Fotografická soutěž Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR

Ve spolupráci s Odborem mediální komunikace AV ČR, Botanickým ústavem AV ČR a Ústavem molekulární biologie rostlin BC AV ČR

Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR   Akademie věd České republiky  Ústav molekulární biologie rostlin BC AV ČR   Botanický ústav AV ČR

soutěž

Pozor! Jste na stránkách 1. ročníku, který se konal v roce 2008.

Aktuální informace o letošním 2. ročníku najdete na stránkách fotopribeh2009.avcr.cz.

Fotografujete rostliny? Do 15. září 2008 jste nám mohli poslat své snímky, doplněné zajímavým komentářem. Porota měla opravdu těžkou práci. Vybírala z více než 850 příspěvků a navíc musela hodnotit fotografie i texty. Výsledky jsme vyhlásili 3. listopadu 2008. Nejlepší rostlinné příběhy si prohlédněte zde. Všem soutěžícím děkujeme a výhercům gratulujeme!

Rostliny jsou krásné a zároveň zajímavé. Zvídavým lidem nabízí svět rostlin důležité praktické informace i pozoruhodné perličky, vhodné k vyprávění mezi přáteli. Všechny tyto biologické historky mne fascinovaly už na gymnáziu, kdy jsem chodil s botaniky na exkurze českou krajinou. A nepřestaly mne bavit ani poté, co jsem začal zkoumat rostliny v laboratoři.

Proto když jsme nedávno vylepšovali internetové stránky ústavu, vytvořil jsem na nich rubriku Rostlina s příběhem. S pomocí atraktivních fotografií v ní postupně představujeme projekty našich vědců.

Brzy jsme si však uvědomili, že by byla škoda omezit se na jediný výzkumný ústav. Jiní biologové i všímaví amatérští milovníci rostlin přece musí mít v zásobě mnoho krásných fotografií s různými „zelenými příběhy“! Bylo by skvělé nějak je představit široké veřejnosti. Nakonec jsme spojili síly s dalšími institucemi a společně vyhlásili tuto soutěž.


předseda poroty Jan Kolář, Ústav experimentální botaniky AV ČR

 

Základní informace o soutěži

(podrobnosti najdete v pravidlech nebo v příslušných rubrikách tohoto webu)
 

Účastníci a kategorie

Zúčastnit se mohl každý, koho zajímají rostliny – od příležitostných amatérských botaniků a zahrádkářů přes lesníky či ochránce přírody až po vědce. Soutěž byla rozdělena do tří kategorií: junioři do 20 let, veřejnost, profesionální biologové. 
 

Soutěžní příspěvky

Tématem soutěže byly rostliny, případně jejich části (například květy, listy, jednotlivé buňky). Žádná jiná omezení nebyla – uvítali jsme tedy fotografie z vaší dovolené, stejně jako z vašeho elektronového mikroskopu.

Každý příspěvek měl tři části: fotografii, titulek a příběh. Příběh, opatřený krátkým titulkem, měl vyjádřit, čím rostlina na snímku autora zaujala nebo čím je významná pro vědu, lidstvo, ochranu přírody a podobně. Text nemusel být dlouhý ani příliš odborný. Podstatné bylo, aby byl čtivý a obsahoval zajímavé informace o rostlině.

Na několik nesoutěžních ukázkových příspěvků se podívejte sem.
 

Ceny

V každé kategorii byla první cena 10 000,- Kč, druhá cena 5 000,- Kč a třetí cena 3 000,- Kč. Vítěz kategorie Veřejnost získal navíc roční předplatné časopisu GEO a vítězové všech kategorií celoroční vstupenku do Průhonického parku. Všichni ocenění obdrželi rovněž volnou vstupenku do všech poboček Národního zemědělského muzea Praha. 
 

Vyhlášení výsledků

Výsledky byly vyhlášeny 3. listopadu 2008. Slavnostní předání cen se uskutečnilo ve stejný den, během vernisáže výstavy.
 

Výstava

Oceněné fotografie a další kvalitní snímky byly vystaveny od 3. 11. do 7. 11. 2008 v sídle Akademie věd ČR (Praha 1, Národní 3). Expozice byla součástí celoakademického Týdne vědy a techniky.

Po Praze jsme výstavu uspořádali i v Českých Budějovicích. Konala se od 21. 1. do 20. 2. 2009 v Biologickém centru AV ČR (Branišovská 31). Partnerem obou výstav byla společnost Olympus.

Soutěž má i „virtuální expozici“ na internetu. Na těchto stránkách v sekci Výsledky najdete kromě oceněných prací také širší výběr zajímavých příspěvků - dohromady téměř 60 rostlinných fotopříběhů. Dalších 6 nesoutěžních snímků z laboratoří Ústavu experimentální botaniky je zde.

 

Harmonogram soutěže

  • 13. 5. 2008: vyhlášení
  • 1. 6. 2008: zahájení registrace soutěžících
  • 1. 6.–15. 9. 2008: doba konání soutěže;
    možnost registrace a zasílání příspěvků
  • 15. 9. 2008: ukončení soutěže
  • 3. 11. 2008: vyhlášení výsledků, předání cen
  • 3. 11.–7. 11. 2008: výstava v Praze
  • 21. 1.–20. 2. 2008: výstava v Českých Budějovicích

 

 

Aktuality

21. 1. 2009
Dnes začíná výstava nejlepších příspěvků ze soutěže v Českých Budějovicích (Biologické centrum, Branišovská 31). Potrvá do 20. 2. 2009. 
 
13. 1. 2009
Zajímá vás moderní biologie? Prohlédněte si fotografie z laboratoří Ústavu experimentální botaniky, které jste mohli vidět na výstavě.
 
3. 11. 2008
Vyhlásili jsme výsledky. Seznamte se s nimi zde.
Dnes také začíná výstava. V sídle AV ČR (Praha 1, Národní 3) můžete do 7. 11. vidět 18 nejlepších fotografií s příběhy. Srdečně vás zveme!
 
16. 9. 2008
Soutěž skončila. Zájem o ni nás příjemně překvapil. Celkem se zaregistrovalo 346 soutěžících, kteří zaslali 856 příspěvků. Všem děkujeme.