Omítková dílna v Chebu
Ve dnech 8. – 23. května 2020 proběhla akce „Omítková dílna“ pořádaná Nadačním fondem Historický Cheb ve spolupráci s Ústavem teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. Během akce se kromě jiného uskutečnila přednáška a ukázka přípravy repliky historické omítky a lité maltové podlahy podle historických vzorů.
více zdeExperimentální měření konstrukce III. nádvoří na Pražském hradě
V rámci řešení programu Strategie AV 21 a projektu TAČR „Skryto pod povrchem“ proběhlo dne 6. 8. 2020 experimentální měření zátěže konstrukce desky na III. nádvoří, která ve své jižní třetině chrání významný archeologický areál s památkami datovanými do období od 10. do 14./15. století.
více zde
Renesanční štuková díla zámku v Telči
Renesanční štuková díla zámku v Telči v kontextu dějin umění, technologie a restaurování od kolektivu autorů Pavel Waisser - Jana Waisserová - Renata Tišlová - Petra Hečková pojednává o renesančních štukaturách na zámku Telč.
Newsletter ÚTAM 1/2020
Vyšlo jarní číslo Newsletteru ÚTAM AV ČR. Čeká na vás článek z Oddělení vápenných technologií o barokních technikách štuku, pomocí rentgenové tomografie si přečteme proklínací tabulku a přiblížíme vám také problematiku degradace mikrostruktury betonu v agresivním prostředí v článku z Oddělení materiálového výzkumu. To a ještě více najdete v novém Newsletteru 1/2020 ke stažení zde. Anglickou verzi naleznete zde.
více zdePozvánka na závěrečnou webkonferenci ProteCHt2save
Srdečně zveme kolegy i širokou veřejnost na závěrečnou webkonferenci projektu ProteCHt2save, která se uskuteční 23. června 2020 od 9:15 přes aplikaci Zoom. Konference nese název Cultural Heritage Climate Change a je vyvrcholením tříletého projektu podporováného z programu Interreg Central Europe. Veškeré informace a možnost registrace naleznete zde.
více zdeSeminář TORZÁLNÍ PAMÁTKY projektu RUINS
Ve čtvrtek 21. května 2020 od 9:30 proběhne v rámci projektu RUINS, který je finančně podpořený programem Interreg Central Europe, seminář „TORZÁLNÍ PAMÁTKY – historické, technické i manažerské aspekty péče“ spolupořádaný Národním památkovým ústavem (Územní odborné pracoviště v Telči) a Geoparkem Vysočina.
Vítr je stále hrozbou pro mostní konstrukce
Kmitající most Hu-Men v čínské provincii Quan-Dong v praxi ukázal fenomén, na který již dříve ve svých studiích upozorňovali pracovnící z Oddělení dynamicky a aerodynamiky Ústavu teroretické a aplikované mechaniky AV ČR. Analýzou oscilací, které by mohly vznikat v důsledku úmístění protivětrných bariér na mostní konstrukci, se kolegové z ÚTAM AV ČR zabývali jako jedni z prvních na světě.
více zdeVýběrové řízení
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i. vyhlašuje v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb. o Akademii věd České republiky, ve znění zákona č. 420/2005 Sb. a Stanov AV ČR výběrové řízení na pozici Technický pracovník Oddělení materiálového výzkumu, laboratoř materiálových analýz II
více zde
Publikace Inženýrská mechanika - Engineering Mechanics, 25 let konference
V květnu loňského roku (2019) proběhl jubilejní 25. ročník mezinárodní konference Inženýrská mechanika – Engineering Mechanics (EM), jejímž pořadatelem je tradičně také ÚTAM AV ČR (dalšími jsou pak Ústav termomechaniky AV ČR, Ústav mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky FSI VUT, Žďas a.s., Česká společnost pro mechaniku a International Federation for the Promotion of Mechanism and Machine Science). Ku příležitosti tohoto jubilea nyní vyšla publikace obsahující vybraná témata projednávaná na konferenci během čtvrtstoletí její existence. Editorem publikace je dlouholetý kolega z ÚTAM AV ČR a předseda České společnosti pro mechaniku Ing. Jiří Náprstek, DrSc. Do publikace přispělo kolem 180 autorů.
více zdeTermokamera z Centra Telč pomáhá v jihlavské nemocnici
V době koronavirové krize není příliš mnoho oblastí, ve kterých může ústav zabývající se teoretickou a aplikovanou mechanikou přímo pomoci, ale jsme moc rádi, že se našla alespoň malá příležitost. Centrum Telč, detašované pracoviště ÚTAM AV ČR, od začátku dubna bezplatně zapůjčilo svoji termokameru do jihlavské nemocnice, kde je možno díky ní přesně, rychle a bezpečně měřit příchozím pacientům u vstupu teplotu.
více zde