Byla to laboratoř státního etalonu času a frekvence, vláknových laserů a zesilovačů, přípravy a charakterizace nanomateriálů, bioelektrodynamiky, nano-optiky, to vše v hlavní budově v Kobylisích. Na detašovaném pracovišti v Suchdole byla otevřena návštěvníkům laboratoř optických vláken a vláknových laserů.
Na všech ukázkových pracovištích měli návštěvníci možnost seznámit se s prací vědců, prohlédnout si vybavení, či být svědkem ukázkového vědeckého experimentu. Na přednáškách a exkurzích se účastníci dozvěděli např. kolik nanočástic se vejde na špičku lidského vlasu, že první komerční elektronový mikroskop na území České republiky byl vyroben v roce 1951 nebo že přesný čas v České republice řídí autonomní hodiny. Na suchdolském pracovišti si dokonce mohli vyzkoušet, jak se z tažičky vytáhne optické vlákno. Nejobsáhlejší věkovou skupinou, která tvořila 90% návštěvníků, byli tradičně studenti středních škol, na své si však přišli také dospělí a děti mladšího školního věku.
V rámci Dnů otevřených dveří měli návštěvníci možnost zúčastnit se soutěže o ceny. První cenu – Den s vědcem vyhrál Matyáš Černý, který se rozhodl strávit jeden den s výzkumným týmem zaměřujícím se na studium elektronických a optických jevů na povrchu a rozhraní nanomateriálů. Druhou a třetí cenu – triko a upomínkové předměty získal Matyáš Fuksa a Ondřej Havelka. Všem výhercům velice gratulujeme!
Dny otevřených dveří probíhaly ve dnech 8. - 9. listopadu 2018 v rámci každoroční popularizační akce Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd České republiky. Budeme se na vás těšit v našich laboratořích opět příští rok!