Banánovníky ničí nebezpečná epidemie. Jak ji zastavit?
Česká televize informovala o chorobě, která decimuje plantáže banánovníků. V reportáži vystoupil i přední odborník na genetiku této plodiny – profesor Jaroslav Doležel z našeho olomouckého pracoviště.
V posledních letech se v tropech šíří vážné houbové onemocnění banánovníků, schopné zcela zničit do té doby prosperující plantáže. Naposledy udeřilo v Kolumbii, která je významným světovým producentem banánů.
Problém je, že dnes nejvíce pěstované odrůdy banánovníků se nedokážou množit semeny, ale pouze vegetativně. Všechny rostliny dané odrůdy jsou proto klony – mají zcela shodnou genetickou informaci. Což znamená, že jsou i stejně náchylné k chorobám.
V takto geneticky stejnorodé populaci se může houba velmi rychle šířit. „Katastrofický scénář je bohužel reálný,“ říká Jaroslav Doležel v reportáži, kterou odvysílala Česká televize 19. srpna 2019 ve svém hlavním zpravodajském pořadu Události.
Profesor Doležel v olomouckém skleníku, kde vědci pěstují nejrůznější druhy a odrůdy banánovníků. Foto Pavlína Jáchimová, Středisko společných činností AV ČR.
Jak ale katastrofě zabránit? Jednou možností je vytvořit nové odrůdy banánovníků odolné proti této chorobě. K jejich vyšlechtění může napomoci také výzkum profesora Doležela.
Ten vede na olomouckém pracovišti našeho ústavu Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.
Genomické centrum řeší řadu projektů – a jeden z nich je zaměřen právě na banánovníky. Vědecký tým zde dlouhodobě studuje kompletní genetickou informaci (genom) pěstovaných i divokých banánovníků a hledá v jejich DNA geny pro rezistenci vůči chorobám.
Výzkum genomu probíhá hlavně v Olomouci, polní pokusy pak v Africe, kde naši odborníci spolupracují s místními vědci.
Reportáž o banánovníkové epidemii si můžete přehrát na iVysílání České televize.
Zajímavý rozhovor s Jaroslavem Doleželem o dědičné informaci a šlechtění nejen banánovníků přinesl také web VědaVýzkum.cz.