Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
13. 03. 2020

Předsednictvo Akademické rady Akademie věd ČR na svém zasedání dne 13. března 2020 konstatovalo, že preventivní opatření přijímaná ve vztahu k šíření koronaviru SARS CoV-2 lze považovat za adekvátní současné situaci. Zejména oceňuje skutečnost, že jejich realizace probíhá v úzké součinnosti s odborníky a na základě aktuálních poznatků vědy a výzkumu.

K situaci se dosud mimo jiné vyjádřili relevantní odborníci z pracovišť AV ČR:

03. 03. 2020

Vzhledem k aktuální hygienicko-epidemiologické situaci související s výskytem nového typu koronaviru
a z důvodu aktivní zdravotní prevence
je po projednání s vedením AV ČR

uzavřena budova AV ČR na Národní 1009/3

pro odbornou i laickou veřejnost
včetně prostor studovny Knihovny AV ČR, Galerie Věda a umění a Gastronomických služeb Národní,
a to s účinností od 4. března 2020 do odvolání.

Současně je zrušeno konání popularizačních akcí, přednášek a konferencí.
Účastníci pracovních jednání a pracovních školení se ohlásí v recepci, kde budou informováni o pravidlech vstupu do budovy.

 JUDr. Jiří Malý, zástupce ředitele SSČ AV ČR, v. v. i.

08. 04. 2020

Sluneční vítr, bleskové výboje a elektromagnetické vlny v atmosféře Země i vysoko nad ní mohou mít dopad na náš každodenní život. Proto jsou stále předmětem intenzivního vědeckého bádání. Vědce zajímá jejich vznik, šíření a rozmanité podoby nejen na Zemi, ale třeba i na Marsu či Jupiteru.

08. 04. 2020

Původně měl vyhledávat škodlivé látky v potravinách. Nyní by však jedinečně citlivý biodetekční systém, na kterém pracují vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR, mohl pomáhat s detekcí přítomnosti koronaviru v těle dříve, než se člověku začnou tvořit protilátky.

07. 04. 2020

Mořský plankton je zdrojem poloviny světového kyslíku. A to je jen jeden z mnoha jeho zásadních přínosů pro život na Zemi. Přesto věda tyto mikroskopické obyvatele moří dlouho přehlížela. Mezinárodní tým vedený parazitology z Biologického centra AV ČR nyní vyvinul genetické metody pro jejich zkoumání. Jejich studii zveřejnil prestižní vědecký časopis Nature Methods.

06. 04. 2020

V laboratořích Akademie věd výzkumníci dosud zpracovali zhruba 2000 testů na onemocnění COVID-19. Kapacita se nyní navyšuje spolu se zapojením centra BIOCEV, kde začínají testovat 300 vzorků denně. Zvednout počty analyzovaných vzorků na tisíce pak umožní nově vyvinutá metoda vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

06. 04. 2020

Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR pomáhají s testováním vzorků na nový typ koronaviru, vyvíjejí diagnostické metody a analyzují materiály na výrobu roušek a respirátorů. Všechny aktuality týkající se pomoci Akademie věd ČR v boji proti nákaze najdete na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu a také v následujícím přehledu, který pravidelně aktualizujeme. 

03. 04. 2020

Největší vědecká akce v Česku, Veletrh vědy 2020, který se měl uskutečnit 4. až 6. června v areálu výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech, se kvůli šíření nemoci covid-19 neuskuteční. Veletrh vědy pořádá Akademie věd od roku 2015. Vloni akci navštívilo přes 30 tisíc lidí.

02. 04. 2020

Akademie věd ČR spouští webový portál na pomoc diagnostickým laboratořím, které testují vzorky na přítomnost koronaviru. Tyto laboratoře propojuje s dobrovolníky – vysokoškolskými studenty biologických oborů či výzkumníky, kteří nabízejí pomoc v boji proti pandemii covid-19.

02. 04. 2020

Chřadnutí jasanů, upalování čarodějnic, smaženice, antibiotika a léky proti nádorům. Co je spojuje? Houby! O výzkumu hub pojednává druhý díl nového seriálu podcastů Akademie věd ČR, na detaily i zajímavosti ze světa hub se v něm ptáme Miroslava Kolaříka z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Podcasty připravujeme v rámci projektu Věda na doma, který jsme spustili v době koronavirové pandemie.