Výzva k podání abstraktů do tematického čísla Gender, věk a stárnutí

Časopis Gender a výzkum / Gender and Research vyhlašuje výzvu k podání abstraktů do tematického čísla Gender, věk a stárnutí, které editorsky připravuje Lucie Vidovićová.

Stárnutí je jedním z největších fenoménů 21. století a genderové aspekty jsou jeho výraznou charakteristikou. Nejenže stárnutí je většinově zkušeností žen, které mají v průměru delší naději na dožití, ale stárnutí samo o sobě je silně genderovanou zkušeností. Až potud se jedná o fakta, ale již podstatně méně je známo, co tato fakta představují pro sociální aktéry a aktérky v českém kulturním kontextu a kam tento kontext usadit v komparaci s Evropou a světem.

Stárnutí je nutné vnímat jako celoživotní proces, který je tvořen různorodými komponentami s proměnlivými výsledky. Jednou ze zkušeností stáří je i sociální exkluze, kterou současná sociální gerontologie sleduje v pěti tematických linkách: exkluze skrze prostor a komunitu, exkluze ekonomická, vyloučení ze sociálních vztahů, z občanských práv, a vyloučení v přístupu ke službám. Dostupná výzkumná evidence ukazuje, že ženy a muži mají rozdílné zkušenosti s těmito formami exkluze. V případě starších žen je velmi výraznou exkluze ekonomická, která zejména v kombinaci s dalšími minoritními statusy vede například k vyšším rizikům chudoby. V případě osamělosti jako produktu sociální exkluze ze sociálních vazeb nejsou výsledky výzkumů jednoznačné. Některé poukazují na výrazně vyšší míry osamělosti u mužů, například v důsledku dřívějších rozvodů, jiné naopak u žen v důsledku ovdovění. Rozdílné trajektorie, které ženy a muži ve svém pozdějším životě zakoušejí, tak vedou k řadě zajímavých výzkumných otázek, kterým se bude toto tematické číslo věnovat.

Připravované tematické číslo otevře prostor pro interdisciplinární diskusi mezi sociální gerontologií, genderovými studiemi, sociologií, sociální antropologií a příbuznými obory. Číslo reaguje na kritické ohlasy upozorňující na absenci věkové perspektivy ve feministických studiích a přispívá k rozvoji vzájemného dialogu. Výzva vítá také příspěvky vedené snahou o porozumění a výstavbu teoretických rámců. Vítáme široké spektrum tematických zacílení, za předpokladu, že reflektují otázku věku, genderu a životní dráhy, přestože tyto nemusejí být jejich hlavní analytickou linií.

V případě zájmu o publikaci v připravovaném tematickém čísle, zašlete abstrakt příspěvku (max. 250 slov) do 2. března 2020 na adresu redakce (genderteam@soc.cas.cz) a také na adresy hostující editorky: vidovicova@fss.muni.cz. Do předmětu uveďte "Gender a stárnutí". Přijímány jsou příspěvky v češtině, slovenštině a angličtině. Pravidla pro publikaci článků v angličtině jsou dostupná zde.

Rozhodnutí o přijetí abstraktu vám sdělíme do konce března. Odevzdání konečné verze textů očekáváme do 15. září 2020. Uvítáme rovněž odborné recenze a zprávy relevantní k tématu připravovaného čísla. Plánované číslo vyjde v polovině roku 2021.

Časopis Gender a výzkum / Gender and Research je recenzovaný vědecký transdisciplinární časopis genderových studií a feministické teorie. Časopis je zařazen v databázi SCOPUS, ERIH PLUS, CEJSH, DOAJ a v dalších databázích. Více informací, včetně formálních požadavků na nabídnuté rukopisy, naleznete zde.