Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
31. 07. 2020

Orientální ústav AV ČR se už téměř sto let věnuje výzkumu rozsáhlého regionu od Blízkého východu až po východní Asii. Jeho badatelé a badatelky vycházejí z detailních znalostí tamních reálií a primárních pramenů a jejich vědecké práce zveřejňují ta nejlepší mezinárodní akademická nakladatelství a oborové časopisy. Orientální ústav AV ČR uchovává ve svých fondech cenné a originální sbírky rukopisů, starých tisků a dalších pramenů ze studovaného regionu. Ve čtvrtek 25. června 2020 si je prohlédla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

29. 07. 2020

Onemocnění covid-19 změnilo životy milionů lidí na celém světě. K úspěšnému boji s chorobou přispívá i aktuální zjištění vědců z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Těm se podařilo popsat strukturu proteinů nového koronaviru a způsob jeho maskování před lidskou imunitou. Objev týmu Evžena Bouři a Radima Nencky může do budoucna mimo jiné posloužit k vhodnému nastavení vyvíjených léků. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní časopis Nature Communications.

27. 07. 2020

Mimořádné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace projednalo 24. července 2020 Návrh výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2021 s výhledem na léta 2022–2023 a dlouhodobým výhledem až do roku 2027. Jak vysvětluje místopředseda rady Pavel Baran, dojde tak k navýšení oproti výhledu o více než 700 milionů korun. Zároveň se naplňuje memorandum, které garantuje nárůst prostředků na vědu a výzkum pro vysoké školy i Akademii věd ČR.

23. 07. 2020

Povodně k Evropě neodmyslitelně patří. Jejich intenzita se ale v různých obdobích dějin měnila. Z historického pohledu přitom poslední výraznější povodňová perioda zasáhla starý kontinent nedávno – v uplynulých třiceti letech. Vyplývá to ze zjištění mezinárodního vědeckého týmu, jehož součástí byli i odborníci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Rozsáhlý historický přehled shrnující údaje o povodních v Evropě za posledních 500 let zveřejnil prestižní časopis Nature.

16. 07. 2020

Komponenty do testovací aparatury v hodnotě čtyř milionů korun převzali vědci z Ústavu chemických procesů AV ČR od zástupců pražského magistrátu. „Jsem moc ráda, že se nám tímto otevírá možnost úzké spolupráce s městem. Praha může využívat kapacity, které jí Akademie věd ČR nabízí,“ řekla při příležitosti slavnostního přebírání součástek ve čtvrtek 16. července 2020 předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

16. 07. 2020

Vědci jednali spontánně, pružně a zásadně pomohli Česku překlenout období pandemie. I to zaznělo na celodenní konferenci o významu vědy a výzkumu pro zvládnutí zdravotních i socioekonomických dopadů nemoci covid-19. Akce se konala ve středu 15. července 2020 v Ústavu molekulární genetiky AV ČR a uspořádala ji Akademie věd ČR ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Radou pro výzkum, vývoj a inovace a Českou konferencí rektorů.

13. 07. 2020

Zakulacené hříbky, vysoké bedly nebo nápadně zbarvené muchomůrky. Tak si většina lidí představují zástupce říše hub. Ve skutečnosti je ovšem jejich svět mnohem rozmanitější. Miliony druhů hub najdeme na všech kontinentech, na souši i ve vodě. Uceleným způsobem nyní jejich výskyt zmapovali vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Na základě tisíců získaných vzorků sestavili unikátní online atlas rozšíření hub na Zemi. Databáze může v budoucnu sloužit jako podklad pro analýzu vlivu klimatu na rozšiřování těchto živých organismů.

13. 07. 2020

Globální oteplování i jiné klimatické jevy se právem stále častěji stávají centrem zájmu nejen odborníků, ale také politiků, kteří rozhodují o řešení aktuálních společenských problémů. Lídrem mezi výzkumnými institucemi, které se zkoumáním klimatických jevů a jejich vlivem na životní prostředí zabývají, je Ústav výzkumu globální změny AV ČR. Jeho laboratoře si 18. června 2020 prohlédla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.  

09. 07. 2020

Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR pomáhají s testováním vzorků na nový typ koronaviru, vyvíjejí diagnostické metody a analyzují materiály na výrobu roušek a respirátorů. Všechny aktuality týkající se pomoci Akademie věd ČR v boji proti nákaze najdete na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu a také v následujícím přehledu, který pravidelně aktualizujeme. 

03. 07. 2020

Největší dalekohled v Česku pojmenovaný po tuzemské astronomické legendě Luboši Perkovi pomáhá našim vědcům v průzkumu vesmíru už více než padesát let. Nyní se přístroj na observatoři Astronomického ústavu AV ČR ve středočeském Ondřejově dočkal velké modernizace. Nejen tamní chloubu si v rámci turné po pracovištích AV ČR v pátek 26. června 2020 prohlédla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.