Jilská 1
110 00 Praha 1
tel.: (+420) 221 183 245
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Na otázky v Telefonotéce odpověděl historik Václav Žůrek z Centra medievistických studií. Sám právě dopisuje životopis Karla IV., ve kterém se zvláště zaměřuje na to, jak Karla viděli jeho současníci a jak se císařův obraz utvářel. Panovníci – nejen středověcí – značně dbali na svůj „image" u současníků i pro budoucnost.
Karel IV. nebyl v tomto ohledu jiný, spíše se dá říct, že mu velmi záleželo na tom, aby zanechával obraz, jaký si přál: být vnímán jako moudrý král. Letošní oslavy jsou důkazem, že se mu to podařilo, soudí historik.
Celý pořad na webu ČRo Vltava.
Karel IV. patřil k jedné z nejvýznamnějších osobností středověké Evropy. Stěžejním záměrem výstavy je prostřednictvím několika vybraných témat představit Karla IV. a jeho dobu ve výzkumných programech Akademie věd ČR a důstojným způsobem tak připomenout 700. výročí jeho narození. Je zřejmé, že vzhledem k dlouhé a bohaté historii Akademie věd ČR jde o výběr z široké palety výzkumných projektů. Výstava si neklade za cíl prezentovat hotové výsledky, ale naopak usiluje o přiblížení stále živého procesu bádání v jeho průběhu. Výstavní projekt přehledně shrnuje obecný přínos Akademie věd ČR k výzkumu středověku a středověkých dějin, včetně představení několika významných osobností-akademiků, kteří se danému tématu věnovali.
Autorem výstavy 7 věží, Karel IV. pohledem akademiků (1316-2016) je Martin Musílek.
Český král a římský císař Karel IV. ovládal obrovské území, jezdil po celé říši, a s ním i jeho kancelář. Snad i díky tomu se dochovalo tisíce málo probádaných písemností. Měl také dobrý čich na lidi, kterými se obklopoval a kteří mu pomáhali vládnout. Obraz panovníka Karla IV. v Hostu Radiožurnálu poskládali historici František Šmahel a Václav Žůrek.
Celý pořad na webu ČRo Radiožurnálu.
Středověk se choval k ženám jinak než současnost, ale určitě nebyl tak radikální, jako bylo osahávání žen v Kolíně nad Rýnem, říká Martin Nodl.
Celé video na webu DVTV.
Pavel Soukup je autorem doprovodných textů, které odhalují zajímavosti ze života Jana Husa u příležitosti nového filmu Jiřího Svobody.
Seriál Věděli jste... najdete na stránkách České televize.
Podle vědeckého tajemníka Centra medievistických studií Filosofického ústavu Akademie věd České republiky a historika Pavla Soukupa byl Hus neoblomným člověkem, který nechtěl slevit z toho, co považoval za boží pravdu.
Celý rozhovor a jeho přepis na stránkách Rádia Zet.
Pavel Soukup ke své nové knize Jan Hus, život a smrt kazatele.
Celý rozhovor najdete na stránkách ČRo Leonardo.
Po stopách jedné z nejdramatičtějších postav české historie se vydáváme v dokumentu Mistr a kazatel s Pavlem Helanem z Husitské teologické fakulty a Pavlínou Cermanovou z Centra medievistických studií.
Video najdete na stránkách České televize.
V těchto dnech si připomínáme mimořádnou postavu českých dějin, možná ze všech nejdůležitější. Jan Hus je totiž mužem, k němuž se upínali národní obrozenci, identifikovali se s ním mladočeši, jako mravní autoritu ho vyzdvihoval Tomáš Garrigue Masaryk a přivlastnili si ho i komunisté. Jaký skutečně byl mistr Jan Hus? Patří nenávratně dějepiscům, nebo má stále co říct i současníkům? Deník o tom hovořil s nejvýznamnějším husitským badatelem profesorem Františkem Šmahelem.
Celý rozhovor na serveru deník.cz.
Editorem červnového čísla historického magazínu Dějiny a současnost na téma Hus v Kostnici: Paměť a zapomnění je Robert Novotný. Autorem jednoho z článků je Pavel Soukup.
Více na stránkách časopisu.
CMS © 2014 | webdesign / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.