Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Klíčící semenáček nejčastější pokusné rostliny dneška - huseníčku rolního. Foto M. Fendrych.

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, nebo RNDr. Jan Martince CSc. (martinec@ueb.cas.cz),  nebo Mgr. Markétu Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

27.07.2020 - 15:41

Evropští vědci doporučují revidovat stávající směrnice o geneticky modifikovaných organismech tak, aby reflektovaly současné poznatky týkající se nových metod takzvaného editování genomu.

17.06.2020 - 15:41

Všechno nejlepší k narozeninám přejí doktorce Opatrné kamarádi a kolegové z Ústavu experimentální botaniky.

25.07.2020 - 22:22

Připravili jsme pro vás malou fotoreportáž z Laboratoře biologie pylu. Jejím tématem bude, jak se sklízí pyl tabáku virginského (Nicotiana tabacum). Celým procesem nás provedla Lenka Steinbachová.

10.06.2020 - 16:58

Náš ústav založil nadační fond pojmenovaný na počest významného biologa a šlechtitele doktora Jaroslava Tupého. Cílem fondu je podporovat výzkum studentů a mladých vědců v oboru rostlinné biologie.

18.07.2020 - 22:06

V týdnu od 13. do 17. července 2020 se na našem ústavu v pražských Lysolajích konal příměstský tábor pro děti zaměstnanců. Na programu byly různé pokusy, zmiňme příkladně izolaci barviv z listů, klíčení pylových láček tabáku, hledání katalázy v různých druzích ovoce a zeleniny, přesazení masožravých rostlin na živné médium nebo výrobu vlastních pH papírků. Kromě toho získali táborníci základní laboratorní dovednosti - plnili špičky do krabiček a učili se pipetovat. Dále byly na programu různé tvůrčí činnosti, které se nějak týkaly rostlinné biologie. Jako relax pak posloužily různé sportovní aktivity. Na následujících fotografiích se můžete na některé z aktivit podívat.

01.06.2020 - 18:48

Doktor Jan Petrášek byl hostem pořadu Studio 6, který vysílá Česká televize. Mluvil o nejnovějším objevu, na němž se podílel jeho tým, o tom, že geny nejsou všechno, i o radosti z mikroskopování.

09.07.2020 - 22:01

Náš ústav od září 2019 do června 2020 pořádal již třetím rokem dětský kroužek, ve kterém se děti seznamovaly s rostlinnou biologií. Kroužek kladl velký důraz na to, aby si děti vše vyzkoušely a pochopily a zároveň se u toho i dobře bavily. Připravili jsme pro Vás krátkou fotoreportáž, co děti v průběhu tohoto školního roku dělaly.

30.05.2020 - 21:28

Obnovujeme rubriku "Rostlina s příběhem". Červnovou rostlinou se stává pivoňka. Podívejme se detailněji na vývoj jejích květů...

27.06.2020 - 21:47

Asi jste už někdy na zahradě viděli macešky a kochali jste se jejich různobarevnými květy. Jejich variabilita (neboli různorodost) dokáže být úctyhodná. Rostlinou s příběhem na měsíc červenec ale nebudou macešky, tedy pěstované druhy violek (rod Viola), ale volně rostoucí violka trojbarevná (Viola tricolor).

23.05.2020 - 16:23

Asi není velkým překvapením, že na našem ústavu vypracovává svoji kvalifikační práci řada vysokoškolských studentů, ale některé z našich laboratoří navštěvují dokonce motivovaní středoškolští studenti. Do Laboratoře biologie pylu docházel v době před koronavirovými omezeními Samuel Šiška.

Syndikovat obsah