Z médií
Vydáno: 20. 3. 2020

Stöckelová, Kostelecký: Sociologické komentáře k okolnostem koronavirové infekce

Začátkem měsíce (3. 3. 2020) byla socioložka a sociální antropoložka Tereza Stöckelová hostkou moderátorky Nory Fridrichové v pořadu Interview Plus Českého rozhlasu Plus. Jehož tématem byly například reakce veřejnosti na koronavirovou infekci COVID-19 či klimatická změna. Svůj komentář k situaci kolem nákazy v minulém týdnu připojil také ředitel Sociologického ústavu AV ČR Tomáš Kostelecký.

Ilustrace: Pixabay.com (Alexandra_Koch)

Přestože události posledních týdnů vyvedly z omylu řadu komentátorů, politiků i odborníků, Tereza Stöckelová se ve studiu Českého rozhlasu nespálila. Hned v úvodu rozhovoru uvádí, že by bylo vhodné omezit například podávání ruky při pozdravu. Stejně tak nepovažuje určité projevy paniky či znepokojení českých občanů, jako bylo četné nakupování potravin do zásoby, za ničím výjimečné. Za problematickou vidí spíše veřejnou komunikaci ze strany vládních orgánů. „Na začátku nebyla malinko dobře zvládnutá veřejná komunikace ze strany vládních orgánů. Nedávaly totiž dost konkrétních informací o tom, co je možné čekat, co je realistické a praktické dělat. Třeba že je mnohem praktičtější důsledně dodržování osobní hygieny, možná si přestat podávat ruce na potkání s každým, ale že nehrozí, že tady nebude jídlo,“ říká Stöckelová. Zároveň však oceňuje komunikaci Ministerstva zdravotnictví v posledních dnech (před rozhovorem) a upozorňuje na skutečnost, že jsme v současné situaci všichni společně. „Je to otázka veřejného zdraví, nikoliv soukromého zdraví. Buď se ubráníme společně, nebo podlehneme společně,“ doplňuje.

Stöckelová si také všímá zásadního úbytku znečitění v ovzduší nad územím Číny v posledním měsíci (viz například tyto satelitní snímky). „Je naprosto fascinující, jakým způsobem mikrobiální svět dovede pohnout náš makrosvět. Způsobem, jakým to nedovede Pařížská dohoda a jiné věci. Je tedy možné si z toho vzít pozitivní lekci, že se jako společnost můžeme chovat jinak a i v případě věcí, které se zdají nezměnitelné – například otázka klimatické změny –, je možné velmi rychle dospět k podstatným změnám,“ vysvětluje.

V rozhovoru se Stöckelová dále věnuje například důvěře v odborníky, spolupráci vědy a průmyslu, souvislostem mezi zemědělstvím a veřejného zdraví či klimatickou změnou.

 

Českému rozhlasu Plus v nedávné době poskytl komentář také ředitel Sociologického ústavu AV ČR Tomáš Kostelecký (5:23), podle něhož česká společnost zvládá současnou situaci dobře. Současné události podle Kosteleckého také potvrdily, jak je současný svět propojený a globalizovaný. „To má mnohé výhody. Kupujeme si výrobky z druhé strany planety, ale má to také odvrácenou stranu, kterou máme nyní možnost pozorovat. Na druhou stranu globalizace dává určitou šanci učit se od jiných, studovat, co se dělo jinde, a udělat to lépe. Dává šanci spojit síly, jestli se vyvine vakcína proti koronaviru – ta může také vzniknout na jedné straně světa a potom přinést benefit všem,“ komentuje Kostelecký.