official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2011  > listopad  > Obálka

Čechoslováci u Dunkerque

02_1.jpg
Obě fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Zleva: autoři publikace Zdenko Maršálek a Petr Hofman z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, místopředseda Senátu PČR Petr Pithart, Otto Pick z Univerzity Karlovy a předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský.

U příležitosti vydání knihy Dunkerque 1944–1945 – Ztráty Československé samostatné obrněné brigády během operačního nasazení ve Francii, kterou připravili badatelé Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Petr Hofman a Zdenko Maršálek, se 24. října 2011 konal seminář, který připomenul osudy padlých, zemřelých a nezvěstných příslušníků Československé samostatné obrněné brigády. Ti bojovali od října 1944 do května 1945 v okolí francouzského přístavu Dunkerque, v němž se uzavřela silná německá posádka.

02_1.jpg

Kniha, kterou vydalo Nakladatelství Lidové noviny, vznikla ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, jež letos slaví 90 let od založení v roce 1921. Podle místopředsedy Senátu PČR Petra Pitharta, který nad seminářem převzal záštitu, je publikace mimořádná tím, s jakou pečlivostí a úctou vzpomíná všechny padlé: „Autoři vojákům vzdávají úctu nikoli vzletnými pietami, nýbrž vypsáním jejích životních příběhů, rekonstrukcí zranění, smrti a pohřbu. Čtete jeden příběh za druhým a nedokážete přestat. S takovým čtenářským zážitkem jsem se dosud nesetkal. Úcta ke každému jednotlivému mrtvému je tou nejvyšší úctou, kterou padlým můžeme projevit.“ V rámci zkoumání československého zahraničního odboje za druhé světové války představují medailonky prostých vojáků tolik potřebný „pohled zdola“. Jednotlivé studie naopak zasazují působení československých vojáků do kontextu bojové činnosti spojeneckých vojsk a současně předkládají výsledky zevrubného statistického zpracování získaných údajů.
lsd