Operační programy

Tato sekce obsahuje projekty, které Ústav chemických procesů AV ČR, v.v.i. získal ve výzvách OP. Jednotlivé projekty jsou v nabídce níže.

Operační program Věda, výzkum a vzdělávání

  1. Projekt ACTRIS-CZ RI

Projekt ACTRIS-CZ RI podporuje další rozvoj výzkumné infrastruktury ACTRIS-CZ, tedy českého národního uzlu panevropské výzkumné infrastruktury ACTRIS (Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure Network). ACTRIS-CZ představuje unikátní výzkumnou infrastrukturu zaměřenou na výzkum a dlouhodobé sledování chemických a fyzikálních procesů v atmosféře zařazenou do české Cestovní mapy velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace pro léta 2016 až 2022.

Projekt ACTRIS-CZ RI si klade za cíl zlepšit technické zázemí této infrastruktury lokalizované na Sdružené stanici Košetice-Křešín u Pacova (dnes Národní atmosférické observatoři Košetice), posílit její personální kapacitu a zapojení do mezinárodních sítí a následně rozvinout strategický výzkum tak, aby byla vytvořena konkurenceschopná kvalita schopná naplňovat beze zbytku cíle evropské infrastruktury ACTRIS, která byla v roce 2016 nově zařazena do Cestovní mapy Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI).

Hlavním řešitelem projektu ACTRIS-CZ RI je Ústav chemických procesů AV ČR.
Partnery projektu jsou Ústav výzkumu globální změny AV ČR a Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy Univerzity.

Na projekt je poskytována finanční podpora z fondů Evropské unie. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělání rozhodlo o poskytnutí dotace na realizaci projektu ACTRIS-CZ RI ve výši 58 442 717,70 Kč.

 

  1. Projekt ÚCHP Mobilita

Nízká mezinárodní mobilita vědeckých pracovníků je jedním z klíčových problémů vědy a výzkumu v rámci ČR. Zajištění externího financování z prostředků OP VVV umožní absolvování stáží perspektivním pracovníkům na renomovaných pracovištích v zahraničí. Absolvování zahraniční stáže je klíčovou fází kariérního vývoje vědeckého pracovníka, které rozhoduje o jeho další odborné orientaci a zaměření a získání nových kompetencí, což vede k podstatnému odbornému rozvoji pracovníka.

Projekt ÚCHP Mobilita je zaměřen na posílení mezinárodní mobility juniorských vědeckých pracovníků z Ústavu chemických procesů AV ČR. Je naplánováno 7 výjezdních stáží na renomovaná pracoviště v Německu, Rakousku, Itálii a Francii, kterých se budou účastnit 4 postdoktorandi a 3 PhD studenti. Naplánovaná je také stáž zahraničního postdoktoranda na ÚCHP, a to v délce 12 měsíců se zaměřením na environmentální procesy. Projekt bude realizován v období 2017 až 2020.

Hlavním a jediným řešitelem projektu ÚCHP Mobilita je Ústav chemických procesů AV ČR.

Na projekt je poskytována finanční podpora z fondů Evropské unie. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělání rozhodlo o poskytnutí dotace na realizaci projektu ÚCHP Mobilita ve výši 9 987 342,00 Kč.

Seznam akcí:

  • Seminář v úterý 15. května 2019 od 9:00 ve velké zasedací místnosti ÚCHP AV ČR. Program semináře

 

  1. Projekt Strategické partnerství pro environmentální technologie a produkci energie

Projekt Strategické partnerství pro environmentální technologie a produkci energie je zaměřen na prohloubení spolupráce Ústavu procesního inženýrství FSI VUT v Brně, Ústavu chemických procesů AV ČR a Ústavu výzkumu globální změny AV ČR se společnostmi UNIS a EVECO Brno v následujících oblastech výzkumu:

  • Výzkum oběhového hospodářství za účelem vyhodnocení reálné budoucí potřeby moderních zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO) a hodnocení dopadu budoucích změn na koncepční řešení.
  • Výzkum klíčových technologií, systémů a moderního řízení, které jsou součástí ZEVO, včetně procesních a průmyslových biotechnologií, využívajících vedlejší výstupy provozu ZEVO, jako jsou tepelná energie či CO2.
  • Výzkum integrace jednotlivých prvků a aparátů do moderních ZEVO a výzkum unikátních integrovaných multifunkčních jednotek za účelem dosažení vysoké účinnosti procesů a příslušných energetických systémů, životnosti technologických jednotek a snížení environmentálních dopadů.

V rámci projektu bude využita pokročilá výzkumná infrastruktura zapojených výzkumných organizací, která umožňuje multioborový přístup v řešení dané problematiky (chemické procesy, energetika, strojní inženýrství, biotechnologie). Pro účely dlouhodobé mezisektorové spolupráce bude konsorcium partnerů navazovat rovněž spolupráci s dalšími spolupracujícími subjekty z aplikační i akademické sféry na národní i mezinárodní úrovni. Nedílnou součástí je efektivní šíření výzkumných výsledků standardními formami konferencí a vědeckých kolokvií, ale rovněž jednorázovými akcemi. Pro zvýšení internacionalizace výzkumu bude navazována spolupráce rovněž se zahraničními subjekty a předpokládá se příprava minimálně tří navazujících mezinárodních grantů.

