Z médií
Vydáno: 7. 5. 2020

Dudová, Stöckelová: O dopadech pandemie na rodinu a společnost

Socioložka Radka Dudová z oddělení Gender & sociologie se v pořadu Studio 6 České televize věnovala tématu dopadů pandemie na rodiny. K obecnějším dopadům na společnost se vyjádřila také socioložka Tereza Stöckelová.

Ilustrace: Pixabay.com (Alexandra_Koch)

Podle Radky Dudové sice současná krize dopadá na jednotlivé rodiny různým způsobem, v řadě domácností však dochází ke snížení příjmů, skoro třetina pracujících také pracuje z domova, k čemuž sepřidává domácí výuka. Zejména práce z domova a domácí výuka přitom narušují běžný režim domácností. „Na děti se hodně zapomíná, protože nejsou tolik zdravotně ohroženy, zároveň se předpokládá, že mají co jíst a je o ně postaráno. Nároky, které na ně klademe, jsou však ohromné,“ upozorňuje Dudová a připomíná, že dětem může chybět například sociální kontakt mimo rodinu. Zkušenost je však podle Dudové nová pro všechny, proto je nyní těžké odhadovat plošné dopady.

V normální situaci škola působí škola nivelizačním způsobem, měla by dávat přibližně stejné příležitosti všem. Najednou je však vliv rodiny umocněn a je víceméně tím jediným, co na děti působí,“ naráží Dudová na rozdílnost sociálního prostředí v jednotlivých domácnostech. Ty se přitom od sebe značně liší v tom, jak jsou rodiče vzdělaní, kolik mají doma knih, jaké mají digitální vybavení či jaká v rodině panuje psychosociální atmosféra. Vliv rodiny se tedy nyní podle Dudové značně umocňuje a chybí něco, co by ho ředilo. Celý rozhovor naleznete online na webu České televize.

--

Za poslední roky se hodně mluvilo o rozdělené české společnosti a řekla bych, že do ní pandemie zajímavým způsobem zasáhla. Nestali jsme se jakousi jednou bezešvou společností, máme nepochybně různé dispozice k tomu, koronaviru čelit, ať už zdravotně, nebo ekonomicky. Ale pandemie prošla napříč oním ustaveným dělením společnosti, což je skvělé,“ tvrdí Tereza Stöckelová. Ve článku Sociologové: Žádná společnost blahobytu takovéhle výzvě nečelila, svět se hodně změní popisuje některé nedávné události, které by mohly být považovány přinejmenším za pozitivně překvapující, když zmiňuje zapojení vietnamské komunity, spolupráci napříč akademickou sférou, komerčním a občanským sektorem či aktivity kolem šití roušek.

Podle Stöckelové současná krize povede u některých lidí k úvahám nad vlastní soběstačností, stejně tak nezmizí zájem o ekologická témata, jak napovídají výsledky výzkumu veřejného mínění. Zmíněný článek je k celý dispozici online.

--

V nedávné době se tématu věnovala v blogu také antropoložka Marie Heřmanová.