Co je u nás nového?
Prohlášení evropských vědců k editacím genomu
Evropští vědci doporučují revidovat stávající směrnice o geneticky modifikovaných organismech tak, aby reflektovaly současné poznatky týkající se nových metod takzvaného editování genomu.
Jak se sklízí pyl
Připravili jsme pro vás malou fotoreportáž z Laboratoře biologie pylu. Jejím tématem bude, jak se sklízí pyl tabáku virginského (Nicotiana tabacum). Celým procesem nás provedla Lenka Steinbachová.
Příměstský tábor 2020
V týdnu od 13. do 17. července 2020 se v pražských Lysolajích konal příměstský tábor pro děti zaměstnanců. Na programu byly různé experimenty, například izolace barviv z listů, klíčení pylových láček, hledání katalázy, přesazení masožravých rostlin na živné médium nebo výroba vlastních pH papírků. Nechyběly ani různé tvůrčí činnosti, jak jinak než z různých přírodnin. V neposlední řadě se naši táborníci odreagovávali při různých sportovních aktivitách.
Příměstský tábor pro děti zaměstnanců
V týdnu od 13. do 17. července 2020 se na našem ústavu v pražských Lysolajích konal příměstský tábor pro děti zaměstnanců. Na programu byly různé pokusy, zmiňme příkladně izolaci barviv z listů, klíčení pylových láček tabáku, hledání katalázy v různých druzích ovoce a zeleniny, přesazení masožravých rostlin na živné médium nebo výrobu vlastních pH papírků. Kromě toho získali táborníci základní laboratorní dovednosti - plnili špičky do krabiček a učili se pipetovat. Dále byly na programu různé tvůrčí činnosti, které se nějak týkaly rostlinné biologie. Jako relax pak posloužily různé sportovní aktivity. Na následujících fotografiích se můžete na některé z aktivit podívat.
Staň se mladým vědcem
Náš ústav od září 2019 do června 2020 pořádal již třetím rokem dětský kroužek, ve kterém se děti seznamovaly s rostlinnou biologií. Kroužek kladl velký důraz na to, aby si děti vše vyzkoušely a pochopily a zároveň se u toho i dobře bavily. Připravili jsme pro Vás krátkou fotoreportáž, co děti v průběhu tohoto školního roku dělaly.
Rostlina na červenec 2020: violka trojbarevná
Asi jste už někdy na zahradě viděli macešky a kochali jste se jejich různobarevnými květy. Jejich variabilita (neboli různorodost) dokáže být úctyhodná. Rostlinou s příběhem na měsíc červenec ale nebudou macešky, tedy pěstované druhy violek (rod Viola), ale volně rostoucí violka trojbarevná (Viola tricolor).
Doktorka Jana Opatrná slaví životní jubileum
Všechno nejlepší k narozeninám přejí doktorce Opatrné kamarádi a kolegové z Ústavu experimentální botaniky.
Nadační fond Jaroslava Tupého podpořil první projekty mladých vědců
Náš ústav založil nadační fond pojmenovaný na počest významného biologa a šlechtitele doktora Jaroslava Tupého. Cílem fondu je podporovat výzkum studentů a mladých vědců v oboru rostlinné biologie.
Rostlinné hormony v televizním Studiu 6
Doktor Jan Petrášek byl hostem pořadu Studio 6, který vysílá Česká televize. Mluvil o nejnovějším objevu, na němž se podílel jeho tým, o tom, že geny nejsou všechno, i o radosti z mikroskopování.
Inkousty z alternativních zdrojů
Tradiční inkoust pro psaní perem se vyrábí z duběnek. Ne každý má ovšem to štěstí, že ví o vhodném místě, kde se dají duběnky najít. To ale nevadí – poradíme vám, jak je nahradit jinými surovinami.