učitelů & Vědců najdete prezentace a další materiály z proběhlých setkání, které Vám mohou být inspirací pro výuku, či pro samostudium pokročilejších studentů.