Milé divačky, milí diváci, fanoušci vědy! Streamy aktuálních přednášek pro vás připravujeme v „domácích“ podmínkách, vše vzniká živelně a narychlo, s velkým nadšením... s tím se ovšem pojí i určitá technická nedokonalost těchto přednášek. Moc prosíme, odpusťte nám v některých případech sníženou kvalitu zvuku, různé přeřeky a jiné mouchy a šotky. Vaše případné komentáře a připomínky si rádi přečteme na sociálních sítích, v příspěvcích pod hashtagem #veda_na_doma. Přejeme v rámci možností příjemnou podívanou!   

Pro koho jsou videa určena?

Přednášky z„obýváku“ vědců jsou určené pro všechny fanoušky vědy, pro každého, kdo se chce něco nového dozvědět. Pro lepší orientaci v tématech a mluvčích přijměte naše doporučení:

DĚTI 6-15 LET:

Zveme vás i žáky a studenty na virtuální školní exkurzi do Ondřejova na hvězdárnu. Co se na exkurzi dozvíte? V pěti minutách „dějepisu“ vás Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR seznámí s historií hvězdárny (a rolí žáby) a v deseti minutách se ve „fyzice“ podíváte na dalekohledy v historické Západní kopuli - jak se s nimi zaměřuje na objekt, jak fungují a co je s nimi vidět. Vašima očima bude objektiv mobilního telefonu, kterým jsme to pro vás natočili tak, jako byste na hvězdárně opravdu byli. Vhodné pro 2. stupeň ZŠ, ale zvládnou to i trochu mladší.

 

Pokusy pro děti. Dva krátké experimenty představí ze svého domova Zuzana Sochorová Vokáčová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Online ve středu 25. 3. v 11:00. Pokusy jsou vhodné pro děti, rodiče i učitele. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.

 

 Jak se zkoumá planeta Mars z obývacího pokoje? Vysvětlí Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR.

 

Jak vypadá planeta Mars? Jak si ji představovali naši předkové a co o ní víme dnes? Kdy na rudé planetě přistane člověk? Za pomoci Lego kostiček a postaviček o Marsu ze svého bytu přednáší Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR

 

Proč sopky soptí? Jak sopky fungují a proč může kvůli sopečnému prachu spadnout letadlo? Lego rekvizity a pokus před kamerou opět v podání Petra Brože. 

 

Krtek ve vesmíru.  Jak se český plyšový krtek dostal na oběžnou dráhu Země? Jak se chodí na vesmírné stanici na záchod? Ve své přednášce o tom mluví Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

STARŠÍ ŽÁCI A STŘEDOŠKOLÁCI

Co mají hvězdárny a sovy společného? Potřebují tmu! Ve dne na nás svítí slunce a máme světlo. Po západu slunce se setmí a až do rána je tma. Opravdu? Platí tohle i ve městech? A kdy jste naposledy zažili tu úplně nejčernější tmu? Co se stane, když si v noci svítíme moc a na oblohu? Kolik hvězd vidíme, či vlastně nevidíme? A kdo za to může, že si svítíme moc? O tom všem je nová přednáška Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR určená dětem od čtvrtých tříd (hlavně však pro žáky druhého stupně). Online v pondělí 6. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na FB i na Youtube kanále #AVČR.

Co je to samizdat a jaký oříšek představuje pro bibliografy? Jak obtížné bylo svobodně psát za časů socialismu? Jakou roli při psaní hrál psací stroj? A jak pomáhá bibliografie objasnit naši minulost? To vše objasní Gabriela Romanová z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Přednáška je vhodná pro studenty ZŠ a SŠ. Online v pátek 3. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na FB i na Youtube kanále #AVČR.

Květoslava Stejskalová a Hugo Kocek z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR vás zvou na laboratorní cvičení z chemie. 

 

Superhrdinové a právo. Ohrožují superhrdinové právní stát? A co společného mají antičtí bohové a Spiderman? Právní problematiku superhrdinů představuje z domova Petr Agha z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Přednáška je vhodná pro studenty SŠ, fanoušky komiksů, rodiče i pro učitele. Video najdete na FB i na Youtube kanále #AVČR.

 

Pěstování rostlin na Marsu. Případní „marsonauti“ budou na rudé planetě potřebovat jídlo, jednou z možností obživy je pěstování zeleninyn. Jak lze rostliny na Marsu pěstovat? Odpovídá Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

 

Jak se tělo brání virům. Proč nám některé viry skoro nevadí a jiné nás spolehlivě uloží do postele? A jak je to s bájnou chlapskou „rýmičkou“? I to prozradí Tomáš Korytář z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v rámci přednášky z cyklu Akademických půlhodinek 2020.

COVID-19, nebo covid-19? Ondřej Dufek z Ústavu pro jazyk český AV ČR v přednášce vysvětluje jazykovou problematiku dnes tak hojně používaného výrazu.