-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, na kterém hřbitově jsou pochováni Josef Svatopluk Machar, Jaroslav Havlíček a Ivan Olbracht. Děkuji.
Dobry den, zjistit, kde jsou pochovani Vami hledani spisovatele, nebylo uplne jednoduche. Zdanlive bezny dotaz se ukazal trosku "oriskem". Trebaze vsichni tri autori maji ve slovnicich spisovatelu i jinych zdrojich uvedeno, ze zemreli v Praze, nejsou jmenovani v knize o prazskych hrbitovech KOVARIK, Petr. Klic k prazskym hrbitovum. Praha: Lidove noviny, 2001. ani v NECHVATAL, Borivoj. Pruvodce Vysehradskym hrbitovem. Soupis vyznamnych hrobu na vysehradskem hrbitove. Praha: Sprava narodni kulturni pamatky Vysehrad, 1981.
Prolistovali jsme krome internetu hlavne zdroje tistene a zjistili jsme, ze jsou tito autori jmenovani v souvislosti s pohrbenim v knihach Literarni toulky po Cechach a Literarni toulky Prahou.
Jaroslav Havlicek je pohrben v rodnem meste Jilemnici, Macharova urna je ulozena v muzeu v Koline, tez v rodisti.
Zdroj: KOVARIK, Vladimir. Literarni toulky po Cechach. Praha: Albatros, 1984.
Ostatky Ivana Olbrachta jsou (nebo byly) ulozeny v Památníku na Vítkově ve slavnostni sini, trojlodni ustredni sini s hrobkami a sarkofagy napr. spolu s Juliem Fucikem, Janem Svermou, S.K. Neumannem a Marii Majerovou.
Zdroj: KOVARIK, Vladimir. Literarni toulky Prahou. Praha: Albatros, 1980. Str. 278.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
13.02.2008 11:21
Zajímavý osud však potkal také ostatky jeho otce Antala STAŠKA (Antonína ZEMANA). Ani on nenašel po smrti klid a byl stěhován. Nevím, zda-li byl pohřben ihned po své smrti v roce 1931 nebo jej rodina měla uloženého doma v urně "na knihovně", ale o dva roky později předal Ivan OLBRACHT urnu s ostatky svého otce semilskému odboru spolku "Krematorium" (předchůdce Společnosti přátel žehu), při slavnostním otevření Urnového háje v Semilech 11. VI. 1933, a urna byla při té příležitosti umístěna do umělecky vyvedené pískovcové funkcionalistické hrobky. Bohužel necelého půl roku po uložení urny byla tato odcizena a dodnes se nenašla. Zkazky tvrdí, že to byl čin pomsty krkonošských spiritistů, o nichž STAŠEK nelichotivě psal ve svém románu "Blouznivci našich hor", a Ti pak ukradenou urnu buď vysypali do Jizery, nebo nad ní dodnes v některé z horských chalup pořádají spiritistické seance.