Archiv zpráv

Archiv zpráv

Stránka 1 z 51  > >> FP

Noc z úterý na středu bude světlejší, nastane superúplněk

To slovo "superúplněk" je jak z akčního filmu, no ale když se tak zažilo, tak dobře. V noci z úterý na středu (7. / 8. dubna 2020) nás čeká tzv. superúplněk. Tímto pojmem označujeme úplněk, který nastává v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze kolem Země zároveň k Zemi nejblíže. Úplněk totiž může nastat jak v přízemí (např. v dubnu 2020 je to 356 909 km, stane se tak 7. dubna), tak v odzemí (např. v dubnu 2020 je to 406 446 km, stane se tak 20. dubna) Měsíce. Průměrná vzdálenost Země - Měsíc je 384 400 km.

Koronavirus narušil také přípravu vesmírného dalekohledu James Webb Space Telescope (JWST)

Za současných okolností tým společnosti Northtrop Grumman v Kalifornii provádí integrační a testovací práce se sníženým počtem zaměstnanců. Přesto se podařilo nasadit testovací věž a vykonat pozemní zkoušky rozvinutí zrcadla.

"Hvězdné vláčky" na obloze - ptáte se, co to je a my odpovídáme

V posledních týdnech nám chodí mnoho dotazů jako kdyby byly psány přes kopírák. Někteří nevěří vlastním očím, někdo už vítá mimozemšťany a někdo podezírá americkou vládu. Ale vždy jde o pozorování sledu několika desítek družic za sebou.

Podívejte se na Venuši a hvězdokupu Plejády aneb rodinné večery zaručeny

V těchto dnech spatříte nad západním obzorem jak velmi jasnou Venuši, tak i zimní souhvězdí Býka s hvězdokupou Plejády. Planeta Venuše ve dnech 3. a 4. dubna projde přímo okrajem hvězdokupy. Oba objekty si budou blízko ale jen na obloze. Zatímco Venuše je nyní ve vzdálenosti asi 95 milionů kilometrů, Plejády jsou 40milionkrát dál. Stáří hvězdokupy se odhaduje na 100 milionů roků a její vzdálenost na více než čtyři sta světelných roků. Bez dalekohledu na světlé městské obloze uvidíte sotva pět hvězd Plejád rozmístěných na ploše o průměru dvou měsíčních úplňků. Pod tmavou oblohou to bude až 12 a v malém dalekohledu uvidíte několik desítek hvězd. Venuše a Plejády se od sebe postupně vzdálí, oba objekty ale budete moci pozorovat po celý duben.

Jan Palouš: Z mezihvězdné hmoty ke hvězdokupám (Nušlova cena ČAS, 18. 12. 2015)

Přinášíme záznam z předání Nušlovy ceny za rok 2015, kterou převzal prof. Jan Palouš z Astronomického ústavu AV ČR 18. prosince 2015 v budově Akademie věd na Národní třídě. Cenu předal předseda České astronomické společnosti Dr. Jan Vondrák, laudatio přednesl prof. Michal Křížek. Průvodní slovo měl Dr. Jiří Grygar.

Na čem pracujeme: MWC 349A – mladá nebo vyžilá hvězda?

Michaela Kraus ze Stelárního oddělení ASU stála v čele vědeckého týmu, který se zabýval pečlivým studiem podrobných spektroskopických měření hvězdy MWC 349A. Pečlivou analýzou těchto dat ukazuje, že tato hvězda zabalená v několika obalech mezihvězdné látky je ve skutečnosti hvězdou na sklonku života. Tím tento tým vyřešil jednou z dlouhodobých záhad stelární astrofyziky.

S Krtkem astronautem na oběžnou dráhu - povídání pro děti v rámci projektu Věda na doma

O cestě českého astronauta Krtka s americkým astronautem Andrewem Feustelem na oběžnou dráhu Země. Pavel Suchan s sebou před kameru přivede i skutečného Krtka astronauta, o jehož letu si budeme vyprávět.

Záznam přednášky "James Webb Space Telescope - nový pohled k horizontům vesmíru"

Přinášíme vám záznam přednášky prof. Vladimíra Karase (Astronomický ústav Akademie věd ČR) a dr. Michala Zajačeka (Centrum teoretické fyziky Polské Akademie věd) na téma James Webb Space Telescope - nový pohled k horizontům vesmíru.

Světlo – dobrý sluha a zlý pán

Přinášíme záznam přednášky Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR a Hynka Medřického z České astronomické společnosti - Klášter Broumov 15. 1. 2020.

Akademie věd nabízí výukové programy pro děti a mládež

Astronomický ústav AV ČR nabízí pro nejmenší, malé i větší děti na rozcestníku http://www.asu.cas.cz/cz/deti-a-mladez/rozcestnik-deti několik témat.

