Publications
Filter publications
Or use fulltext search
Přestěhování se z rodné země do jiné, v některých případech velmi geograficky vzdálené, přináší řadu aspektů, které jsou majoritní populaci neznámé a často jen těžko představitelné.
This research study aimed to identify and analyse attitudes of Czech primary school pupils toward people with intellectual disabilities (ID). In total 2295 pupils aged 10 to 15 years participated in the study. The questionnaire based on the Likert scale design was utilised as the research tool. Its items were divided into four dimensions (interpersonal liking; social status and rights of people with ID; social integration; fear) using the explorative factor analysis.
Odborná monografie je koncipována jako teoreticko-výzkumná studie, která se zabývá dosud marginálně řešenou tematikou prekoncepcí intaktních žáků o mentálním postižení. Cílem studie bylo v teoretické rovině stručně vymezit koncept mentálního postižení a akcentovat proměnu paradigmatu současného vzdělávání se zřetelem na integraci a inkluzi. Zvláštní pozornost byla také věnována teoreticko-epistemologickým východiskům prekoncepcí a současnému stavu vědeckého poznání v dané oblasti.
V posledních pětadvaceti letech prochází české školství zřetelnou proměnou, dochází k paradigmatickým střetům, konceptuálním a strukturálním obměnám a též k přijetí nových cílů vzdělávání. K základním východiskům této transformace patří idea inkluze, která je v podmínkách našeho současného vzdělávání rozvíjena prozatím spíše v teoretické než praktické rovině.
V této práci byla pozornost zaměřena na dosud opomíjenou problematiku výzkumu žákovských prekoncepcí a miskoncepcí k fenoménu netholismu, gamblingu a náboženských sekt. Cílem kvantitativní výzkumné studie bylo zjistit, zda se liší prekoncepce žáků k těmto vybraným sociálně patologickým jevům z hlediska genderu a navštěvovaného ročníku. Výzkum byl realizován na 10 základních školách u 1144 žáků ve věkové kohortě 10–15let. Jako výzkumný nástroj byl použit dotazník a myšlenkové mapování.
Studie se zabývá kvalitativním výzkumem prekoncepcí intaktních žáků o mentálním postižení. Na základě rozboru vinět a prostřednictvím hloubkových rozhovorů, které zahrnují Leventhalův pětidimenzionální model porozumění postižení, jsou u třech žáků ve věkové kohortě 10 - 15 let charakterizovány a analyzovány jejich prekoncepce. Výsledky poukazují na vývojové tendence v dětském myšlení o mentálním postižení.
Osoby s mentálním postižením tvoří skupinu zdravotně postižených, která je ve vysoké míře ohrožena sociálním vyloučením, tedy exkluzí, segregací a marginalizací. Jejich participace na dění v majoritní společnosti je ztížena z různých důvodů, například i proto, že jejich potřeby jsou často saturovány v nevyhovujícím ústavním prostředí, spíše než v přirozeném prostředí komunity.
Problematika bezpečnosti patří mezi témata, která dlouhodobě rezonují společností a která si zaslouží naši pozornost. Tato kniha se věnuje obavám ze zločinu a pocitu bezpečí v České republice. Díky velkému množství dat, která měli autoři za posledních 20 let k dispozici, se jim naskytla příležitost zevrubně analyzovat pestrou škálu faktorů, které s pocitem bezpečí a obavami ze zločinu souvisejí, a popsat vývoj obou fenoménů v čase stejně jako pozici Čechů v rámci Evropy.
The article examines the intersection between the gender culture and the neoliberal
transformation of research and academia. It focuses on the impact of the transformation on the
early-career women academic researchers in the Czech Republic (CR). It examines a sample of
women academics to see how their career paths unfold over time and identify the mechanisms,
factors, and barriers that affect their academic careers in the early stages. The article looks at
This study focuses on the approaches used by Czech social workers operating in the field of child protection to resolve parental conflicts and looks specifically at their inclination to employ defensive practice. Defensive practice involves prioritising regulations and prescribed rules over the interests of clients, i.e. parents and children.
The aim of this manuscript is to analyze notions of democracy among Czech mayors. Czechia is dotted with municipalities of various sizes, each with its own mayor, each of whom has a vision of how democracy at the local level should be practiced. Our focus here is on two types of democracies that are seen as alternatives: participatory democracy and representative democracy.
The paper discusses how selective pronatalism has been incorporated into childcare and reproductive health policies in the socialist state of Czechoslovakia (1948–1989). It answers the question of how pronatalist framing has been used to categorise ‘others’, whose procreation has been deemed undesirable.
The final monograph of a research project on "Return of Religion in the Public Space" is the first and only analyse of the divergent post-secularisation development of religion in the Czech Republic and Slovakia since the dissolution of Czechoslovakia.
This study explores the acquiescent response style (ARS) among respondents in the Czech Republic. To analyse ARS, confirmatory factor analysis (CFA) was employed and the response style (RS) was modelled as a latent variable. The RS factor in the CFA model must be validated by its relationship to education and age, i.e. proxies of cognitive ability. The two studies presented in this article use large amount of data as all available balanced batteries of items were analysed.
Severe material deprivation, a dimension of the poverty and social exclusion index, one of Europe 2020 Strategy headline indicators, is defined as enforced lack of at least four of nine specific items. Proposals for modifications in the indicator include the Material and Social Deprivation indicator which is based on an updated set of thirteen items, whereas the choice of the threshold was data-driven.
This book studies political leadership at the local level, based on data from a survey of the mayors of cities of more than 10,000 inhabitants in 29 European countries carried out between 2014 and 2016. The book compares these results with those of a similar survey conducted ten years ago.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter