Podle analýzy Ministerstva práce a sociálních věcí žije v Česku jen 19 procent domácností v nájemním bydlení, zatímco ve vlastnickém necelých 70 procent. Důvody pro to jsou racionální, tak iracionální. Problematiku pro Seznam Zprávy blíže vysvětlil socioekonom bydlení Martin Lux.
Jedním z důvodů, proč většina Čechů a Češek volí vlastnické bydlení před nájemním, je skutečnost, že bydlet ve vlastním se stalo v posledních dekádách sociální normou. Rozdíl je také v jistotě, kterou jednotlivé druhy bydlení představují. Zatímco v Německu a něktrých jiných zemích existuje vyšší ochrana nájemníků, v Česku podle Martina Luxe jednoznačně platí, že „jistoty ve vlastnickém bydlení jsou vyšší, v nájmu se uzavírají smlouvy zpravidla na rok a nájemník neví, co bude dál“.
Podle něj jsou také výdaje státu v oblasti vlastnického bydlení až pětkrát vyšší než v oblasti nájemního bydlení, například ve formě daňového zvýhodnění. Dalším faktorem může být psychologie. „Bydlet v nájmu je považováno za lůzrovství. Člověk je považován za neúspěšného, zejména, když tam zakládá rodinu. Rodina a okolí od něj očekávají, že bude mít vlastní bydlení,“ vysvětluje Lux. K tomu, aby se situace změnila a soukromé nájemní bydlení mohlo začít fungovat jako skutečná alternativa k vlastnickému bydlení, je podle něj potřeba zvýšit jistoty. „Jednak pro nájemníky a také pro pronajímatele. Třeba je daňově zvýhodnit tak, aby uzavírali dlouhodobější smlouvy s nájemci,“ dodává.
Celý rozhovor naleznete online ve článku V nájmu bydlí neúspěšní, míní Češi. I tím šponují ceny nemovitostí výš.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter