Archiv zpráv

Archiv zpráv

Stránka 1 z 53  > >> FP

Luboš Perek - nekrolog

Dnes se loučíme s Lubošem Perkem. Nekrolog brilantně napsal profesor Jan Palouš. Luboš Perek tu s námi svým dílem a životním působením zůstává i nadále.

Den otevřených dveří ESA bude 4. října online, přihlašte se

Letošní den otevřených dveří ESA v ESTEC v Holandsku neproběhne klasicky, ale online. Takže se tam můžete podívat z tepla vašeho domova a ještě ušetříte za letenky. Jen se musíte registrovat. Devátý ročník Dne otevřených dveří ESA v ESTEC se uskuteční v neděli 4. října a bude otevřen účastníkům z celého světa. Jeho téma je ESA a životní prostředí.

Rozloučení s Lubošem Perkem

Poslední rozloučení s emeritním ředitelem Astronomického ústavu AV ČR Lubošem Perkem se bude konat v úterý 29. září 2020 od 14 hodin ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice v Praze. Smuteční proslovy pronesou profesor Jan Palouš a Dr. Jiří Grygar. Pohřeb je veřejný. Vzpomínejme v dobrém.

Na čem pracujeme: Může Solar Orbiter měřit magnetické pole v eruptivních protuberancích?

10. února letošního roku se ke Slunci vydala evropská sonda Solar Orbiter. Jde o pozorovací kombajn s desítkou přístrojů, na nichž se velkou měrou podíleli i čeští odborníci. Jedním z přístrojů s výraznou českou účastí je Metis, koronograf sloužící k pozorování vnější vrstvy sluneční atmosféry. V představované práci autoři na modelu diskutují, zda a za jakých podmínek bude možné využít měření z Metisu pro určení magnetického pole v eruptivních protuberancích a výronech hmoty do koróny.

Ve 101 letech zemřel významný český astronom Luboš Perek

S lítostí musíme oznámit, že dnes v noci zemřel významný český astronom, bývalý generální sekretář Mezinárodní astronomické unie a také bývalý ředitel Astronomického ústavu AV ČR a předseda České astronomické společnosti Luboš Perek. Náš svět opustil pokojně v noci během spánku ve věku 101 let. Na fotografii je docent Luboš Perek před největším českým dalekohledem, který byl v roce 2012 pojmenován jeho jménem.

Prohlídky pro veřejnost jsou do odvolání zrušeny

Mrzí nás to, rádi se vám věnujeme, ale omezení pro akce na stání v interiérech a zařazení Středočeského kraje do vyšší třídy rizikové oblasti jsou důvodem, proč jsme museli prohlídky ukončit. Sejdeme se v lepších časech.

Na čem pracujeme: Jaké jsou centimetrové železné meteoroidy?

Tým odborníků z Oddělení meziplanetární hmoty ASU podrobně studoval osmici bolidů, jejichž původci byly zjevně železné meteoroidy. Autoři studovali nejen atmosférickou a heliocentrickou dráhu těchto těles, ale modelovali i jejich postupnou fragmentaci. Ukazují, že popisy, které jsou úspěšné v případě milimetrových těles, u těles centimetrových nepostihují realitu dostatečně přesně a spolehlivě.

Síla slunce a větru, takže o Slunci a větru

Můžete se podívat na pořad Devadesátka České televize na téma "Síla slunce a větru" odvysílaný 28. srpna 2020 z ondřejovské observatoře. Podívat se můžete na celý nebo si pod náhledovým obrázkem můžete vybrat jednotlivé rozhovory, včetně rozhovoru s vedoucím Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR Dr. Miroslavem Bártou.

Na čem pracujeme: Směřujeme ke kompletnímu popisu spektra a polarizace akrečního disku kolem černých děr

„Pozorování“ černých děr jsou obecně založena na studiu jejich interakce s bezprostředním okolím. Nejlépe lze tak studovat černé díry hvězdných hmotností nacházející se v těsném dvojhvězdném systému s akrečním diskem. Tým astronomů se silnou českou účastí z ASU publikoval práci prezentující pokročilý model záření akrečního disku okolo černé díry a ukazují, že různé přístupy k modelování fyzikálních procesů mají na výsledné záření kruciální vliv. Budoucí pozorování by tak mohla umožnit určení přesnějších informací o černých dírách samotných.

Pod povrchem trpasličí planety Ceres se nachází kapalná voda

Trpasličí planeta Ceres – o které se dlouho předpokládalo, že se jedná o pustý kosmický kámen – je oceánským tělesem s rezervoáry vody pod svým povrchem. Vyplývá to z posledních výzkumů, které byly nedávno publikovány. Povrch této trpasličí planety byl studován s vysokým rozlišením sondou Dawn americké NASA. Přinášíme rozhovor s Dr. Petrem Scheirichem z Oddělení meziplanetární hmoty.

Pozorování Perseid pro veřejnost se vydařilo, děkujeme za vaši návštěvu

Kdo byl u nás na pozorování Perseid a nedozvěděl se všechno nebo kdo nebyl a chce o Perseidách něco vědět (jejich aktivita trvá až do 24. srpna), zde je chat otázek a odpovědí Pavla Suchana na ČT24Plus.

