Z médií
Vydáno: 19. 3. 2020

Formánková: „Rodina není v krizi, jen se mění její podoby“

Socioložka Lenka Formánková z oddělení Gender & sociologie se zúčastnila debaty v pořadu Souvislosti Plus Českého rozhlasu Plus, a to na téma postavení rodiny v dnešní společnosti. Platí stále, že rodina je základ státu? A jak je to s její údajnou krizí? V debatě vystoupili také Richard Hindls (VŠE) a historik Jakub Rákosník (FF UK).

Photo by Benjamin Manley on Unsplash

„Často se mluví o krizi rodiny. Na druhou stranu je otázkou, co má být ideální rodina. Krize rodiny je zmiňovaná v souvislosti s vysokou rozvodovostí, s tím, že se více než polovina dětí se rodí mimo manželství, takže je spojovaná s ideální představou rodiny – maminka, tatínek a ideálně dvě děti. Mluví se také o tom, že klesá míra plodnosti. Když se ale podíváme do historie, tak míra bezdětnosti byla relativně vysoká v období první republiky, které je často zmiňováno jako ideál, co se týče rodiny a chování mužů a žen. Z mého pohledu tedy krize rodiny není, jen se rodina mění a je více rodin, kde je zastoupen jeden rodič, je více takzvaně složených rodin. Po roce 1989 také roste počet lidí, které žijí v partnerství bez dětí,“ shrnuje základní parametry Lenka Formánková.

Podle ní také skutečnost, že heterosexuální pár s dětmi zůstane pospolu od sňatku do smrti jednoho z partnerů, neznamená, že se v takovém případě jedná o fungující rodinu. Naopak mohou existovat rodiny po rozvodu či rodiny homosexuálních rodičů, jež fungují dobře z hlediska vzájemné péče a poskytování opory. „To se může dít i ve chvíli, kdy se rodina rozpadne, tedy u rodin po rozvodu, u nesezdaných soužití, u osob různého i stejného pohlaví, v případě singles to může spočívat v péči o jejich rodiče. Rodinná politika by měla vést k tomu, že podporuje všechny typy rodin,“ dodává Formánková.

Důležité je položit si otázku, co je dnes nejčastěji považováno za základ rodiny. Podle Formánkové je jím především emocionální pouto a vzájemná péče. Výhodou takto širokého pojetí přitom je, že je otevřené všem věkovým kategoriím, různým sexuálním orientacím, cizincům apod. „To asi odpovídá romantické představě lásky, která pojí lidi v partnerském vztahu dohromady. (...) Romantická představa lásky, kterou jsme neustále syceni v médiích, vytváří dojem, že musí existovat romantický láskyplný vztah, aby partnerství a manželství mělo nějaký smysl,“ doplňuje.

Celou debatu si můžete poslechnout online prostřednictvím aplikace níže či na webu Českého rozhlasu. Lenka Formánková v nedávné době také pro ČT24 komentovala situaci kolem chybějící kapacity v mateřských školách.