V průběhu celého minulého roku probíhaly v Sociologické ústavu AV ČR studentské stáže v rámci projektu Otevřená věda Akademie věd ČR.
Trojice studentů se pod vedením socioložky Niny Fárové z oddělení NKC – gender a věda zaměřila například na téma sexuálního obtěžování mezi středoškoláky a středoškolačkami. Při tomto úkolu v rámci svého výzkumu realizovali celkem 11 rozhovorů se svými spolužáky a spolužačkami. Jejich úsilí bylo poté odměněno 22. listopadu na přehlídce výsledků studentských stáží, kde obdrželi speciální cenu poroty.
„Chtěli jsme zkoumat něco, co se nás týká. Protože jsme všichni byli nebo stále jsme na středních školách, bylo pro nás velmi jednoduché získat respondenty a respondentky. Sexuální obtěžování je něco, s čím se člověk setkává pořád, ale v českém akademickém světě moc prací přímo na téma sexuální obtěžování mezi studujícími neexistuje,“ vysvětluje zaměření výzkumu stážistka Kristýna v rozhovoru pro magazín Student Times, který s trojicí stážistů uskutečnila Eliška Vidomus (NKC – gender a věda).
Některá zjištění byla podle stážistů překvapivá. „Mě fakt překvapilo, jak moc lidi nedokázali vymyslet příklady sexuálního obtěžování u kluků. Jediné, co si dokázali představit, bylo, když holka fyzicky a psychicky nutí kluka k sexu,“ popisuje Kristýna. Stážistku Lauru udivily výpovědi respondentek, které se týkaly otázek znásilnění: „Jedna řekla, že nejde o znásilnění, pokud je pachatel někdo, koho oběť zná. Potom to ještě ilustrovala osobní zkušeností, což bylo dost drsné,“ vysvětluje. Stážistu Šimona zase nejvíce překvapily obšírné snahy respondentů a respondentek o definování sexuálního otěžování: „Když se došlo k části, kdy měli vymyslet nějaký příklad, tak s tím měli problém a byli dost nesví,“ uvádí v rozhovoru Šimon.
Celý rozhovor naleznete na serveru E15.cz, jemuž v minulosti poskytla rozhovor také lektorka Nina Fárová. Ta v letošním roce v rámci programu Otevřená věda přivítá další stážistky a stážisty. V Sociologickém ústavu AV ČR proběhne rovněž stáž zaměřená na popularizaci vědy, a to pod vedením sociologa Filipa Lachmanna z Tiskového a edičního oddělení.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter