Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
05. 10. 2020

UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k aktuální hygienicko-epidemické situaci související s výskytem nového typu koronaviru a z důvodu aktivní zdravotní prevence je po projednání s vedením AV ČR
uzavřena budova AV ČR
na Národní 1009/3 pro odbornou i laickou veřejnost
včetně prostor Galerie Věda a umění a Gastronomických služeb Národní,
a to s účinností od 5. října 2020 do odvolání.

Knihovna AV ČR bude fungovat v omezeném režimu.

Současně je zrušeno konání popularizačních akcí, přednášek a konferencí.

Účastníci pracovních jednání a pracovních školení se ohlásí v recepci, kde budou informováni o pravidlech vstupu do budovy.

Ing. Tomáš Wencel, MBA
ředitel Střediska společných činností AV ČR, v. v. i.

06. 10. 2020

Jedna se zabývá matematikou, druhá chemií. Zatímco Jitka Kostková z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR ke své práci potřebuje hlavně počítač a velkou hromadu dat, Lenka Kotrchová z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR se neobejde bez zkumavek, pipet a roztoků. Před nedávnem odborná vědecká komise a francouzské velvyslanectví ohodnotily výzkumy obou mladých vědkyň a udělily jim prestižní ocenění. Nejen na jejich bádání přišla řeč při společném rozhovoru.

06. 10. 2020

Jednou z možností, jak do budoucna posílit připravenost země na virovou epidemii či pandemii, je vybudovat nový výzkumný Virologický ústav. Nabízí se možnost hradit jeho vznik z prostředků Národního programu obnovy. Podklady pro tento program dává dohromady Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), jako celek jej musí schválit vláda, následně se bude plán projednávat na úrovni Evropské unie.

05. 10. 2020

Rád se na téměř zapomenuté a hlavně nedořešené vědecké problémy dívá novýma očima. A vyplácí se mu to. Naposledy Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR oprášil prastaré pokusy s házením sodíku do vody a kapalného amoniaku. A podařilo se mu detailně popsat přerod nekovu v kov. Rozhovor s fyzikálním chemikem, pro kterého je vedle vlastního bádání důležitá i popularizace vědy, vyšel v novém čísle časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.

02. 10. 2020

Významné vědecké ocenění, Akademickou prémii, letos obdrželi čtyři vynikající vědci, kteří patří k mezinárodním špičkám ve svých oborech: Petr Šittner z Fyzikálního ústavu AV ČR, Pavel Zemánek z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, Leoš Valášek z Mikrobiologického ústavu AV ČR a Jitka Klimešová z Botanického ústavu AV ČR. Ta se stala první oceněnou ženou, jež tento grant v jeho historii obdržela.

01. 10. 2020

Dlouhá desetiletí sloužila oblast kolem Milovic vojákům, dnes se po ní svobodně prohánějí divocí koně, pratuři a zubři, kteří ji proměňují k nepoznání. Rezervace je rájem velkých kopytníků i unikátní výzkumnou lokalitou. Vydali jsme se do ní spolu s Miloslavem Jirků z Biologického centra AV ČR letos v létě. Teď na podzim tamní příroda hraje všemi barvami a je možná ještě hezčí. Tip na výlet do okolí rezervace přináší aktuální číslo časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.

30. 09. 2020

Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR nabízejí své síly i nyní v druhé vlně koronavirové nákazy. Všechny dostupné aktuality k aktivitám AV ČR v této oblasti najdete přehledně zde na webu i na našich profilech na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu. Akademie věd ČR byla aktivní od samého počátku pandemie nemoci covid-19, která v Česku nečekaně vypukla na jaře 2020. Podílela se na testování vzorků na nový typ koronaviru, na vývoji diagnostických metod a analýzách materiálů k výrobě roušek, respirátorů a mnoha dalších pomůcek.

29. 09. 2020

Les velký skoro jako třetina celé České republiky zničily emise vznikající od třicátých let 20. století při těžbě kovů v severosibiřském průmyslovém městě Norilsk. Mezinárodní tým vědců v čele s Ulfem Büntgenem z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR zjistil, že dopad tamního znečištění je daleko horší, než se myslelo. Ukázaly to letokruhy stromů.

29. 09. 2020

Je zřejmé, že rok 2020 bude více než s čímkoli jiným spojen s nemocí covid-19. Ovlivňuje všechny sféry našeho života. Obrázek o tom, jak první vlna pandemie zasáhla vysokoškolské studenty, dokresluje aktuální průzkum sociologů z Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Dokázali se mladí lidé vypořádat s vládními opatřeními? A jaké výhledy vědci mají pro druhou vlnu? 

28. 09. 2020

Za významný podíl na vývoji látek proti virovým onemocněním včetně remdesiviru si Mimořádnou Cenu Neuron vysloužil Tomáš Cihlář. Chomutovský rodák působící v americké firmě Gilead svou kariéru zahájil v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, v oddělení vedeném Antonínem Holým. Čestnou Cenu Neuron pak získal in memoriam epidemiolog Karel Raška za svůj přínos na vybití viru černých neštovic.