Previous Next
Stabilita, labilita, systém MICHAL CHARYPAR Prozatím už jedenáct vydaných svazků a několik dalších plánovaných pro nejbližší léta, jež avizuje zadní...
Paralely mezi českou a ruskou kulturou v podmínkách nesvobody HANA KOSÁKOVÁ V knize nazvané Autoren im Ausnahmezustand. Die tschechische und russische Parallelkultur (Autoři ve...
Vyprávění po traumatu ANNA FÖRSTER Kulturologicky a psychoanalyticky poučené literárněvědné práce o traumatu nepředstavují — přinejmenším v...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

Srdečně zveme na úterní premiéru přednášky z cyklu přednášek Staročeský dýchánek, která bude tentokrát odvysílána online v rámci projektu Akademie věd České Republiky Věda na doma.

Historická vyprávění či slavná literární díla „vysokého“ kánonu představují jeden z bohatých zdrojů soudobé komiksové produkce. Specifickou podskupinu takových prací představují komiksová zpracování českých předloh a témat od zahraničních tvůrců a pro zahraniční publikum.

V rámci akce Akademie věd České republiky Věda na doma jsme společně s Nakladatelstvím Academia nyní zpřístupnili elektronickou verzi této publikace. V Edici E ji najdete zde.

V rámci akce Akademie věd České republiky Věda na doma jsme pro vás společně s Nakladatelstvím Academia nyní zpřístupnili elektronické verze publikací  a  (na doplnění starších dílů pracujeme).

Ačkoli téměř celý svět si zvyká na život v nucené klauzuře a často sleduje dění kolem sebe smutně zpoza oken svého bytu či počítače, tým samizdatu při oddělení České literární bibliografie své okenice přibouchl a pustil se do práce. V duchu přísloví "když je Čechům zle, založí samizdat", založil tým samizdatu samizdat.

Kolektivní monografie Text a divadlo, jejíž vydání je plánováno 22. dubna, je prvním společným knižním výstupem Týmu pro výzkum moderního českého divadla Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Monografie Z dejín kázňovej prózy I. čtrnáctičlenného autorského kolektivu, která vznikla ve spolupráci ÚČL AV ČR a ÚSL SAV, je věnována kazatelské próze jakožto jedinečnému literárnímu a kulturně-historickému fenoménu. Pozornost autorů se vesměs soustředí na kazatelství slovenské a české provenience, s důrazem na dobu střední (raný novověk). 

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2