Tři nositelé MSCA grantů míří na FZU a s nimi půl milionu eur
Do České republiky zamíří ze zahraničí celkem 11 postdoktorandů, kteří uspěli s žádostí v programu Horizont Evropa „Vynikající věda“. Tři z nich spojí svůj kariérní růst s Fyzikálním ústavem. Na výzkum fyziky získali naši nositelé Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowships celkem 498 836,16 eur. FZU získal také jeden ERA Postdoctoral Fellowship.
FZU vyjadřuje plnou podporu Ukrajině a ukrajinským vědcům
FZU se připojuje k Akademii věd ČR, která vyjádřila podporu prohlášení předsedy vlády České republiky k vývoji situace na Ukrajině.
FZU se rovněž zapojí do nového programu mezinárodní spolupráce Akademie věd pro studenty vysokých škol, postdoktorandy a vědce působící na území napadené Ukrajiny a nabízí i mimo tento program také další podporu prostřednictvím možnosti placených pracovních stáží pro ukrajinské kolegy.
Snímek Výsledek bitvy variant martenzitu se stal fotografií roku ve Fotosoutěži FZU
Nejlepším snímkem ve fotosoutěži pracovníků FZU v roce 2021 se stal snímek autorů Denyse Musiienka, Ladislava Straky a Rosse Colmana zachycující metodou interferenční mikroskopie martenzit. V absolutním hodnocení 126 přihlášených fotografií obsadil stejně jako v roce 2020 druhé místo Alexej Bubnov. Autoři vítězné fotografie získali i třetí místo.
Cenu Ernsta Macha získalo pět vědců z FZÚ
Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová udělila 22. září na slavnostním setkání čestné oborové medaile. Mezi oceněnými bylo i pět odborníků z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Medailí Za zásluhy o Akademii věd České republiky převzali také dva dlouholetí pracovníci ústavu, kteří zásadním způsobem přispěli k rozvoji svého oboru.
Fyzika pro 21. století. Vědci dostanou nové unikátní laboratoře pro špičkový výzkum
Víceúčelový pavilon s čistými prostory pro pokročilé technologie a biofyzikální laboratoře, které vědcům umožní používat extrémně citlivé přístroje potřebné pro jejich bádání. Fyzikální ústav AV ČR otevírá na pražském Ládví nové excelentní centrum pro výzkum fyziky pevných látek SOLID 21.
Terapie města na Cukrovarnické
Ve středu 9. června se připojujeme instalací sochy Anežky Hoškové v našem areálu na Ořechovce k pátému ročníku festivalu m3 / umění v prostoru. Záměrem kurátorů projektu je využívat umělecká díla jako prostředek ozdravného procesu místa a komunity, a tak všichni vybraní autoři mají k městské části, kde vystavují, úzkou vazbu.
Úspěšnost Fyzikálního ústavu v grantové soutěži GA ČR 2021
Výzkumníci z Fyzikálního ústavu uspěli celkem s 19 projekty ve veřejné soutěži Grantové agentury České republiky (GA ČR) s počátkem řešení od roku 2021. Mezi největší úspěchy patří získání jednoho projektu EXPRO a tří projektů JUNIOR STAR, které spadají do oblasti výběrových projektů na podporu excelence v základním výzkumu.
Známe vítěze fotografické soutěže Fyzikálního ústavu 2020
Nelehký úkol čekal na patnáctičlennou komisi hodnotící 176 snímků přihlášených do fotografické soutěže Fyzikálního ústavu 2020. Jasným vítězem se stala fotografie Jaroslava Otty připomínající hru Tetris.
Černé díry a Mléčná dráha: Nobelovu cenu za fyziku 2020 získali tři vědci
Švédská akademie věd udělila letošní Nobelovu cenu za fyziku třem fyzikům za jejich objevy v oblasti černých děr. Polovina Nobelovy ceny putuje k britskému matematickému fyzikovi Rogeru Penrosovi za jeho důkaz vzniku černých děr v rámci obecné teorie relativity. Druhá část ceny míří k německému vědci Reinhardu Genzelovi a Američance Andree Ghezové za jejich objev supermasivní černé díry v centru naší galaxie.
Nové webové stránky FZU
Fyzikální ústav dnes spustil novou verzi webových stránek, která zásadním způsobem proměnila jeho dosavadní internetovou prezentaci.
„Pokud nemůžete provést měření, pak si nemůžete ani ověřit správnost svých předpokladů,” říká profesor Subir Sarkar
Na unikátním workshopu, zorganizovaném CEICO se setkali vědci z výzkumných ústavů z 10 evropských zemí, kteří byli pozváni do Prahy Fyzikálním ústavem AV. V rámci workshopu Multimessengers@Prague nám profesor Sarkar poskytl následující rozhovor.
Studenti propojí umění a vědu a svá díla představí na ICHEP 2020 – největší konferenci částicové fyziky
Studenti středních škol, ale i vysokoškoláci a žáci základních škol se na inspiračním workshopu BeInspired@ICHEP2020 seznámí s atraktivitou částicové fyziky a inspirují se možnostmi jejího uměleckého ztvárnění.