Co je u nás nového?

Rostlina na červenec 2020: violka trojbarevná

Asi jste už někdy na zahradě viděli macešky a kochali jste se jejich různobarevnými květy. Jejich variabilita (neboli různorodost) dokáže být úctyhodná. Rostlinou s příběhem na měsíc červenec ale nebudou macešky, tedy pěstované druhy violek (rod Viola), ale volně rostoucí violka trojbarevná (Viola tricolor).

Rostlinné hormony v televizním Studiu 6

Doktor Jan Petrášek byl hostem pořadu Studio 6, který vysílá Česká televize. Mluvil o nejnovějším objevu, na němž se podílel jeho tým, o tom, že geny nejsou všechno, i o radosti z mikroskopování.

Inkousty z alternativních zdrojů

Tradiční inkoust pro psaní perem se vyrábí z duběnek. Ne každý má ovšem to štěstí, že ví o vhodném místě, kde se dají duběnky najít. To ale nevadí – poradíme vám, jak je nahradit jinými surovinami.

Listy se superschopnostmi

Některé listy zůstávají za deště nápadně suché. Skoro všechna voda po nich hned steče. Jsou totiž SUPERnesmáčivé! Pojďte je s námi hledat a blíž prozkoumat tuhle jejich úžasnou vlastnost.

Srážení mléka

Jak vyrobit z tekutého mléka pevný sýr? Prvním krokem je vysrážet z něj bílkoviny a tuky. V našem experimentu zjistíte, že to dokážou i některé rostliny.

Skvrnitá zvířátka

Prozkoumejte vlastnosti rostlinných barviv, která se jmenují karotenoidy. Zároveň si přitom vyrobte paprikového dalmatina – nebo geparda.

Cvičíme s jehličnany

Všimli jste si, že zralé šišky jsou někdy jakoby otevřené a jindy naopak zavřené? Zjistěte s námi, čím to je! Tenhle jednoduchý pokus je vhodný i pro nejmenší děti.