nejbližší akce

«  říjen 2020  »
poútstčtsone
1 2 3 4
5 6 7 8 91011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Aktuality

  • Svoboda a emancipace

    5. 10. 2020

    Zářijové kolokvium Svoboda a emancipace s představením knih Martina Rittera Into the World: The Movement of Patočka's Phenomenology (Springer 2019) a Dana Swaina None so Fit to Break the Chains (Brill 2019) si nyní můžete pustit ze záznamu. Komentáři doprovázejí prof. Miroslav Petříček a prof. Pavel Barša.

  • Zuzana Parusniková mezi výjimečnými osobnostmi s titulem doktor věd

    30. 9. 2020

    Titul doktor věd uděluje Akademie věd ČR od roku 2003, dosud ho získalo 181 osobností, včetně devíti vědců a vědkyň, kteří diplom převzali z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové v uplynulém týdnu. Titul představuje nejvyšší vědecké ohodnocení. Jeho nositelkou se nově stala i Zuzana Parusniková z Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR. Více

  • K dlouhodobé analýze základního příjmu

    30. 9. 2020

    Doc. Marek Hrubec (Centrum globálních studií Filosofického ústavu AV ČR), který dlouhodobě analyzuje všeobecný základní příjem a vydal o něm s kolegy již v roce 2007 knihu, tuto myšlenku nyní popularizuje v rámci Iniciativy evropských občanů, která od září 2020 po dobu jednoho roku probíhá ve všech zemích EU, Švýcarsku, Norsku a Turecku. Rozhovory s Markem Hrubcem si můžete přečíst v Právu (přetištěno také na Novinky.cz), v Literárních novinách nebo v České pozici Lidových novin

  • Kvodlibety se dají přirovnat k dnešním vědeckým konferencím

    14. 9. 2020

    říká v rozhovoru pro ČRo Plus dr. Ota Pavlíček (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR), čerstvý držitel prestižního ERC grantu. K poslechu ze záznamu ZDE (čas 15:48:55). Vystoupení dr. Pavlíčka v pořadu ČT Studio ČT24 můžete zhlédnout ZDE (čas 14:48).


Helena
205a
+420 221 183 572
Tituly před / za jménem:Titles before / after name:
prof. PhDr. / DrSc.
Pozice:Position:
emeritní vědecký pracovník emeritus scholar

právě vychází

    • filosofie-a-ohrozena-zeme

      Filosofie a ohrožená Země

      Vlastimil Hála, Rudolf Kolářský

      Kniha předkládá filosofické rozbory krize životního prostředí. Upozorňuje, že už od šedesátých let minulého století analýzy stavu životního prostředí dosvědčují, že naše civilizace pustoší Zemi způsobem, jaký nemá v dějinách obdoby - ve stoupající míře ohrožuje přírodní systémy, na nichž závisí obyvatelnost Země. Lidstvo se stalo globální geologickou silou. V tomto smyslu je oprávněné označovat současnou geologickou epochu jako antropocén. Publikace se zaměřuje jak na teoretické, tak praktické souvislosti krize životního prostředí, jež se vyostřila v posledních letech zejména v důsledku globální změny klimatu, která může mít katastrofální důsledky.

      Filosofia
    • filosof-erazim-kohak

      Filosof Erazim Kohák

      Jakub Trnka

      Erazim Kohák (1933–2020) patřil k nejvýznamnějším postavám české filosofie druhé poloviny dvacátého století, v letech 1949–1990 žil v nuceném exilu ve Spojených státech amerických. Filosoficky byl nejvíce ovlivněn T. G. Masarykem a Husserlovou fenomenologií. Ve své práci se zabýval celou řadou námětů, od metafilosofie a etiky přes politická a sociální témata až k českým a evropských intelektuálním dějinám. Ve svém pozdějším myšlení kladl velký důraz na ekologickou problematiku. Kniha je systematickým a zároveň čtivým představením jeho filosofie.

      Filosofia
    • acta-comeniana-33

      Acta Comeniana 33

      Lucie Storchová, Vladimír Urbánek (eds.)

