NOVINKY.CZ, 1.10.2019.
Nová látka, tzv. nanokompozit, by mohla...
Fyzikální ústav Akademie věd ČR uvítal během listopadových Dnů otevřených dveří rekordních 1670 návštěvníků, kteří zavítali na čtyři pracoviště ústavu – na Slovance, v Cukrovarnické ulici a laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech.
Účastníci měli možnost se na Dnech otevřených dveří zúčastnit bohatého programu (kompletní program najdete zde) a navštívit laboratoře zaměřené na nejrůznější témata fyzikálního výzkumu, např. materiály s tvarovou pamětí, tenké vrstvy využitelné v biomedicíně a optoelektronice, rentgenovou strukturní analýzu, aj. Na přednášce "Proč je nebe modré?” se děti dozvěděly odpověď na jedno z mnoha proč, se kterým nám fyzika může pomoci. Dospělí si zase přišli na své např. při komentovaných prohlídkách hal s nejvýkonnějšími lasery světa.
Exkurze “Krystaly mění barvu světla” v Laboratoři terahertzové spektroskopie. Foto Dalibor Prokeš, Akademie věd ČR.
Dny otevřených dveří bývají kromě exkurzí a přednášek tradičně doplněny i doprovodnými aktivitami – jednou z nich byl například workshop elektronové mikroskopie pro učitele základních a středních škol. Elektronový mikroskop dnes patří k základnímu vybavení téměř každého přírodovědně či technicky zaměřeného vědeckého pracoviště, avšak žáci a studenti mají o elektronové mikroskopii jen malé povědomí. S pomocí učitelů tak hledáme cesty, jak studentům otevřít brány do světa elektronových a světelných mikroskopů skrze jedinečnou možnost okamžitě "vidět" pro světelné mikroskopy už neviditelných virů, nanočástic či nanostruktur.
Studentky u modelu laserového systému Bivoj v centru HiLASE.
Rozšířili jsme i nabídku zážitků ve virtuální realitě, kdy kromě tradiční prohlídky prostor s nejvýkonnějšími lasery světa v ELI Beamlines či haly detektoru ATLAS v CERN, si mohli návštěvníci na pracovišti Fyzikálního ústavu také prohlédnout a vyzkoušet virtuální realitu představující obor krystalografie. Krystalografická virtuální realita odhaluje molekulární prostředí krystalů o velikosti zlomků mikrometrů a interaktivním způsobem představuje novou metodu, kdy se ke zkoumání molekulární struktury využívá proudu elektronů a z výsledků difrakce se odvozuje informace o uspořádání atomů ve velmi malých krystalech.
Prohlídka simulace laserového pulsu ve virtuální realitě v centru ELI Beamlines.
K letošnímu slavnostnímu roku stého výročí Československa také čekala návštěvníky malá exkurze do historie Fyzikálního ústavu na pracovišti Cukrovarnická. Účastníci se při “Historické procházce” seznámili s areálem budov, který byl postaven podle návrhu architekta Záruby-Pfeffermanna v letech 1920-1922 pro tehdejší Výzkumný ústav cukrovarnický.
Dny otevřených dveří probíhaly od čtvrtka do soboty ve dnech 8.-10. listopadu 2018 v rámci každoroční popularizační akce Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd České republiky a její ústavy. Těšíme se na Vás v našich laboratořích zase za rok!
Program “Hravá fyzika” na pracovišti Cukrovarnická. Foto Zdeňka Milotová, FZU.