Řešitel: Ústav jaderné fyziky AVČR, v. v. i., hlavní řešitel prof. Ing. Jan Kučera, CSc.
Spoluřešitelé: ČVUT, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, řešitel doc. Ing. Mojmír Němec PhD.
Archeologický ústav AVČR, Praha, v.v.i. , řešitel: PhDr. Dagmar Dreslerová, Ph.D.
Cílem projektu je vytvoření AMS laboratoře, která nyní v České republice chybí.
Urychlovačová hmotnostní spektrometrie (Accelerator Mass Spectrometry – AMS) poskytuje možnosti excelentního výzkumu v různorodých vědeckých i technických disciplínách. V Ústavu jaderné fyziky AV ČR vzniká nové pracoviště AMS jako rozšíření výzkumného Centra urychlovačů a jaderných analytických metod (Centre of Accelerator and Nuclear Analytical Methods – CANAM). Pracoviště se věnuje výzkumu v oblasti stanovení 14C (radiouhlíku), aktinidů a kosmogenních radionuklidů.
Archeologický ústav AV ČR se podílí na výzkumných úkolech spojených s datováním izotopem uhlíku 14C v archeologii a paleoekologii, v rámci rozšířeného pracovitě CRL (http://crl.odz.ujf.cas.cz/, vedoucí Ing. Ivo Světlík Ph.D.).
Vědecké aktivity sledují několik linií, jako jsou metodika výběru a práce se vzorky, kritické posouzení kvality vzorků, modelování pomocí bayesovské statistiky a modely závislosti hloubky a stáří (tzv. depth-age models).
Mezi hlavní vlastní výzkumná témata patří:
- Propojení analyzovaného vzorku s archeologickým kontextem a metodologie pro datování vzorků z nestandardních nálezových situací.
- Datování událostí a posloupnosti v paleoekologii.
- Modelování sekvencí naměřených 14C dat se zohledněním relativní chronologie, stratigrafie a depozičních procesů.
- Expanzivní fenomén pravěkých společností. Demická difůze, kulturní či ekonomický přenos, technické inovace.