Na projekt je poskytována finanční podpora na období 07/2018-06/2022 z fondů Evropské unie, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělání. Celkový rozpočet projektu pro všechny partnery je 100 mil. Kč.

 

    1. Projekt ÚCHP Mobilita II

Projekt ÚCHP Mobilita II je zaměřen na posílení mezinárodní mobility juniorských vědeckých pracovníků z Ústavu chemických procesů AV ČR. Je naplánováno 9 výjezdních stáží na renomovaná pracoviště v Dánsku, Švýcarsku, Francii, Německu, Novém Zélandu, Belgii, Portugalsku, Řecku a Rakousku, kterých se bude účastnit 6 postdoktorandů a 3 Ph.D. studenti. Vybrané mobility svým zaměřením pokrývají téměř všechny hlavní výzkumné směry žadatele.

Předpokládána je realizace stáží na následujících pracovištích:

  • Dánská technická univerzita (DTU) v Lyngby – Fyzikální chemie
  • Paul Scherrer Institute, Švýcarsko – Fotoelektrochemie
  • Univerzita v Rennes, Francie – Materiálová chemie
  • Technische Universität Darmstadt, SRN – Vysokotlaké technologie
  • Universita Massey v Aucklandu, Nový Zéland – Biotechnologie
  • Ghent University, Belgie – Environmentální chemie
  • Univerzita v Aveiru, Portugalsko – Metabolomika
  • Technical University of Crete, Řecko – Environmentální chemie
  • University of Natural Resources and Life Sciences, Vídeň, Rakousko – Termochemické zpracování biomasy

Na projekt je poskytována finanční podpora z fondů Evropské unie. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělání rozhodlo o poskytnutí dotace na realizaci projektu ÚCHP Mobilita II ve výši 7 094 936,29 Kč, přičemž celkový rozpočet projektu je 7 468 354,00 Kč.

 

  1. Projekt ACTRIS-CZ RI 2

Projekt ACTRIS-CZ RI 2 navazuje na projekt ACTRIS-CZ RI. Projekt podporuje modernizaci a další rozšíření přístrojového vybavení velké výzkumné infrastruktury ACTRIS-CZ, která je součástí Cestovní mapy velkých výzkumných infrastruktur ČR a je lokalizována na Národní atmosférické observatoři Košetice.

Hlavním cílem projektu ACTRIS-CZ RI 2 je modernizovat a rozšířit přístrojové vybavení infrastruktury ACTRIS-CZ tak, aby došlo k navýšení a rozšíření portfolia služeb poskytovaných infrastrukturou při zachování jejich vysoké kvality. Tímto bude dosaženo rozšíření okruhu a navýšení počtu uživatelů výzkumné infrastruktury, a růstu míry vědeckých informací poskytovaných infrastrukturou. Projekt upevňuje pozice České republiky jak v rámci evropské výzkumné infrastruktury ACTRIS ERIC, tak v rámci širší mezinárodní komunity zabývající se kvalitou ovzduší především ve vztahu ke globálním změnám klimatu a dopadům na zdraví obyvatelstva.

Hlavním řešitelem projektu ACTRIS-CZ RI 2 je Ústav chemických procesů AV ČR, partnery projektu jsou Ústav výzkumu globální změny AV ČR a Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX)  Masarykovy Univerzity.

Na projekt je poskytována finanční podpora z fondů Evropské unie. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělání rozhodlo o poskytnutí dotace na realizaci projektu ACTRIS-CZ RI 2 ve výši 36 303 300 Kč.

EU MŠMT

Operační program Životní prostředí

  1. Projekt  MOSKAL

Předkládaný projekt se zabývá rozšířením a modernizací metod monitorování kvality ovzduší o měření velikostního rozdělení aerosolových částic a jejich optických vlastností na dvou monitorovacích stanicích. Tyto parametry nejsou součástí standardních monitorovacích metod a přitom mají zásadní vliv na lidské zdraví, dynamiku srážek, dohlednost i globální změny klimatu. Zároveň bude vybudována národní kalibrační laboratoř pro kalibraci přístrojů měřicích fyzikální vlastnosti aerosolových částic.

Hlavními výstupy projektu je modernizace a rozšíření monitorovacího programu stanic Košetice a Suchdol jako součástí národní výzkumné infrastruktury ACTRIS-CZ. Výstupy projektu budou šířeny formou dodávek vysoce kvalitních dat charakterizujících atmosférický aerosol na národní úrovni (do databáze ISKO) a také na mezinárodní úrovni (databáze EBAS).

Kalibrační laboratoř bude využívána jak národními partnery (ČHMÚ, UK, VUT, ZÚ, AV ČR, apod. – instituce, které již vyjádřily založení této laboratoře podporu), tak také mezinárodními partnery v rámci infrastruktury ACTRIS ERIC.

Operační program Životní prostředí (OPŽP): MAS Hrubý Jeseník, z.s.

 

 

 

Tento web používá cookies. Více o cookies najdete zde.