TYDEN.CZ, 22.4.2020.
Nový přístup k vývoji nekovových vodičů...
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová během své návštěvy Chicaga navštívila Fermiho národní urychlovací laboratoř (Fermilab) v pátek 13. 11. 2015. Hosty přivítal ředitel Fermilab Nigel Lockyer. Zástupce ředitele Joe Lykken představil v úvodní přednášce Fermilab a jeho vědecký program včetně významného přínosu 45 českých vědců za posledních 18 let. Paní ministryně pak diskutovala s pěti českými fyziky, kteří v době její návštěvy ve Fermilab pracovali, o aktuálních problémech jejich práce a finančního zajištění české účasti ve Fermilab.
Přivítání ministryně Kateřiny Valachové generálním ředitelem Nigelem Lockyerem
Delegace navštívila současnou vlajkovou loď experimentů ve Fermilab – neutrinový experiment NOvA. Jeho blízký detektor je umístěn 100 m pod zemí na teritoriu Fermilab; hlavní, tzv. vzdálený detektor NOvA o 800 km dále navštíven nebyl. Na experimentech NOvA a D0 ve Fermilab spolupracují české instituce - Fyzikální ústav AV ČR, České vysoké učení technické v Praze, Univerzita Karlova v Praze a Ústav informatiky AV ČR. Pro členy delegace byla návštěva nevšedním zážitkem a potěšila je aktivní úloha českých vědců na experimentech, k níž patří například dlouhodobá zodpovědnost za provoz detektorů NOvA a záznam experimentálních dat.
Společné foto v podzemní hale před detektorem Minerva. Zleva, Louise Sutter (NOvA), Milena Ličková (zástupkyně generálního konsula), Jaroslav Zálešák (FZÚ AV ČR, Fermilab), Tomáš Vrba (FJFI ČVUT), Petr Bouř (FJFI ČVUT), Filip Jediný (FJFI ČVUT), Kateřina Valachová (ministryně MŠMT), Bořek Lizec (generální konsul v Chicagu), Miloš Lokajíček (FZÚ AV ČR), Mark Messier (spolu-mluvčí NOvA), Peter Shahanan (spolu-mluvčí NOvA)