AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Ústav teoretické a aplikované mechaniky

se zabývá teoretickým a experimentálním výzkumem v oboru mechaniky tuhé fáze (s převažujícím zaměřením na stavební konstrukce) a je orientován zejména na dynamiku konstrukcí (stochastickou dynamiku, aerodynamiku, aeroelasticitu), nelineární mechaniku, mechaniku materiálů (klasických i neklasických), mechaniku porušování, mikromechaniku, biomechaniku a mechaniku zemin, na analýzu vlastností konstrukcí, jejich elementů i jejich spolehlivosti.

 

Více zde...

ustav_na-web_smaller.png

 

Termokamera z Centra Telč pomáhá nemocnici Jihlava

1.4.2020

V době koronavirové krize není příliš mnoho oblastí, ve kterých může ústav zabývající se teoretickou a aplikovanou mechanikou přímo pomoci, ale jsme moc rádi, že se našla alespoň malá příležitost. Centrum Telč, detašované pracoviště ÚTAM AV ČR, od začátku dubna bezplatně zapůjčilo svoji termokameru do jihlavské nemocnice, kde je možno díky ní přesně, rychle a bezpečně měřit příchozím pacientům u vstupu teplotu.

více zde

Přednáška Ing. P. Michálka

31.3.2020

Na neurčito se odkládá seminář, kde Ing. Petr Michálek, PhD. přednese příspěvek pod názvem Silová měření modelu sloupu Nejsvětější Trojice ve větrném tunelu.

více zde

Ocenění od makedonských geotechniků

6.3.2020

ÚTAM AV ČR obdržel medaili a diplom od Makedonské asociace geotechniků (Macedonian Association for Geotechnics - MAG) za podporu a rozvoj vědy, vzdělávání a praxe na poli geotechniky a za spolupráci s geotechniky Republiky Severní Makedonie. O udělení tohoto ocenění bylo jednohlasně rozhodnuto na Výročním zasedání MAG 2019.

více zde

Návštěva v Deutsches Zentrum fuer Luft- und Raumfahrt

5.3.2020

Dne 21.2.2020 navštívili na reciproční pozvání prof. H. Dittuse, člena předsednictva Deutsches Zentrum fuer Luft- und Raumfahrt (DLR, Německé centrum pro letectví a vesmír), ředitel ÚTAM doc. Ing. Stanislav Pospíšil, Ph.D. a vedoucí oddělení biomechaniky doc. Ing. Daniel Kytýř, Ph.D. jedno z center této německé výzkumné organizace sídlící ve městě Oberpfaffenohofen v blízkosti Mnichova.

Oba zástupci ÚTAM si prohlédli prostory a laboratoře, seznámili se s hlavními okruhy vědecké činnosti a představili krátce jak Akademii věd ČR (předali hostitelům brožuru aplikačních laboratoří) tak i náš ústav a činnosti v oblastech možných společných zájmů. Při jednání a diskuzi projevili němečtí partneři zájem především o spolupráci v oblasti měření vibrací a analýz kompozitních tlakových nádob pro aeronautická použití, o mikrotomografiii a mechanické zkoušení exponovaných kostních tkání a o další nedestruktivní metody diagnostiky. Návštěva proběhla k oboustranné spokojenosti. 

více zde

Publikace Hotel Intercontinental

23.1.2020

Na konci roku 2019 vyšla nová publikace, na které se podíleli také kolegové z ÚTAM AV ČR - Hana Hasníková, Kateřina Kulawiecová a Jiří Kunecký. Monografie Hotel Intercontinental v Praze: historie - urbanismus - architektura byla zpracována kolektivem autorů jako již třetí publikace v rámci projektu NAKI II Analýza a prezentace hodnot moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součásti národní a kulturní identity ČR. Publikace je nyní k dispozici také v on-line verzi ke stažení.

více zde

Zimní škola Scola Telcz 2020

23.1.2020

Aktivity multidisciplinární školy s názvem Scola Telcz pokračují také v roce 2020. Zimní workshop, který bude probíhat 9. až 15. února, se v letošním ročníku zaměří na problematiku revitalizace budovy bývalého sociálního bydlení v telčské ulici 9. května. Obdobně jako v předchozích třech ročnících se program zimní školy bude opět skládat z přednášek odborníků, ukázek terénní práce a především ze samostatné práce týmů poskládaných ze studentů různých oborů zúčastněných univerzit. Více informací a registrace na www.scolatelcz.net.

více zde

Ceny Stanislava Hanzla 2019 nejlepším studentům

20.12.2019

Doktorand z oddělení Biomechniky ÚTAM AV ČR a Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT, Ing. Tomáš Fíla získal Cenu Stanislava Hanzla 2019 pro nejlepší studenty Českého vysokého učení technického. Slavnostní akt předání cen rektorem ČVUT doc. Vojtěchem Petráčkem a doc. Antonínem Pokorným, předsedou správní rady Nadačního fondu ČVUT Stanislava Hanzla, proběhl 27. listopadu 2019 v Betlémské kapli během slavnostního koncertu Inženýrské akademie ČR.