Exkurze a prohlídky pro veřejnost do odvolání zrušeny!

V souladu s vyhlášením vlády o Stavu nouze a s nařízením ředitele Astronomického ústavu AV ČR se s okamžitou platností ruší veškeré exkurze pro školy a veřejnost až do 12. dubna. Na tuto dobu se žádné nebudou přijímat a objednané se ruší. Na období od 13. dubna zatím objednávky exkurzí nepřijímáme a již objednaným jejich termín můžeme potvrdit až po 12. dubnu.

Jak se na Almě pozoruje Slunce

Přinášíme další z rozhovorů s našimi vědci, tentokrát s RNDr. Miroslavem Bártou, Ph.D. o tom, jak čeští vědci naučili observatoř ALMA pozorovat Slunce.

Na čem pracujeme: Tauridy jsou křehká tělesa kometárního původu

Před třemi roky upozornili astronomové z Oddělení meziplanetární hmoty ASU na novou větev meteorického roje Taurid, v níž se mohou nacházet stometrová tělesa na dráze potenciálně kolizní se Zemí. Zaznamenané případy bolidů byly podrobeny podrobné analýze fragmentace a bylo odvozeno, že celkově jsou Tauridy velmi křehkými tělesy.

Na čem pracujeme: Přerozdělování energie ve dvojsmyčkové erupci

Galina Motorina ze Slunečního oddělení ASU vedla práci, v níž se spolupracovníky ze zahraničí studovala jednu z mnoha slunečních erupcí. Tento vybraný exemplář tzv. „chladné erupce“ vykazoval všechny znaky pro podporu jednoho z modelů vysvětlujících přerozdělování energie v erupci. Numerický model pak jejich závěry bezezbytky potvrdil.

Didymos „na odstřel“

Rozhovor s dr. Petrem Pravcem nejen o metodě „kinetic impactor“ (test změny trajektorie asteroidu na kolizní dráze Země), pod jehož vedením probíhá česká spolupráce na tomto projektu.

Zapojujeme se do T-exkurzí aneb poznání praxí

Výzkum exoplanet je moderním směrem astrofyziky, který byl nyní oceněn polovinou Nobelovy ceny pro M. Mayora a D. Queloze za první objevenou exoplanetu okolo hvězdy podobné Slunci. Kolik je vlastně exoplanet ve vesmíru? Lze je srovnat se Sluneční soustavou? Jak vypadají a jaké mají atmosféry (pokud vůbec nějaké mají)? Existuje život ve vesmíru? Při hledání odpovědí na tyto otázky se naučíte pracovat s dvoumetrovým Perkovým dalekohledem, největším dalekohledem na území ČR. Pomocí CCD kamery nasnímáme vybranou hvězdu, kolem které obíhá exoplaneta. Ze získaných dat se o ní pak pokusíme dozvědět co nejvíce informací.

Rozhovor s doc. Lubošem Perkem u příležitosti jeho 98. narozenin

Chcete dohlédnout dál? Nasměrujte tam „Perka“… Jana Žďárská z Kosmologické sekce České astronomické společnosti zpovídala doc. RNDr. Luboše Perka, DrSc., dr. h. c., u příležitosti jeho 98. narozenin. Rozhovor vyšel v Československém časopise pro fyziku č. 67 (2017).

Jizerská oblast tmavé oblohy na EUROREGION Tour 6. a 7. března

Jizerská oblast tmavé oblohy se představí na veletrhu cestovního ruchu EUROREGION Tour ve dnech 6. a 7. března 2020 v Eurocentru v Jablonci nad Nisou. Vstup zdarma. Více o veletrhu na www.euroregiontour.cz.

James Webb Space Telescope - nový pohled k horizontům vesmíru

Zveme vás na přednášku prof. Vladimíra Karase a dr. Michala Zajačeka s názvem "James Webb Space Telescope - nový pohled k horizontům vesmíru."

Na čem pracujeme: Osud svléknutého neutrálního vodíku v kupě galaxií v Panně

Kupa galaxií v Panně je ideálním místem pro studium vzájemného působení jednotlivých galaxií v prostředí galaktické kupy. Také proto se na toto místo na obloze soustřeďují mnohé rádiové přehlídky, s jejichž pomocí lze analyzovat dynamické procesy na velkých prostorových škálách. Hned pět pracovníků Oddělení galaxií a planetárních systémů ASU pod vedením Rhyse Taylora pátralo, kam se v galaktické kupě v Panně poděl neutrální vodík, který v některých členech kupy zjevně chybí.

Stránka 1 z 51  > >>