ročník 10, číslo 1/2009
Vážné čtenářky, vážení čtenáři,
nové číslo časopisu Gender, rovné příležitosti, výzkum nemá tentokrát vyhraněné téma. Nicméně všechny články a příspěvky v něm uveřejněné se vyznačují určitým společným uchopením sociální reality – společenských fenoménů a procesů, které jsou v nich analyzovány kritickou optikou genderové perspektivy.
V rubrice gender naleznete článek Kateřiny Machovcové přibližující naší veřejnosti u nás doposud ne příliš známé a reflektované feministické debaty o politických aspektech psychologické praxe, v nichž se nastolují jiné nároky na tento typ odborné práce.
Následující rubrika rovné příležitosti obsahuje stať tří autorek – Kateřiny Šaldové, Barbory Tupé a Marty Vohlídalové – na téma sexuálního obtěžování ve vysokoškolském prostředí. Autorky v ní poukazují na nedostatečné výzkumné podchycení i praktické řešení této problematiky v našem prostředí na rozdíl od zahraničí, především anglosaských zemí.
Rubrika výzkum obsahuje tentokrát pouze tři statě, které však, jak věříme, zaujmou Vaši pozornost. V první z nich Kateřina Kolářová vstupuje v českém kontextu na nové pole svou snahou o otevření kritické reflexe diskursu o HIV/AIDS – fenoménu, který u nás nebyl stále ještě objeven jako kulturně-společenské téma. Text Radky Dudové se zase věnuje problematice interrupcí v socialistickém Československu z foucaultovské perspektivy. Jak v předchozím, tak i v tomto článku autorka vychází z Foucaultovy teorie biomoci, kterou však v tomto případě obohacuje o související koncept „gouvernemantalité“, aby mohla plastičtěji postihnout fungování politické racionality vůči ženským tělům v naší společnosti v daném období. Období socialismu se věnuje rovněž poslední příspěvek, tentokrát zahraniční autorky, někdejší studentky Berkeley University v USA, kterou návštěva letní školy v Praze inspirovala k intenzivnějšímu studiu a seznámení se s problematikou feminismu u nás v období socialismu a na počátku nové společenské éry. Její analýza „feminismu v Čechách“ představuje pohled „odjinud“ – pohled „zvnějšku“.
Tentokrát je v čísle po dlouhé době opět zařazena rubrika rozhovor, kde se můžete seznámit s profesorkou Nancy Jurik z Arizona State University. Ta v rozhovoru přibližuje jednak koncept „doing“ a „undoing gender“, jednak měnící se pracovní prostředí univerzit v USA, kde je do akademické sféry implementován „duch kapitalismu“, stejně jako pravidla z podnikatelské sféry. Z rozhovoru s touto feministickou socioložkou získáte rovněž bližší představu o její současné práci – výzkumu zaměřeném na využívání moderních telekomunikačních technologií lidmi při kombinaci osobního, rodinného a pracovního života.
Mezi recenzovanými knihami najdete tituly zaměřené na problematiku neoliberalismu a sociální spravedlnosti (viz publikaci Sociální kritika v éře globalizace. Odstraňování sociálně-ekonomických nerovností a konfliktů editovanou M. Hrubcem), migrace (viz knihu zahraničních autorů Migration and mobility in an enlarged Europe. A gender perspective), diverzity podob sociálních států v rámci států střední a východní Evropy (vizWohlfahrtsstaaten und Geschlechterungleichheit in Mittel- und Osteuropa…), otázku péče a práce v kontextu naší společnosti i některých dalších evropských zemí (viz Práce a péče – Proměny „rodičovské“ v České republice a kontext rodinné politiky Evropské unie), stejně tak jako na otázku vícenásobného znevýhodnění – tentokrát na Slovensku (viz Ona a On na Slovensku) a problematiku sexuálního obtěžování na vysokých školách v USA (v recenzi na knihu Sexual Harassment on College Campuses. Abusing the Ivory Power). Časopis Vám rovněž přináší informace o konferencích a seminářích, které byly zpravidla genderově zaměřené.
Přestože toto číslo nemá vyhraněné téma, věříme, že Vás zaujme a bude pro Vás i tentokrát inspirativním čtením. Přejeme Vám příjemný zážitek!