Sociologie může nabídnout nový pohled na některé klíčové aspekty výzkumu změny klimatu. Hlavním cílem projektu je přispět k porozumění toho, jak česká společnost vnímá „globální změnu klimatu“, jak je toto téma zobrazováno v mediálním diskursu a jaké mechanismy, praktiky a politiky se prosazují v reakci na rizika spojená se změnou klimatu, a to především na místní úrovni. Aby mohl být tento cíl splněn, projekt kombinuje kvalitativní a kvantitativní metody. V šesti komparativních případových studiích se projekt blíže zaměří na politický obsah a procesy implementace mitigačních a adaptačních politik a strategií zaměřených na zvýšení odolnosti vůči změnám klimatu. Pro rozpoznání bariér a potenciálů při zavádění těchto nových politik je nezbytný výzkum politického zarámování, postojů a interpretací různých aktérů, institucionálního kontextu a adaptačních kapacit (procesy učení, způsoby vládnutí) a role místních samospráv.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 2, zobrazeno 1 - 2)
Text představuje vybrané výsledky aktuálně probíhajícího sociálněvědního výzkumu, který se věnuje tématu lokálních reakcí na změnu klimatu v českém kontextu. Tvrzení jsou opřena o kvalitativní analýzu hloubkových rozhovorů s odborníky, jejichž expertíza se dotýká klimatické změny – vytváření nebo šíření vědění o problematice, případně samotné formulace adaptačních opatření a reakcí na změny klimatu – anebo obecně environmentální politiky.
Kapitola v knize propojuje teoretické debaty o pojmu „veřejného prostoru“ s aktuálním tématem reálných nebo možných vlivů klimatické změny na život a podobu měst. Diskutuje, nakolik se tato nová environmentální situace potenciálně promítá do pojetí veřejného prostoru v politickém rozhodování na úrovni měst, a také do konceptu veřejného prostoru v sociologické teorii města. Kapitola je určena i čtenářům mimo obor sociologie.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter