Sociolog Jiří Vinopal se zapojil do aktuálního projektu Věda na doma, který před časem spustila Akademie věd ČR, a to ne jen tak s ledajakým tématem. V podcastu s názvem „Lesk a bída českých hospod“ nabízí zajímavý sociologický pohled na vztah Čechů a Češek k hospodám.
„Sociální funkce hospody se oproti minulosti sice oslabuje, ale není to dramatický propad. Základní sociální funkce, jako se pobavit, hospoda plní pořád,“ vysvětluje Vinopal proměnu české hospody. Ta před 30 nebo 40 lety více nahrazovala chybějící nabídku služeb, jak ji známe dnes. „Pokud jste se tehdy obrátili na oficiální firmu či podnik, tak jste byli na nějaké čekací listině a často bylo stejně třeba nějakého známého, abyste se k nějaké službě dostali, takže zajít do té hospody bylo často to nejjednodušší, tím nejefektivnějším způsobem, jak získat to, co jste chtěli,“ doplňuje.
Jak se od sametové revoluce proměnily české hospody? Kam mizí tradiční „čtyřky“? Jak hostince ovlivnil zákaz kouření? Celý podcast si můžete poslechnout online na webu Akademie věd ČR, případně prostřednictvím služeb Spotify, Google Podcasty či iTunes.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter