Skvrnitá zvířátka

   

Prozkoumejte vlastnosti rostlinných barviv, která se jmenují karotenoidy. Zároveň si přitom vyrobte paprikového dalmatina – nebo geparda.

   

Karotenoidy jsou žlutá, oranžová a červená přírodní barviva. U rostlin mají důležité role ve fotosyntéze a při ochraně před škodlivými účinky silného slunečního světla. Kromě toho zbarvují podzimní listy, některé květy a různé plody, jako rajčata, papriky nebo melouny.

   

Tato barviva vytvářejí nejen rostliny, ale také řasy, houby a bakterie. Živočichové je (až na výjimky) vyrábět nedokážou, proto je musí přijímat v potravě. Třeba peří plameňáků nebo maso lososů mají růžovou barvu právě díky karotenoidům získávaným z potravy.

Některé karotenoidy, například beta-karoten obsažený v mrkvi, potřebuje i lidské tělo. Slouží totiž jako výchozí látky pro tvorbu vitaminu A v našich buňkách. Tento vitamin je nezbytný mimo jiné pro zdraví kůže a očí nebo správnou činnost imunitního systému.

   

Díky své chemické stavbě je většina karotenoidů nerozpustných ve vodě. Rozpouštějí se ale v jiných kapalinách, jako jsou etanol, benzín či rostlinné oleje. O jejich náklonnosti k olejům se můžeme přesvědčit jednoduchým pokusem.

   

Vhodné pro: mladší a starší školní děti. Pouze s asistencí dospělých!

Obtížnost: nízká

Náklady: střední, odhadem do 200 Kč

   

Návod na pokus si můžete stáhnout jako soubor ve formátu DOC nebo PDF.

   

Ilustrační obrázek: karotenoidy z různých rostlinných materiálů rozpuštěné v lihu. Foto Jan Kolář.