Historická korespondence online je portál shromažďující informace o projektech věnovaných zpracování historické korespondence spjaté s dějinami českých zemí od středověku po druhou polovinu 20. století, zejména pokud jde o digitální zpracování.
Více »Projekty
Korespondence Milady Blekastad
Cílem projektu je digitalizace rozsáhlé vědecké a kulturní korespondence bohemistky, komenioložky, literární historičky a překladatelky Milady Blekastadové-Topičové (1917–2003). Více »
Korespondenční sítě TGM
Cílem projektu je mapování mezinárodních korespondenčních sítí akademika a politika T. G. Masaryka (1850–1937) v letech 1870–1918. Více »
Alois Musil a počátky orientalistiky v Československu
Projekt je zaměřen na vývoj open source softwaru HIKO zaměřeného na zachycení historické korespondence. Software bude aplikován na korespondenční sítě vůdčí osobnosti orientalistiky v meziválečném Československu Aloise Musila. Více »
Korespondence v Archivu Jana Patočky a v jeho Sebraných spisech
Jádrem Archivu Jana Patočky je Patočkova rukopisná pozůstalost (přibližně 10.000 stran rukopisů). Archiv pracuje na její digitalizaci a zpřístupnění online.Více »
Mezinárodní spolupráce
Hlavním strategickým mezinárodním partnerem portálu Historická korespondence online je interdisciplinární výzkumný projekt Cultures of Knowledge řešený na University of Oxford a financovaný The Andrew W. Mellon Foundation a Arts and Humanitites Research Council. Projekt využívá digitální metody s cílem shromáždit a interpretovat raně novověkou korespondenci převážně učené provenience. K tomuto účelu vybudoval rozsáhlou databázi Early Modern Letters Online (EMLO), která se neustále rozšiřuje a v současnosti (listopad 2019) zahrnuje více než 150 000 dopisů. Více »
Databáze
Cílem této sekce je zpřístupnit na jednom místě odkazy na online databáze různých korespondenčních souborů. Databáze jsou tříděny podle období – středověk, raný novověk, 19. století, 20. století. Není v našich silách přinést vyčerpávající seznam, byli bychom rádi, kdyby seznam byl alespoň reprezentativní. V tom jsme ale odkázáni na spolupracovníky, zejména na specialisty na různá dějinná období. Budeme rádi, když nás upozorníte na databáze, které by zde mohly být uvedeny. Více »
Edice
Cílem této sekce je zpřístupnit na jednom místě odkazy na klasické i digitální edice bohemikálně zaměřené korespondence a jejich soupisy. Není v našich silách přinést vyčerpávající seznam, byli bychom rádi, kdyby seznam byl alespoň reprezentativní. V tom jsme ale odkázáni na spolupracovníky, zejména na specialisty na různá dějinná období. Budeme rádi, když nás upozorníte na starší i recentní edice a soupisy, které by zde mohly být uvedeny.
Vizualizace
V této sekci představujeme open source platformy nejčastěji využívané k vizualizaci metadat historické korespondence. Jedná se o platformy vhodné i pro badatele bez IT zkušeností. Jsme si vědomi, že online existuje řada seznamů vizualizačních nástrojů, nicméně ne všechny jsou snadno dostupné a použitelné pro běžné badatele. Zde představujeme čtyři, se kterými máme zkušenost.