Z médií
Vydáno: 31. 1. 2020

Praha se změní. Co stojí za prognózou populačního vývoje hlavního města?

Podle nedávno publikované projekce Českého statistického úřadu se v příštích 50 letech se počet obyvatel Prahy zvýší o 411 tisíc. Zvýší se doba dožití, ženy budou rodit v pozdějším věku a bude více dětí. Přirozený přírůstek však bude tvořit pouze 64 tisíc obyvatel.

Ilustrace: Pixabay.com

Prognóza počtu vývoje obyvatel je závislá na vývoji porodnosti a na tom, jak budou lidé stárnout. To se dá předpovědět s dobrou spolehlivostí,“ komentuje prognózu pro Pražský deník ředitel Sociologického ústavu AV ČR Tomáš Kostelecký. Zároveň ale dodává, že to se splní pouze za předpokladu, že nedojde k neočekávaným změnám v oblasti migrace, v našem regionu například důsledkem války na Ukrajině. „Čím menší je území prognózy, tím větší roli hraje politická a ekonomická situace,“ vysvětluje. Počet Pražanů se má nicméně zvýšit především právě díky zahraniční migraci, z dat ČSÚ vyplývá, že každý rok do metropole přijde 7 až 10 tisíc osob.

Kdo jsou cizinci žijící v Praze se dnes můžeme dočíst v publikaci Pražané s cizím pasem, kterou vydal Sociologický ústav AV ČR koncem minulého roku v elektronické podobě. Zda však bude mít rostoucí populace cizinců podobná specifika, jako ta dnešní, není možné predikovat. Jak ukazují dosavadní zkušenosti, záležet bude velmi na pražské i státní integrační politice.

Podle zmíněné prognózy má v roce 2031 dojít ke zlomu v porodnosti, kdy se tento ukazatel začne zvyšovat. ČSÚ přitom předpokládá jednotný reprodukční režim všech žen, bez ohledu na jejich původ a důvody migrace. Až v roce 2060 by potom měl počet narozených dětí vzhledem k zemřelým poklesnout. Bude také pokračovat trend zvyšování naděje dožití, a to až na 86,2 let u mužů a na 89,5 u žen, oproti dnešním 78,3 letům u mužů a 83 letům u žen.

Rovněž bude nadále ubývat pražkých rodáků. Kostelecký však upozorňuje, že to bude záviset na řadě různých, těžce predikovatelných faktorů. „Například se někdo z politiků zblázní a zavede velmi vysoké mýto a lidé nebudou chtít do Prahy jezdit a naštvaní se začnou stěhovat pryč. Nebo se naopak zjednoduší stavební zákon, otevřou se brownfieldy a postaví se na nich tisíce nových domů. Nedá se úplně odhadnout, zda a kdy se toto stane,“ uvádí Kostelecký. U tématu rozvoje Prahy zmiňuje také potenciální problémy, které může přinést nová výstavba. „Otázkou je, co by nastalo, kdyby každá rodina měla dvě auta a jezdila jimi z jednoho konce Prahy na druhý. Kapacita těch komunikací se už moc zvětšit nedá, museli by více využívat hromadnou a sdílenou dopravu,“ dodává.

ČSÚ nabízí také projekci obyvatelstva České republiky do roku 2100. Více o aktuální populační prognóze se dočtete na webu www.czso.cz

 

Související publikace: 
2018
Leontiyeva, Yana, Mikešová, Renáta, Tollarová, Blanka