Letní škola zaměřená na družice GAIA a TESS - a vy se jí můžete zúčastnit online

Družice GAIA a TESS jsou v současné době bezesporu jedny z nejdůležitějších vesmírných misí zaměřených na výzkum hvězd a naší Galaxie. V Brně na Masarykově univerzitě právě probíhá letní škola za účasti 17 studentů z různých zemí světa zaměřená na zpracování dat z těchto dvou družic. Spolupořádající institucí je Astronomický ústav AV ČR a škola probíhá v rámci projektu ERASMUS+. Kvůli epidemii COVID-19 organizátoři byli nuceni vše uspořádat online. Je to nakonec výhoda, nejen pro odborníky, ale také pro veřejnost, přednášky si může poslechnout doslova každý.

Lovci exoplanet

Na observatoři v Tautenburgu (Německo) je stále funkční starší sourozenec Perkova dvoumetrového dalekohledu umístěného na observatoři v Ondřejově. Dalekohled byl pojmenován po optickém géniovi společnosti ZEISS Alfredu Jenschovi. Představujeme tímto partnerskou observatoř jako součást českého projektu PLATOSpec, který vede Dr. Petr Kabáth ze Stelárního oddělení.

Na čem pracujeme: Hvězdný vítr v planetárních mlhovinách

Planetární mlhoviny jsou vděčnými cíli amatérských pozorovatelů. Tyto kompaktní útvary nejčastěji připomínají „rozmazanou hvězdu“, už lepší amatérské dalekohledy ovšem ukáží roztodivné tvary s kulovou nebo bipolární symetrií. Jiří Kubát z ASU společně s odborníky z Masarykovy univerzity v Brně studoval charakter hvězdného větru Slunci-podobné stálice ve stádiu, kdy se tato hvězda obklopuje planetární mlhovinou.

Astrostezka Říčany - komentované procházky 30.7. a 20.8.

Astrostezku v Říčanech vybudovalo Muzeum Říčany a je dobrým tipem na zajímavý výlet. Nyní můžete využít komentované procházky s pracovníkem Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR docentem Michalem Švandou. Na letošní léto jsou připraveny dva termíny: 30. 7. 2020 od 16 do 18 h 20. 8. 2020 od 18 do 21 h

Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově v noci z 12. na 13. srpna

Chcete přespat pod širákem? Chcete se dívat na oblohu nad vámi? Chcete vidět meteory z nejznámějšího meteorického roje Perseidy? A chcete přitom slyšet výklad, na co se to vlastně díváte? Pak vás zveme vás na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny.

Maximum meteorického roje Perseidy 12. srpna

Meteorický roj Perseidy je každoroční nebeskou událostí. Je v činnosti od 17. července do 24. srpna s maximem vždy kolem 12. srpna. Letošní maximum připadá na 12. srpen v 15 hodin středoevropského letního času (SELČ). Noc s největším počtem meteorů bude z 12. na 13. srpna. V nocích kolem maxima lze očekávat až 100 meteorů za hodinu, v praxi jednoho pozorovatele to ale znamená maximálně pár desítek za hodinu, protože nejsme schopni vidět všechny meteory po celé obloze. Problémem letošního pozorování maxima Perseid ale bude Měsíc, který bude krátce po poslední čtvrti a bude tak rušit pozorování zejména slabých meteorů v druhé polovině noci. Přesto, že je výhodnější pozorovat Perseidy v druhé polovině noci, kdy souhvězdí Persea s radiantem meteorického roje vystoupá více na obzor a vidíme tak více meteorů, letos s ohledem na Měsíc bude vhodné začít s pozorováním hned po setmění. Pozorování má smysl i noc před a noc po maximu, ale meteory Perseid, i když stále v menším počtu, spatříme na obloze až do 24. srpna.

Na čem pracujeme: Historické zjasnění rentgenové dvojhvězdy s černou dírou KV UMa

KV UMa patří do skupiny tzv. nízkohmotnostních rentgenových dvojhvězd. Vojtěch Šimon z ASU se jejich studiem zabývá dlouhodobě. Ukazuje, že pro studium těchto objektů je nejen důležité získávat neustále nová, moderní a velmi kvalitní data, ale že neméně podstatné je využívat i historická pozorování, která jsou k dispozici v archívech pozorování různých hvězdáren. A to i ta, která jsou pořízena z dnešního pohledu historickou technologií – na fotografické desky. Tyto desky totiž hrají velmi důležitou roli při výzkumu dlouhodobé aktivity různých druhů objektů se silně proměnnou jasností, jako jsou třeba rentgenové dvojhvězdy.

Ptáte se nás, jestli budeme pořádat pozorování komety NEOWISE pro veřejnost

A nebudeme (a to asi víte, že se každý mimořádný úkaz na nebi snažíme veřejnosti zprostředkovat). Nejdřív byla kometa hodně nízko nad severním obzorem a tak nízký horizont pro pozorování na ondřejovské hvězdárně nemáme, nyní již kometa slábne a pozorovatelná je na večerní obloze spíše už jen triedry. Pouze mimo města ji lze ještě „vytušit“ pouhýma očima. Zároveň začíná také výrazně rušit Měsíc – 27. července byl v první čtvrti a 4. srpna bude v úplňku a pozorování výrazně zkomplikuje.

Luboš Perek – gratulujeme ke 101. narozeninám

Dnes začal emeritní ředitel Astronomického ústavu a emeritní předseda a nynější čestný člen České astronomické společnosti 102. rok svého života. Narodil se 26. července 1919. Do dějin se nesmazatelně zapsal jako člověk, který pomohl definovat kosmický prostor, jako první upozornil na problematiku kosmického smetí a byl zároveň učitelem nejvýznamnějším československým astronomům.

Stránka 1 z 53  > >>