Vědkyně a vědci Sociologického ústavu AV ČR v posledních týdnech poskytli řadu komentářů domácím médiím.
- Česko patří z hlediska příjmů k pěti nejrovnostářštějším státům světa, přesto však přibude lidí pod hranicí chudoby. Podle ekonomek Martiny Mysíkové a Kamily Fialové se jejich počet může vlivem současné krize zvýšit o pětinu. (iHned.cz: Pandemie prohlubuje sociální nerovnost. Lidí v extrémní chudobě přibudou desítky milionů; placený přístup)
- Socioložka Paulína Tabery se v dalším dílu pořadu Jak to vidí... Českého rozhlasu Dvojka zaměřila na téma dopadů pandemie koronaviru na společnost: Přinese hlubší krizi důvěry ve vědu? Co obětujeme pro vlastní bezpečnost? Bude podání ruky minulostí? Jak se změní naše vnímání „normálu“? (Český rozhlas Dvojka: Paulína Tabery: Bude koronavirus mezníkem, nebo jen epizodou ve vývoji lidstva?)
- Podle antropoložky Marie Heřmanové obsesivní vzývání faktů a odborníků ignoruje skutečnost, že věda sama je ve svých závěrech velmi opatrná. A přehlíží také okolnost, že lidé mají sklon ke stejným informacím přistupovat různě — na základě své důvěry v instituce. (Deník referendum: Názory na koronavirus: i vzývání odborníků může být populismem)
- Širší pohled na globální pandemii nabídla socioložka Tereza Stöckelová. Co nám současná koronavirová krize řekla o našem vztahu k vědě a odbornému vědění? Může krizová zkušenost vědeckému poznání navrátit jeho důvěryhodnost? Jak globální pandemie souvisí s klimatickou změnou a je možné předpokládat, že bude světové společenství nyní ochotné věnovat se více problematice ekologické krize? (Alarm, podcast Kolaps: Tereza Stöckelová: Pandemie vytváří nová politická spojenectví)
Vědci / vědkyně:
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter