Since the present situation about the rapidly spreading coronavirus across Europe makes it difficult to make serious predictions, the organizers decided to cancel the conference planned for May 25–29th, 2020, in Hradec nad Ostravicí.
Fluids under Control. Summer School 2020, August 24 – 28
The problems of fluid flow control and optimization are becoming one of the fastest evolving and most important areas of fluid mechanics. The aim of this summer school is to present a comprehensive series of lectures on various aspects of fluid flow control and optimization and their role in mathematical analysis and numerical simulation of different types of flows. The summer school is organized as a multidisciplinary event with topics ranging from theoretical and numerical mathematics up to physics and applications. The emphasize will be on models related to topics originating in environmental, biomedical and industrial applications. The summer course is prepared for graduate students, young scientists, and other interested specialists. Besides of the course lectures, the program will include a one day workshop (on Wednesday, August 26) dedicated to short, more advanced lectures given by attending scientists.
Learnability can be undecidable
Obor “machine learning” se zabývá zhruba otázkou, co se lze o nějakém objektu dozvědět z omezeného množství dat; v extrémním případě, jestli k uchopení daného problému vůbec stačí konečné množství dat, a pokud ano, kolik. To je dnes zajímavé hlavně kvůli počítačům, ale dalo by se to vnímat i jako studium možností lidského mozku. Ukázali jsme, že poměrně přirozená úloha v tomto oboru je nerozhodnutelná ze základních matematických axiomů. To je zase jiná větev matematiky, matematická logika, která ukazuje, že pravdivost některych tvrzení nelze rozhodnout ze základních axiomů. Klasický příklad je hypotéza kontinua, kdy je nerozhodnutelné, jaká je mohutnost reálných čísel. Podobně my ukazujeme, že obecná otázka, co se lze naučit z konečného množství dat, je nerozhodnutelná. Článek byl publikován v časopise Nature Machine Intelligence.
PaperNaši pracovníci se podíleli na nalezení nového typu černé díry
Vědečtí pracovnící našeho ústavu V. Pravda a A. Pravdová ve spolupráci s kolegy R. Švarcem a J. Podolským z MFF UK nalezli statické, sféricky symetrické řešení polních rovnic kvadratické gravitace s nenulovou kosmologickou konstantou popisující černou díru. Tato teorie tedy kromě všeobecně známé Schwarzschildovy černé díry připouští navíc ještě další statickou, sféricky symetrickou černou díru. Ve své práci navázali na práce týmu z USA, Velké Británie a Číny, který s použitím numerických výpočtů existenci této nové černé díry v roce 2015 předpověděl (avšak pouze v případě s nulovou kosmologickou konstantou).
Čeští autoři využili svého předchozího výsledku, ve kterém ukázali, že sféricky symetrické statické prostoročasy jsou vždy konformní ke Kundtovým prostoročasům. Dále také využili toho, že dodatečné členy kvadratické gravitace lze zkombinovat do Bachova tenzoru, který se při konformních transformacích velmi jednoduše transformuje. Tento nový konformní přístup jim umožnil provést podstatnou část potřebných výpočtů "na pozadí" daleko jednoduššího Kundtova prostoročasu a vedl ke dramatickému zjednodušení výsledných polních rovnic kvadratické gravitace. To následně umožnilo zkoumat tyto rovnice analytickými metodami. Ukázalo se, že tato nová černá díra má kromě hmotnosti ještě jeden další parametr, který odpovídá hodnotě Bachova tenzoru na horizontu. V práci bylo také ukázáno, že tento nový parametr má mimo jiné vliv na pohyb testovacích částic obíhajících tuto černou díru.
Práce byla publikována ve špičkovém časopise Americké fyzikální společnosti Physical Review Letters.
Ocenění Akademie věd ČR pro Martina Jarníka
8th European Congress of Mathematics
Annual meeting of the EU-MATHS-IN and Workshop Mathematics in Industry
Dny otevřených dveří v Matematickém ústavu AV ČR | Open Houses in the Institute of Mathematics CAS
Commemorative Medal of Masaryk University in Brno
Diderot Mathematical Forum: Mathematics and Architecture, 8 June 2019
The Academic Award – Praemium Academiae for Martin Markl