Previous Next
Víra v očividné poznání aneb Co s literaturou v době nedůvěry v slovo? MARIE ŠKARPOVÁ Lenka Řezníková si v knize Ad maiorem evidentiam. Literární reprezentace „zřejmého“ v textech J. A....
Nový pohled na počátky českého knihtisku VÁCLAV BOK Kamil Boldan, náš přední knihovědec specializovaný na studium prvotisků, předkládá po řadě odborných článků a...
Za Vlastimilem Válkem ZUZANA URVÁLKOVÁ „Vzpomínky jsou jediný ráj, z něhož člověka nelze vyhnat.“ Jean Paul Úmrtím doc. PhDr. Vlastimila...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

K akci #veda_na_doma jsme se připojili hashtagem #veda_na_doma_ucl před třemi týdny. Pod tímto heslem zveřejňujeme na Facebooku tipy dětem, rodičům, učitelům a všem příznivcům české literatury. Touto nabídkou se snažíme pomoct přečkat tento náročný čas.

Na Veletrhu vědy 2017 se Ústav pro českou literaturu AV ČR představoval probíhajícím komiksologickým bádáním, a pro stánek informující o aktivitách Centra pro studia komiksu ÚČL AV ČR a FF UP tehdy vznikla i pětice hravých komiksových šablon k dovymyšlení, dokreslení a dopsání.

V rámci akce Věda na doma otevíráme kompletní archiv časopisu Česká literatura. V Digitální knihovně Akademie věd jsou nyní bez omezení dostupná všechna čísla z let 1953-2019.

S ohledem na současnou situaci spojenou s pandemií onemocnění COVID-19 a s ní souvisejícími vládními opatřeními se devatenáctý ročník Studentské literárněvědné konference, jež se měl odehrávat 29. a 30. dubna 2020 na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, konat nebude.

Do 30. 4. 2020 lze podávat přihlášky do doktorského studia v oboru Dějiny novější české literatury, které vypisuje Ústav bohemistiky FF JCU a realizuje ho ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR.

K akci #veda_na_doma: Aby se doma (nejen) děti nenudily jsme se připojili hashtagem #veda_na_doma_ucl před dvěma týdny. Pod tímto heslem zveřejňujeme na Facebooku ÚČL tipy dětem, rodičům, učitelům a všem příznivcům české literatury.

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2