FLÚ v médiích
Nedotýkat se! Česká stopa v epidemiologické historii jednoho vědeckého faktu
Nový text dr. Jana Maršálka (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR) vychází v rámci výzvy časopisu Teorie vědy / Theory of Science Současná sanitární krize prizmatem teorie vědy. Článek je přístupný na webu časopisu ZDE.
Chceme vlastně zpomalit?
ptá se dr. Filip Vostal (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR) v rozhovoru o našich čím dál rychlejších životech. Text vyšel minulý čtvrtek v příloze Salon deníku Právo a je nyní k dispozici on-line ZDE.
Plíživá konzervativní revoluce a neomarxismus
Ve veřejné diskusi je pojem neomarxismus užíván zmateně a nálepku neomarxista dostávají pravidelně ti, kdo s ní nemají nic společného, píše doc. Michael Hauser (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR) v eseji pro přílohu Salón deníku Právo. K přečtení ZDE.
Jesenského zájem se dělil mezi filosofii a medicínu
říká v rozhlasovém rozhovoru věnovaném lékaři, filosofovi a politickému mysliteli Jánovi Jesenskému dr. Kateřina Šolcová (Oddělení pro komenilologii a intelektuální dějiny raného novověku). Rozhovor, pro pořad K2 Rádia Slovensko si můžete poslechnout ZDE. Jesenského spis Proti tyranům v překladu dr. Šolcové vydalo v roce 2019 nakladatelství Academia.
Co by udělal Kant? Etika v čase pandemie
Článek dr. Tomáše Hříbka (Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR) Co by udělal Kant? o tom, co znamená morální rozhodování v době pandemie a zda lze nalézt i při různosti perspektiv nějaké racionální principy, podle nichž se můžeme morálně rozhodovat, vyšel v posledním čísle časopisu A2 (12/2020). Přečíst si jej můžete ZDE.
Václav Němec v pořadu Fokus VM
V posledním díle pořadu ČT 24 Fokus Václava Moravce na téma Moc (7. 6. 2020) vystoupil doc. Václav Němec (Oddělení pro studium antické a středověké filosofie FLÚ AV ČR). Pořad lze zhlédnout v archivu České televize ZDE.
Žít zdařilý život
Rozhovor s dr. Alicí Koubovou (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR) v podcastu Život on Air. O tom, jak se člověk nejdříve stane matematikem a pak filosofem, kde jsou nebezpečí ega a jeho hledání, o zkušenosti s divadelním tréninkem nebo o projektu rozvoje etické kultury v české státní správě si můžete poslechnout ZDE.
Příběhy slavných vil renesančního Říma na ČRo Plus
Vyprávění o římských vilách z období renesance a raného baroka pojaté jako průvodce architektonickými a výtvarnými skvosty a jako úvod do obecně kulturních a politických dějin Evropy. Z knihy Jany Máchalové a Ivana Chvatíka (Archiv Jana Patočky FLÚ AV ČR) Příběhy slavných vil renesančního Říma čte Milena Štráfeldová na Českém rozhlasu Plus. Poslechnout si můžete ZDE.
Musíme se více věnovat výzkumu celospolečenských hrozeb
O současné situaci, podílu vědy a výzkumu na zvládání globálních i lokálních hrozeb a jejím postavení v rámci veřejných politik s dr. Pavlem Baranem, místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace, místopředsedou Akademie věd České republiky a zástupcem ředitele FLÚ AV ČR na portále Věda a výzkum. Rozhovor si můžete přečíst ZDE.