      Svazek je koncipován monotematicky: studie spojuje zájem o různé aspekty učenecké komunikace v období 16. a 17. století. G. Almási srovnává tzv. důvěrný styl v humanistické latinské a vernakulární korespondenci. K. Viiding se zaměřuje na rétorické strategie dopisů, které si vyměnili J. Caselius a D. Hilchen. M. Vaculínová analyzuje malý soubor listů psaných C. Crinesiem S. Tengnagelovi. M. Slavíková představuje latinský styl dopisů J. Hübnera adresovaných J. A. Komenskému. Příspěvek L. Storchové se zabývá korespondencí z období, kdy J. A. Komenský rozšiřoval svou korespondenční síť. Článek K. Kriisy se věnuje valencím užívání latiny a vernakulárních jazyků v dílech prvního profesora historie na univerzitě v Dorpatu. Svazek uzavírá studie O. Podavky, která analyzuje korpus textů mezi B. Balbínem a A. Hackenschmidtem.

      V angličtině. Ke studiím jsou připojena česká resumé.

      Filosofia
    • traktaty-a-receptare

      Traktáty a receptáře

      Antonín Novák (ed.)

      Výtvarné techniky středověku, renesance a baroka. Díl první a druhý

      Publikace zpřístupňuje základní prameny k výtvarným technologiím a postupům užívaným pro umělecká díla v minulosti, rozptýlené v málo dostupných, většinou cizojazyčných publikacích. Zahrnuje celkem 36 samostatných textů, které jsou řazeny chronologicky a sahají do období od 8. do počátku 18. století. Kniha je určena širší odborné veřejnosti, i proto jsou jednotlivé recepty v nutných případech doplněny krátkými vysvětlivkami nebo komentáři; za příslušnými odstavci jsou pak umístěny odkazy na recepty a popisy obdobného charakteru.

      Filosofia
    • numismaticky-sbornik-33-c-1

      Numismatický sborník 33 (č. 1)

      Jiří Militký (ed.)

      Numismatický sborník prezentuje výsledky numismatického bádání v českých zemích i v širší střední Evropě. Jeho hlavním úkolem je průběžné zveřejňování nových hromadných i jednotlivých mincovních nálezů a revize nálezů starších, prostor však dostávají rovněž příspěvky zaměřené na souvislosti, v nichž mince vystupují jako důležitý historický pramen.

      Filosofia
    • tone-psychology-volume-i

      Tone Psychology: Volume I

      Carl Stumpf

      Translated by Robin D. Rollinger

      Carl Stumpf (1848-1936) was a German philosopher and psychologist and a visionary and important academic. During his lifetime, he ranked among the most prominent scientists of his time. Stumpf's intention, as evident in his book, Tone Psychology, was to investigate the phenomenon of tone sensation in order to understand the general psychic functions and processes underlying the perception of sound and music. It could be argued that modern music psychology has lost or perhaps ignored the epistemological basis that Carl Stumpf developed in his Tone Psychology. To gain a confident psychological basis, the relevance of Stumpf's deliberations on music psychology cannot be overestimated. Analyses of the essence of tones, complex tones and sounds are fundamental topics for general psychology and epistemology. By the end of this two-volume work, Stumpf had established an epistemology of hearing.

      The subject of Volume I is the sensation of successive single tones. Stumpf demonstrates that analysis leads to the realisation of a plurality (is there only one tone or are there several tones?), which is then followed by a comparison: an increase may be observed (one tone is higher than the other) or a similarity may be realised (both tones have the same pitch or the same loudness). With almost mathematical stringency, Stumpf developed a topology of tones. Volume II deals with the sensation of two simultaneous tones (musical intervals). The books are stimulating, rewarding and provocative and will appeal to music psychologists, music theorists, general psychologists, philosophers, epistemologists and neuroscientists.

      Routledge
    • na-vlnach-dejin

      Na vlnách dějin

      Martin Nodl

      Kniha reprezentuje soubor autorových studií, v nichž se v posledních dvou desetiletích z mnoha úhlů a perspektiv věnoval problematice především české historiografie. Vedle metodologických studií, jež se zaobírají tragickým koncem české poznámky, interpretováním morových epidemiemi či husitské revoluce se v knize nacházejí texty zkoumající pojetí národních dějin Jana Slavíka, historickou paměť ve středověku i moderní paměť ve vztahu k holokaustu a totalitním společnostem. Samostatnou kapitolu knihy tvoří zamyšlení o stavu českého dějepisectví a jeho perspektivách či o nedozírných škodách, jež by pro českou společnost znamenala rezignace na uvědomování si a reflexi vlastní minulosti. Poslední část knihy zahrnují biografické črty významných historiků, kteří zásadním způsobem ovlivnili moderní historické myšlení (Fernand Braudel, Georges Duby, Bronisław Geremek, František Graus).

      Argo
    • filosoficky-casopis-3-2020

      Filosofický časopis 3/2020

      Filosofický ústav