Obloha tento měsíc
Červen 2020
Na večerní obloze spatříme počátkem měsíce nízko nad severozápadním obzorem Merkur, který bude 4. 6. v maximální východní elongaci. Jasná Venuše se koncem května z večerní oblohy vytratila, protože se 3. 6. ocitne v dolní konjunkci se Sluncem a od Země bude vzdálena pouze 0,29 AU. Poté se Venuše ještě během června začne objevovat ráno nízko nad východním obzorem jako Jitřenka. Mars spatříme ve druhé polovině noci na jihovýchodě. Jupiter a Saturn jsou na obloze po většinu noci kromě večera.
Dne 19. 6. dojde k zákrytu Venuše Měsícem – ten se odehraje nad obzorem ve dne (10.03 — 10.50 SELČ pro 15°E a 50°N). Úhlová vzdálenost Venuše od Slunce tou dobou bude již cca 22°, tudíž by vzhledem k jejímu jasu (–4,2m) neměl být problém úkaz sledovat triedrem či malým dalekohledem. Jen opatrně - rozhodně se dalekohledem netrefte do Slunce.
V pátek 5. 6. nastává letošní druhé zatmění Měsíce a jedná se opět o polostínové zatmění. Tento úkaz bude na hranici viditelnosti pouhým okem, navíc jeho maximální fáze nastává už při východu Měsíce. Největší přiblížení úplňku k plnému zemskému stínu se odehraje ve 21.25 SELČ při výšce Měsíce asi 3,5° nad obzorem. Měsíc v tom okamžiku bude svým jižním okrajem asi 0,2° severně od plného zemského stínu. Trochu tmavší jižní část Měsíce snadněji zachytí fotografie.
Letní slunovrat nastává 20. 6. ve 23.44 SELČ, začne astronomické léto. Kolem letního slunovratu se objevují noční svítící oblaka, obvykle nízko nad severním obzorem.