více zde

Modelování historických stavebních konstrukcí

19.12.2019

Workshop zaměřený na nástroje pro modelování a hodnocení historických stavebních konstrukcí proběhne ve čtvrtek 9. ledna 2020 od 9:30 h v budově Ústavu teoretické a aplikované mechaniky, Prosecká 76, 190 00, Praha 9
 

více zde

2. setkání místní pracovní skupiny ProteCHt2save

17.12.2019

2. setkání místní pracovní skupiny projektu ProteCHt2save programu Interreg Central Europe, organizované ÚTAM AV ČR a Městskou částí Praha-Troja, se uskutečnilo 11. prosince 2019 na úřadu městské části Praha-Troja. Kromě informování přítomných o aktuálních pracech na projektu byly na programu dva důležité body: organizace pilotního cvičení TROJSKÝ KŮŇ 2019 (naplánovaného v Troji na 16. prosince 2019) a prezentace Manuálu pro vlastníky [a správce kulturního dědictví].

více zde

Newsletter ÚTAM 2/2019

16.12.2019

Podzimní číslo Newsletteru Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR právě vyšlo. Na co se v něm můžete těšit? Například na článek o vývoji přístrojů pro kódované fotometrické stereo - optickou metodu, pomocí které lze vytvářet 3D digitalizace objektů a artefaktů, což nalézá široké využití (nejen) v památkové vědě. Dále zde najdete rozhovor s kolegou Radkem Ševčíkem, který letos (opět) vedl stáže Otevřené vědy. Taktéž nechybí krátký rozhovor s jeho stážisty. Tohle a mnoho dalšího na vás čeká v Newsletteru 2/2019 k nahlédnutí a stažení zde.

Anglická verze ke stažení zde.

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde

Patrimonia

Patrimonia je výzkumný program určený pro mládež, díky kterému se studenti zejména středních škol mohou sami podílet na ochraně kulturního dědictví, vyzkoušet si vědeckou práci pod dohledem odborníků a nacházet zajímavá fakta a souvislosti z jejich okolí. Projekt si zároveň klade za cíl zdokumentovat a uchovat naše drobné kulturní dědictví - např. mizející rodinné památky (dopisy, deníky), ústní svědectví, staré cesty a další. Patrimonia využívá potenciál školních i jiných skupin mládeže, kteří svým sběrem dat s pomocí moderních informačních technologií mohou poskytnout detailní podklady pro vytvoření digitálního atlasu kulturního dědictví.

více zde

Mondis

MONDIS (zkratka anglického MONument Damage Information System) je výzkumný projekt zpracovávaný Katedrou kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky. Mezi hlavní cíle projektu náleží integrace stávajících znalostí a odborných podkladů z oblasti ochrany kulturního dědictví včetně posílení vzájemné spolupráce a výměna zkušeností. Projekt MONDIS je určen k podpoře profesionálních pracovníků zabývajících se stavebně-technickým stavem památkových objektů i návrhy na odpovídající opatření či stavební zásahy. K tomuto dochází s využitím znalostního systému určeného pro dokumentaci a analýzu poruch a poškození památkových objektů.

více zde

Climatic Wind Tunnel

Designed as a closed circuit with controlled wind velocity and temperature conditions. It consists of climatic and aerodynamic parts. While the aerodynamic part provides well-fitted conditions to study wind effects on scaled model of prototypes, an equipment of the climatic part is suited for investigation of influences of weather including the wind, temperature, rain and heat radiation. Using the cooling/heating exchanger, cycle temperature changing of the airflow is available in the whole tunnel within the range of -10 to 30 C in relatively short time period. Integral part of the tunnel equipment consists of instruments for airflow diagnostic, data acquisition system, direct pressure surface measurement, precise thermometry and of many other types of handy accessories for instant use. Workshops for manufacturing of testing models are available in the same building.

více zde

Calcarius

Stránky jsou věnovány historické výrobě vápna a souvisejícím vápenným technologiím, tradičnímu řemeslnému zpracování a uplatnění vápna ve stavebnictví. Hlavním zájmem je jejich komplexní poznání, materiálový výzkum a rekonstrukce historických dobových postupů. Společnou snahou je z rozličných pohledů upozornit na unikátní historické technologie, které byly v minulosti úspěšně používány, ale dnes jsou již z velké části zapomenuty. Stránky jsou budovány jako otevřené se snahou o postupné doplňování informací vážících se k danému tématu od širokého kolektivu odborníků z oborů výzkumu stavebních hmot, stavební historie, archeologie apod.

více zde